Yükleniyor...

ABD Enflasyon Verileri Açıklandı, Bitcoin 30.000 Doların Altına Geriledi

ABD’nin merakla beklenen enflasyon verileri açıklandı.

abd enflasyon verileri aciklandi bitcoin 30 000 dolarin altina geriledi

ABD’nin merakla beklenen enflasyon verileri açıklandı. %8.3 ile beklentilerin üzerinde gelen verinin ardından Bitcoin düşüş yaşadı. 

ABD’nin Nisan ayı enflasyon verisi açıklandı. Buna göre veri, %8.3 ile beklentilerin üzerinde seyretti. Ekonomistler Nisan ayı enflasyonunu %8.1 olarak tahmin ediyordu. Çekirdek TÜFE bir önceki aya göre %0.6 ve Nisan 2021’e göre %6.2 artış gösterdi. Daha geniş TÜFE ise önceki aya göre %0.3 ve yıllık bazda %8.3 artarak yine son birkaç on yılın en yüksek seviyesinde yer aldı. 

Söz konusu veri, fiyat artışlarının genişliğini yansıtıyor ve ücret artışları ile birleştiğinde enflasyonun bir süre daha yüksek kalacağını gösteriyor. 

Daha önce aktardığımız üzere Fed, bu ay faiz oranını 50 baz puan artırmıştı. Fed Başkanı Jerome Powell ise, önümüzdeki aylarda merkez bankasının 50 baz puan faiz artırımı yapabileceğinin sinyalini vermişti. 27 Mayıs’ta açıklanacak olan Nisan ayı kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi (PCE Price Index) söz konusu faiz artırımına ilişkin ipuçları verebilir.

Sıcak kalan enflasyon verisi, Bitcoin’de düşüş ile sonuçlandı. Bilindiği gibi yüksek enflasyonist ortam, Bitcoin gibi riskli varlıklarda satış baskısını artıran bir faktör. Bitcoin, açıklanan veriler sonrası işlem gördüğü 31.700 dolar seviyelerinden 29.100 dolar seviyesine kadar geriledi. BTC yayın saati itibariyle 29.200 dolar seviyesinden işlem görüyor. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner