Yükleniyor...

ABD Hazine Bakanlığı’na Göre, Kara Para Aklamada Fiat Paralar, Kriptodan Daha Çok Kullanılıyor

Kripto suçları ve yaptırımlardan kaçınma konusundaki endişelere rağmen fiat paralar, yasa dışı ticaret söz konusu olduğunda hala lider konumda.

kara para

Kripto suçları ve yaptırımlardan kaçınma konusundaki endişelere rağmen fiat paralar, yasa dışı ticaret söz konusu olduğunda hala lider konumda.

ABD Hazine Bakanlığı, kara para aklama, terör finansmanı ve nükleer silahların yayılması finansmanını kapsayan ve tümü sanal varlıkları kapsamlı bir şekilde tartışan üç yıllık bir rapor yayınladı.

Raporda risklere dikkat çekilirken, fiat paraların ve geleneksel ağların finansta kriptodan çok daha yaygın olarak kullanıldığı vurgulandı.

Ulusal Kara Para Aklama Risk Değerlendirmesi, dijital varlıkları kara para aklamak için sürekli gelişen bir sektör olarak adlandırdı.

Sanal varlıkların da pandemi boyunca hem kimlik avı saldırılarında hem de fidye yazılımı dolandırıcılıklarında önemli bir rol oynadığı ifade edildi.

Raporda, uyuşturucu parası da dahil olmak üzere kara para aklamak için bir yöntem olarak kripto kullanımın arttığın iddia edildi.

Bununla birlikte ABD Hazinesi, söz konusu suç olduğunda fiat para birimlerinin hala en çok kullanılan paralar olduğunu da kabul ediyor.

“Kara para aklama için sanal varlıkların kullanımı, fiat paralar ve geleneksel yöntemlerin çok altında kalıyor”

Chainalysis’in verilerine göre de yasa dışı fonlardaki kripto payının tüm zamanların en düşük seviyesinde olduğunu ve tüm işlemlerin sadece %0,15’ini oluşturuyor. Bu oradan 2019’da %3,37, 2020’de ise %0,62 idi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x