Yükleniyor...
AL / SAT
Anasayfa Kripto Para Haberleri ABD Senatosu'ndaki Libra Görüşmeleri Sona Erdi!

ABD Senatosu’ndaki Libra Görüşmeleri Sona Erdi!

ABONE OL:google-news

ABD Senatosu, 16 Temmuz ve 17 Temmuz’da olmak üzere iki ayrı oturumda Facebook’un kripto parası Libra‘sını görüşmek, kaygıların giderilmesi için bir araya geldi. Dün yapılan son konuşmalarla Libra görüşmeleri sona erdi.

Libra’nın eş yaratıcısı ve cüzdan uygulaması Calibra’nın başındaki isim David Marcus, ilk oturumda olduğu gibi ikinci oturumda da senatodan gelen soruları yanıtladı. Marcus, bir soru üzerine Libra’nın gölge banka olarak faaliyet göstermeyeceği beyanında bulundu.

Marcus, daha önceki konuşmasında Calibra platformunu açıkça ödeme hizmetleri veren bir firma olarak tanımlamıştı. Bu açıdan Calibra’nın tıpkı Venmo ve PayPal gibi faaliyet göstereceğini belirtmişti.

Marcus’a göre Calibra platformu müşteri bilgilerini Libra Vakfı ve Facebook ile paylaşmayacak. Müşteri gizliliği ve KYC bilgileri en üst düzeyde korunacak. Marcus’un söylemlerine göre Libra ne bir tahvil olacak ne de bir ETF (borsa yatırım fonu). Ona göre Libra bir varlık sınıfı içinde en fazla emtia olarak sınıflandırılabilecek.

ABD Kongresi temsilcilerinden Ed Perlmutter, kendisinin inovasyonları ve teknolojinin gelişimini desteklediğini beyan etti, ancak Libra’nın konumlandırılması gereken yer konusunda belirsizlik olduğunu ifade etti. Perlmutter, “Facebook’un yeni cini şişeden çıktıktan sonra ne olacak belli değil. Bir banka gibi davranmak istiyorsunuz, banka gibi de değilsiniz. İnsanların size güvenip Libra satın almasını istiyorsunuz ama tamamen düzenlenmemiş bir piyasanın içinde hareket etmek istiyorsunuz. İnsanlar mali olarak zarar görebilir. Bunu engellememiz şart.” değerlendirmesinde bulundu.

Marcus bu söyleme karşılık ilk oturuma benzer bir savunma yaptı ve Libra’nın volatiliteli olmadığını, itibari paralardan oluşan bir sepetin baz değerine sahip olacağını belirtti. Ayrıca piyasaya sürülecek her bir Calibra’nın “Libra Hazinesi” olarak tanımlanan fonda karşılığı olacağının altını çizerek, karşılıksız Libra basımının söz konusu olamayacağını söyledi.

İlk oturumda Libra’ya dönük sert eleştiriler gelmişti. Komitenin kıdemli isimlerinden Demokrat Senatör Sherrod Brown, “Facebook ard arda gelen skandallarla, bize güvenilir olmadığını göstermiş oldu. Bu durumda onlara insanların banka hesapları üzerinde deney yapma şansını sunmamız için delirmiş olmamız gerekiyor” yorumunda bulunmuştu.

Dikkat çeken bir başka eleştiri de Cumhuriyetçi Senatör Martha McSally’den geldi. McSally, Marcus’a hitaben, “Size güvenmiyorum. Kurumunuzu temizleyeceğiniz yerde yeni bir iş modeli ortaya atıyorsunuz” demişti.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Her gün, gelen kutunuza en güncel kripto para içeriklerini almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Ömer Ergin
Ömer Erginhttps://www.coinkolik.com
Coinkolik.com Yayın Koordinatörü olan Ömer Ergin, 1993 yılında Konya'da doğmuştur. KTO Karatay Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği mezunu olan Ömer, Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapmakta, paranın geleceği (kripto paralar) hakkında konuşmayı ve yazmayı sevmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Başlıklar