Yükleniyor...

Altın Fiyatlarında Sert Düşüş

ABD'de tarım dışı istihdam verisinin iyi yönlü toparlanmaya işaret etmesiyle birlikte altın fiyatları sert bir düşüş kaydederken altın en son Şubat ayında yüzde 8 oranında değer kaybetmişti.

altin

ABD’de tarım dışı istihdam verisinin iyi yönlü toparlanmaya işaret etmesiyle birlikte altın fiyatları sert bir düşüş kaydederken altın en son Şubat ayında yüzde 8 oranında değer kaybetmişti. Değerli metalin 50 günlük hareketli ortalaması 200 günlük hareketli ortalamasını aşağı yönlü kesti.

Fed’in varlık alım programı beklenenden daha erken azaltmaya başlayacağına dair endişelerle keskin bir düşüş yaşayan altın, 1.740 doların altına inerken gram altın ise küresel altın fiyatlarındaki düşüşün Dolar/TL’deki yükselişten ağır basmasıyla geriledi ve değerli metalin 50 günlük hareketli ortalaması 200 günlük ortalamasını aşağı yönlü kesti.

Ons altın fiyatı yüzde 7’den fazla düşüş kaydetmesinin sebebi ise cuma günü tarım dışı istihdam verisinin beklenenden daha kuvvetli gelmesiydi.

Gram Altın Fiyatı

3 Ağustos’tan bu yana yükselen dolar/TL’den destek bulmasına rağmen küresel altın fiyatlarındaki yükselişin ağır basmasıyla 3 ayın en düşük seviyesine yakın bulunan gram altın fiyatı, Temmuz ayını 500 TL civarında dalgalı bir seyir ile geçirdikten sonra Ağustos başında dolar kurunda yaşanan düşüşle 490 TL civarına gerilediği görülmüştü. Gram altın yazının yazıldığı sırada 483 liradan işlem görüyordu.

Ons Altın Fiyatı

Altın fiyatlarının düşüş eğilimine girdiğinin bir işareti olarak yorumlanan, ons altın fiyatı, Temmuz ayını dar bir fiyat aralığında geçirdikten sonra istihdam verisi sonrasında 100 günlük hareketli ortalamasını aşağı yönlü kırarken değerli metalin 50 günlük hareketli ortalaması da 200 günlük ortalamasını aşağı yönlü kesiyor.

Nisan ayında Fed’in para politikasında hala güvercin mesajlar vermesiyle yükselişe geçen ons altın, artan enflasyonla birlikte Haziran başında 1.900 doları geçerek Ocak ayından beri en yüksek seviyeyi görmüştü. Nisan’dan bu yana ilk defa 1.740 doların altını gören ons altın, 1.744 dolar civarında işlem görüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner