Yükleniyor...

Altın ve Dolar Haftaya Nasıl Başladı? 20 Eylül 2021

Geçtiğimiz hafta dolar, ABD’den gelen ekonomik gelişmelerin toparlanma kaydetmesiyle birlikte gelişmiş ülke para birimleri karşısında değer kazandı.

Altın dolar fiyatları

Geçtiğimiz hafta dolar, ABD’den gelen ekonomik gelişmelerin toparlanma kaydetmesiyle birlikte gelişmiş ülke para birimleri karşısında değer kazandı. Dolardaki güçlenmenin etkisiyle ons altında sert düşüşler görülürken, bu durum gram altın fiyatlarını da etkiledi. Gram altın, ons altına bağlı olarak düşüş kaydetse de dolardaki yükselişin etkisiyle kayıplarını telafi etti. Çarşamba günü ABD Merkez Bankası’nın (Fed) toplantısı ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşması yakından takip edilecek. Bu toplantı para ve emtia piyasalarına yön verecek.

Geçtiğimiz hafta ABD’de açıklanan enflasyon rakamlarından önce 1800 dolar civarında işlem gören ons altın, tahvil faizlerindeki yükseliş ve ABD’de ekonomik verilerin beklentilerin üzerinde gerçekleşmesiyle birlikte haftayı yüzde 2’nin üzerinde kayıpla tamamladı.

Haftanın ilk işlem gününe saatler 11:10’u gösterdiğinde 1752 dolar seviyesinden başlayan ons altın, önceki kapanışına göre 1751 dolardan işlem görüyor. Sabah erken saatlerde 1743 dolar seviyesine kadar geri çekilen ons altın, böylelikle 5 haftanın en düşük rakamına ulaşmış oldu.

Ons altında 1730 dolar seviyelerinin görülebileceğini belirten analistler, ons altında geri çekilmenin kısa süreli olacağını düşünüyor.

Geçtiğimiz hafta perşembe günü ons altında yaşanan geri çekilmelerin etkisiyle gram altın fiyatlarında da sert düşüş gözlenmişti. Bu gelişmeyle birlikte gram altın fiyatı, güne 487 lira seviyesinde başladı. Önceki kapanışının yüzde 0.67 üzerinde 491 lira seviyesinden işlem görüyor. Gram altında gün içerisinde en düşük 484 lira, en yüksek ise 491 lira seviyeleri görüldü. Aynı saatlerde çeyrek altın alış fiyatı 797 lira, satış fiyatı 809 lira olduğu gözlendi.

Güne 8.64 lira seviyesinden başlayan dolar/TL, yüzde 1 oranında yükselişle 8.71 liradan işlem görüyor. Dolar/TL’de gün içerisinde en düşük 8.64 lira, en yüksek ise 8.72 lira seviyeleri görüldü.

Euro ise aynı saatlerde yüzde 0.49 oranında primle 10.16 lira seviyesinden işlem görüyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x