Yükleniyor...

Amazon, Dijital Avro Prototipi Geliştirecek Şirketler Arasında Yer Alıyor

Amazon, Avrupa Merkez Bankası (ECB) için dijital avro prototipi geliştirilmesine destek verecek şirketler arasında yer alacak.

amazon

Amazon, Avrupa Merkez Bankası (ECB) için dijital avro prototipi geliştirilmesine destek verecek şirketler arasında yer alacak.

ECB, dijital avro prototipinin geliştirilmesini desteklemek için beş yeni şirketin seçildiğini açıkladı.

Amazon, Dijital Avro İçin Çalışacak

Amazon, ECB’nin bahsetmiş olduğu şirketler arasında yer alacak. Şirketlerin her biri, prototipi geliştirme konusunda farklı bir rol üstlenecek.

İspanya merkezli banka CaixaBank, mobil uygulama için p2p (eşler arası) ödemeler geliştirirken, Fransa merkezli küresel ödeme hizmeti Worldline da çevrimdışı sürümden sorumlu olacak. İtalyan paytech şirketi Nexi de prototip için çalışan şirketler arasında yer alıyor.

ECB, Nisan ayı sonunda şirketler için bir çağrı başlattı ve 54 katılımcı başvuruda bulundu. ECB’nin belirlediği beş şirket, gerekli temel kriterleri karşılayan şirketler arasında seçildi.

Prototip çalışması bu ay başlayacak ve Aralık ayı içerisinde bitecek.

Bu süreç, ECB’nin iki yıldır devam eden soruşturma aşamasının bir parçası. ECB, bu aşamayı da Mart 2023’e kadar tamamlamayı planlıyor.

ECB, dijital avro ile ilgili ilk araştırmaların Temmuz 2021’de başlasa da, dijital para birimi çıkaracağına dair kesin bir açıklama yapmış değil.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x