Yükleniyor...

Analistler hemfikir: BTC fiyatı 2024’te uçacak!

Pek çok kripto para analistine göre, Nisan ayındaki yarılanmayla (halving) Bitcoin yıl içinde büyük kazanımlar elde edecek.

bitcoin analistler

Pek çok kripto para analistine göre, Nisan ayındaki yarılanmayla (halving) Bitcoin yıl içinde büyük kazanımlar elde edecek.

Bitcoin yarılanmasına giderek yaklaşılmasıyla hareketlenen kripto para piyasası, analistlerden dikkat çekici yorumlar getirdi. Bitcoin’in 2024’teki performansının nasıl olabileceğine dair görüş bildiren analistler, büyük bir merak uyandırdı.

analistler

“ETF para girişleriyle Bitcoin’in değeri 10 katını kolayca aşabilir”

Yatırım araştırmacısı Lyn Alden, Cointelegraph’a yaptığı açıklamada, önümüzdeki ay Bitcoin yarılanmasının günlük BTC üretimini mevcut ortalama 900 BTC’den yaklaşık 450 BTC azaltacağını söyledi. Ancak Alden arz kesintisi miktarının, kripto borsalarına ve Bitcoin borsa yatırım fonlarına (ETF’ler) giren ve çıkan günlük fiyat akışlarıyla karşılaştırıldığında sönük kaldığını belirtti.

Alden, “Aslında, girişler ve çıkışlar bu değerin 10 katını kolayca aşabilir” dedi ve Bitcoin’e olan genel talebin “arz daralmasından daha büyük bir faktör” olduğunu ekledi.

Alden, tarihsel olarak Bitcoin’e talebin, küresel geniş para arzı gibi küresel likidite ölçümleriyle daha ilişkili olduğunu vurguladı ve BTC fiyatını küresel para arzına (M2) göre gösteren bir grafiğe atıfta bulundu.

bitcoin btc veri

Ünlü analist Lyn Alden, “Bu yüzden yarılanmanın önemli olduğunu düşünüyorum, ancak boğa piyasasının oluşumunu ve zamanlamasını belirleyen pek çok faktörden yalnızca biri bu. Küresel likiditeye ilişkin çeşitli ölçümler, HODL dalgaları ve diğer unsurlar bir araya gelerek daha büyük roller oluşturuyor” dedi.


“BTC fiyatı Mayıs’ta 99 bin doları bulacak”

10x Research CEO’su ve baş analisti Markus Thielen ise mevcut yükselişin, başlangıçta Nisan 2021’de zirveye ulaşan 2020 ve 2021 boğa piyasasıyla eşi olduğunu söylüyor. Kantitatif analiz gibi araçlara atıfta bulunan Thielen, şaşırtıcı açıklamalarda bulundu.

btc veri

10x Research, tarihsel fiyat değişikliklerine ve Bitcoin’in son zamanlardaki yeni zirvelerine dayanarak, Bitcoin’in Nisan başında 77.000 dolara, Mayıs 2024’te ise 99.000 dolara ulaşacağını öngördü.

Analist, Bitcoin’in Şubat 2013, Şubat 2017 ve Kasım 2020’de yükseli yaşadığında, fiyatın 180 gün sonra yüzde 189’a kadar artabileceğini belirtti. Thielen, Bitcoin’in tarihsel olarak yaşanan kırılmalardan dokuz ila 11 ay sonra zirveye ulaşacağını ifade etti. Thielen, Aralık ve Şubat 2025 arasında veya 13 Mart’taki patlamayı takip eden dokuz ila 11 ay içinde Bitcoin’in 146.000 dolara geçebileceğini tahmin etti.


“Yeni dönemde talep daha çok kurumsal olacak”

eToro kripto analisti Simon Peters, mevcut Bitcoin rallisinin, Bitcoin’in ilk kez parabolik bir yükseliş kaydettiğini ve blok ödülü yarıya indirilmeden önce tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını vurguladı.

bitcoin bank nedir

Peters, “Bitcoin’e talep hızla yeni arzı geride bırakıyor ve bu, daha önceki döngülerde hiç yaşamadığımız bir şey” diye vurguladı. ETF’lerin kullanıma sunulmasından önce talebin ağırlıklı olarak bireysel yatırımcı kaynaklı olduğunu ancak devam eden döngünün “daha kurumsal” olacağını da sözlerine ekledi.

Peters’a göre Bitcoin madencileri, Ağustos 2023’ten bu yana aktif olarak tek doğal satıcılar. Peters, “Bu bana, madencilerin yaklaşan blok ödülü yarılanmasına hazırlık olarak halihazırda mevcut ralliye satış yaptıklarını gösteriyor” diyen analist, spot ETF’lerden gelen yüksek talep nedeniyle tüm satışların ‘iyi teklif”‘ olduğunu” söyledi.


“Jeopolitik riskler BTC’ye talebi artırabilir”

Öte yandan, Exness finans piyasası stratejisti Li Xing bu yıl Bitcoin fiyatını yönlendiren makroekonomik gelişmelerin olduğunu düşünüyor.

Analistten Bitcoin (BTC) değerlendirmesi 60.000 dolara ulaşabilir

Analist, Bitcoin ETF’nin spot lansmanının yanı sıra, daha yumuşak bir para politikası ve ABD ve diğer yerlerdeki daha düşük faiz oranları beklentileri gibi diğer ekonomik gelişmelerin, Bitcoin’in alternatif bir değer saklama aracı olarak çekiciliğini artırabileceğini söyledi.

Li, “Ayrıca, ABD seçimlerini çevreleyen jeopolitik riskler ve belirsizlikler, talebi artırmaya devam edebilir ve bu da gelecekte sürdürülebilir bir boğa koşusunun başlangıcına işaret edebilir” diye ekledi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner