Yükleniyor...

Apple Bilgisayarlarında Bitcoin Whitepaper’ı Yer Alıyor

Bir kişi, 2017'den beri gönderilen her Apple MacOS kopyasının içine Bitcoin Whitepaper incelemesini sakladı.

bitcoin whitepaper

Bir kişi, 2017’den beri gönderilen her Apple MacOS kopyasının içine Bitcoin Whitepaper incelemesini sakladı.

Nisan 2021 tarihinde, MacOS Topluluk Forumu’nda bernd178 adlı bir kullanıcı, Görüntü Yakalama Yardımcı Programı’nda gömülü olan ve varsayılan olarak etkin olmayan Virtual Scanner II adlı bir işlevi ortaya çıkardı. Virtual Scanner II içerisinde, San Francisco’daki bir körfezin görüntüsü ve Bitcoin Whitepaper’ının bir PDF kopyası yer alıyor.

Bernd178, “Tuhaf bir şekilde, VirtualScanner.app paket içeriğinde Satoshi Nakamoto’nun orjinal Bitcoin Whitepaper’ını içeren bir PDF bulunuyor.” dedi.

Apple MacOS, İçerisinde Bitcoin Whitepaper Barındırıyor

Bitcoin (BTC) Whitepaper’ı, 2017 yılından itibaren çıkarılan Apple Mac bilgisayarlarının içerisinde gizlenmiş bir şekilde bulundu.

MacOS terminalinde, VirtualScanner.app sayesinde her kullanıcının ulaşabileceği bu Whitepaper, Bitcoin ve Apple topluluğunda yoğun gündem oldu.

bernd178 adlı bir kullanıcının ortaya attığı bu gizemli keşif, blog yazarı Andy Baio tarafından gündeme getirildi. Baio, terminal uygulamasına aşağıda yer alan komutları girerek, Bitcoin Whitepaper’ın bir kopyasının açılabileceğini gösterdi.

Open/System/Library/Image\ Capture/Devices/ VirtualScanner.app/Contents/Resources/simpledoc.pdf 

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Baio, şunları söyledi;

“Dünyadaki tüm belgeler arasında neden Bitcoin teknik incelemesi seçildi? Apple’da çalışan gizli bir Bitcoin maximalisti mi var? Dosya adı “simpledoc.pdf” ve yalnızca 184 KB,” 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner