Yükleniyor...

Apple Bu Stratejiyi Kullanarak Bitcoin’e (BTC) Girebilir

Michael Saylor'un Bitcoin (BTC) konusunda iyimser olması yeni bir haber değil.

apple bitcoin btc

Michael Saylor’un Bitcoin (BTC) konusunda iyimser olması yeni bir haber değil. Aslında, dijital varlığın ödemeleri dönüştürme ve “mülkün geleceği” olma potansiyeli hakkında sık sık konuştu. Ancak, Dan Weiskopf ile yakın zamanda yapılan bir röportajda Saylor bir adım daha ileri gitti. Burada Saylor, Apple’ın Bitcoin aracılığıyla “insanlık tarihindeki dünyanın en büyük, en karlı bankası” olma potansiyeline değindi.

Kurumlar, Teknoloji ve Bitcoin: İhtiyacımız Olabilecek Üçlü

Teknoloji ve finans sektörlerindeki devler, kullanılmayan potansiyelini fark ederek Bitcoin’e yatırım yaptı. Ancak, sadece birkaçı onu geliştirmek için çalışıyor. Saylor’un MicroStrategy’si bunlardan biri ve tam olarak 105.084 Bitcoin tutuyor. Sonra sırasıyla 43.200 BTC ve 8.2027 BTC’ye sahip Tesla ve Square Inc. gibi teknoloji devleri geliyor.

Ancak Silikon Vadisi’nin önemli firması Apple, dijital altına yatırım konusunda henüz resmi bir açıklama yapmadı. 2019’da Apple Pay Başkan Yardımcısı Jennifer Bailey, Apple’ın “ilginç” ve “uzun vadeli potansiyele sahip” olduğundan “kripto para birimlerini izlediğini” iddia etmişti.

Ancak şimdi Saylor’un Apple’ın Bitcoin’i nasıl benimseyebileceği konusunda kendi fikri var gibi görünüyor. Saylor’a göre gelecekte büyük sermayeye sahip şirketler Bitcoin satın alarak bir dizi sorunu çözebilir.

“Apple, Google ve Facebook uygulamalarına Bitcoin entegre ederse işlerini geliştirirler. El Salvador, Küba, Türkiye, Japonya, Rusya, ABD, Birleşik Krallık ya da Fransa Bitcoin satın alırsa bilançolarını düzeltirler. Dünyadaki her şirket, Bitcoin satın alırsa bilançolarını düzeltir. Dolayısıyla Bitcoin, yüz binlerce varlığın çözümüdür. Ve eğer ona sahip değilseniz, bu varlıkların hiçbiriyle temas edemezsiniz, değil mi?”

Bu, kripto benimseme oranına bu perspektiften baktığımızda varsayılması gereken ilginç bir senaryo. Crypto.com’un yakın tarihli bir araştırmasına göre, dünya çapındaki kripto kullanıcıları Ocak 2021’de 100 milyondan iki katına çıkarak Haziran 2021’de 221 milyona ulaştı. Bu dönemde Bitcoin 64.000 dolarlık bir zirveye ulaştı ve ardından dik bir düzeltme geldi. Bu arada, altcoin’ler de BTC ve ETH’nin pazar payını yedi.

Artık benimsemenin katlanarak arttığını bildiğimize göre, Apple için Bitcoin’in değeri nedir? Saylor, değeri 3 trilyon dolara koyuyor. Ona göre iCloud, gelecekte bu dijital varlığı taşımak için bir ödeme kolaylaştırıcısı olarak hareket edebilir. Açıkladı:

“Artık iCloud’da ne var, değil mi? Videolarınız, fotoğraflarınız, belgeleriniz ve iletişim bilgileriniz. Peki şu an iCloud’da ne yok? Senin paran. 100 trilyon dolar dijital mülke döküldüğünde ne olur? Bunun iCloud’a ya da Android’e ya da Facebook’a entegre edilmesi gerekiyor.”

Buna “bir sonraki büyük bölüm” adını veren Saylor, Apple, Facebook ve Square gibi devlerin bu stratejiden yararlanabileceğini iddia etti. Basitçe 100 milyon kişiye 10.000 dolarlık Bitcoin satabilir:

“iCloud’da 100 milyon insanın 10.000 doları varsa, o zaman insanlık tarihinde dünyanın en büyük, en karlı bankası oldunuz, değil mi?”

Yine de Apple, kripto veya Bitcoin’e girmekten uzak durdu. Bunun nedeni, Facebook Diem’i tanıttığında düzenleyiciler tarafından alınan önlemler veya kripto işletmeleri ile SEC arasındaki mevcut mücadele olabilir. Apple kripto dünyasına girmeye karar verirse, rekabetin kızıştığını görmek ilginç olacak.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner