Yükleniyor...

Aptos (APT) kritik günlere yaklaştı: Boğalar devreye girecek mi?

188 milyon dolarlık kilit açılımına yaklaşan Aptos (APT) boğaların iştahını arkasına almaya çalışıyor.

Token kilit açılımı aptos

188 milyon dolarlık kilit açılımına yaklaşan Aptos (APT) boğaların iştahını arkasına almaya çalışıyor.

Bitcoin (BTC), 44.500 dolara yükselerek tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Boğa koşusunun başladığı düşünülürken, sektöre yeni yatırımcılar dahil olmaya başladı. Kripto yatırımcıları BTC’nin 40.000 dolar barajını aşmasıyla birlikte heyecana kapıldı. Ancak kripto piyasası adeta bahar havası yaşarken bazı altcoin’lerin yükselmemesi dikkat çekti. Özellikle Katman-2 projeleri olarak bilinen Arbitrum ve Optimism belirli bir fiyat bandında sıkıştı kaldı. Diğer taraftan Aptos (APT) ise proje gelişimine odaklansa da bir türlü istediği çıkışı gerçekleştiremedi.

APT fiyatı 7,6 dolar seviyesinde hareketlilik sergilerken önemli bir kırılıma yaklaştı. Aptos beş gün sonra 188 milyon dolarlık kilit açılımı gerçekleştirecek. Bu kilit açılımının APT’de volatilite yaratması beklenilirken, boğaların tutumu da önemli bir unsur haline gelecek.

Aptos (APT) kilit açılımı öncesi sakinliğini koruyor

Aptos (APT) önümüzdeki hafta Salı günü (2 Aralık 2023) tarihinde büyük bir kilit açılımı gerçekleştirecek. TokenUnlocks verilerine göre beş gün sonra gerçekleşmesi planlanan kilit açılımında 188 milyon dolarlık APT dolaşıma girecek. 24,84 milyon APT’nin büyük bir kısmı projeye erken aşamada katkı sağlayanlara dağıtılacak.

Aptos APT grafik

TokenUnlocks verilerine göre, kilidi açılacak 24,84 milyon APT toplam dolaşım arzının yüzde 8,93’üne denk geliyor. Bu nedenle APT tarafına volatilite olabileceği düşünülüyor.

188 milyon dolarlık kilit açılımında APT dağıtımı ise şu şekilde olacak;

  • Vakfa 1,33 milyon APT (10,12 milyon dolar)
  • Erken aşamada katkı sağlayanlara 11,88 milyon APT (90,13 milyon dolar)
  • Yatırımcılara; 8,42 milyon APT (63,94 milyon dolar)
  • Topluluğa; 3,21 milyon APT (24,36 milyon dolar)

APT şu anda 2,112 milyar dolar piyasa değerine sahip. APT’nin toplam arzı üzerinden piyasa değeri ise 8,214 milar dolar seviyesinde. Ayrıca APT’nin son 24 saatte işlem hacmi yüzde 20 düşüş ile 173 milyon dolara geriledi.

Hareketli günler geçiren kripto piyasasında APT’nin kilit açılımına yaklaştıkça fiyat istikrarını koruması dikkat çekiyor. APT önemli bir fiyat noktasında işlem görüyor.

ARB grafik

APT grafiğine bakıldığında fiyatın önemli bir bölgede konumlandığı görülüyor. 7,70 doların üzerinde kalıcılık sağlaması halinde ana direnç noktalarından 8,25 dolara kadar yükselebilir. Bu bölge satış baskısının yoğun olacağı bir fiyat seviyesi olarak ön plana çıkıyor. 8,25 doların aşılması halinde APT fiyatı için büyük bir boşluk bulunuyor. Söz konusu boşluk APT’yi 9,43 dolar bandına taşıyabilir. APT’nin majör direnç noktası ise 10,32 dolar seviyesinde. 9,43 doların üzerinde kalıcılık sağlarsa majör direnç noktasını test edebilir.

Diğer taraftan APT kilit açılımının yaratacağı volatilite ve satış baskısıyla düşüş yaşayabilir. APT’nin olası düşüşünde 7 dolar bölgesindeki kutu kritik önemde. Bu bölgedeki olası ayı baskısıyla gelen destek kırılımı APT’nin düşüşünü şiddetlendirebilir. APT için sonraki destek noktası ise 6,38 ila 6,30 dolar arası olacaktır. Bu bölgenin de kaybedilmesi halinde APT, 5,95 deki trend desteğini test edebilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner