Anasayfa Altcoin Haberleri Araştırmaya Göre, Bitcoin Altcoinlerden Bağımsız Bir Şekilde Yükseliyor!

Araştırmaya Göre, Bitcoin Altcoinlerden Bağımsız Bir Şekilde Yükseliyor!

ABONE OL:google-news

Binance’ın son araştırmasına göre, Bitcoin piyasası ile altcoin piyasası arasındaki korelasyon katsayısı 2019’un ikinci çeyreğinde düştü.

Malta merkezli kripto para borsası, Bitcoin’in altcoinlerle birlikte hareket edip etmediğini saptamak için otuz alternatif kripto para birimiyle olan ilişkisini inceledi. Borsa, tüm bilinen altcoinlerin 2019’un ikinci çeyreğinde Bitcoin fiyat eğilimini olumlu bir şekilde takip ettiğini gördü.

Bununla birlikte, altcoinlerin en büyük kripto para birimini takip etme hızlarında bir düşüş yaşadıkları saptandı. Bu, bir bütün olarak altcoin piyasasının Bitcoin fiyatındaki yükselişlere ayak uyduramamaları anlamına geliyor.

Korelasyon, iki veya daha fazla değişken arasında bir ilişki olup olmadığını, eğer ilişki varsa bu ilişkinin miktarını ve yönünü sayısal olarak belirlememizi sağlayan istatistiksel bir tekniktir. İki değişken arasındaki ilişkinin derecesine ise korelasyon katsayısı denir.

Hesaplanan korelasyon katsayısı -1 ile +1 arasında değer alır. -1’den küçük ve +1’den büyük olamaz. Korelasyonun pozitif (+) olması durumunda değişkenler aynı yönde değişmiş demektir. Korelasyon katsayısının + olması iki değişkenin aynı yönde bir ilişkide olduğunu, negatif (-) olması ise iki değişkenin arasında ters yönde bir ilişki olduğunu gösterir.  Eğer değişkenlerdeki artış veya azalış birbirine bağlı değilse korelasyon sıfır olur. Bu da değişkenler arasında ilişki yok anlamına gelir.

Bitcoin ve Altcoinler Arasındaki Korelasyon

Binance, yılın bu çeyreğinde Ethereum ve Bitcoin arasındaki korelasyon katsayısının 0,81 olduğunu belirtiyor. Bir önceki çeyrekte korelasyon katsayısı 0,889’du, yani bir düşüş söz konusu. Benzer şekilde, XRP ve Bitcoin arasındaki korelasyon katsayısı ilk çeyrekte 0,875 düzeyindeydi ve bu çeyrekte 0,69’a düştü. İstatistikler Litecoin, IOTA, EOS, Bitcoin Cash, Bitcoin SV ve diğerleri de dahil olmak üzere birçok büyük altcoinin Bitcoin ile olan korelasyonunun pozitif olduğunu gösteriyor.

Altcoinlerin ve Bitcoin’in arasındaki korelasyon katsayısındaki düşüş, Bitcoin’in piyasadaki hakimiyetini artırması sonrası meydana geldi. En büyük kripto para birimi son dönemde piyasa hakimiyetinde yüzde 63’ü gördü.

En güncel gelişmeleri Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Gizliliğinize saygı duyuyoruz.
Ömer Ergin
Ömer Erginhttps://www.coinkolik.com
Coinkolik.com Yayın Koordinatörü olan Ömer Ergin, 1993 yılında Konya'da doğmuştur. KTO Karatay Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği mezunu olan Ömer, Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapmakta, paranın geleceği (kripto paralar) hakkında konuşmayı ve yazmayı sevmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bizi Takip Edin

965BeğenenlerBeğen
723TakipçilerTakip Et
24,602TakipçilerTakip Et
879AbonelerAbone

Öne Çıkan Başlıklar