Yükleniyor...

Arjantin Eyaleti, Dolara Sabitlenmiş Stablecoin Çıkaracak

Arjantin'in San Luis eyaleti, dolara sabitlenmiş kendi stablecoin'inin çıkarılmasına izin veren mevzuatı onayladı.

Arjantin Eyaleti Dolara Sabitlenmis Stablecoin Cikaracak

Arjantin’in San Luis eyaleti, dolara sabitlenmiş kendi stablecoin’inin çıkarılmasına izin veren mevzuatı onayladı.

Belirsiz ekonomik duruşun kripto para birimleri ve blokzincir teknolojisine yönelik şirket ve hükümet girişimlerini tetiklediği Arjantin’de kripto kullanımını artırıyor. Benzer bir durumdaki Türkiye’de de kripto benimsenmesi oldukça yüksek. Bir Chainalysis raporu, Arjantin’deki tüketicilerin yüzde 30’undan fazlasının günlük alışverişlerinde, büyük olasılıkla 1000 doların altındaki küçük perakende işlemlerinde stablecoin kullandığını ortaya koydu.

Arjantin Eyaletinde Stablecoin’e Onay Çıktı

Arjantin’in San Luis eyaletinde, dolara sabitlenmiş stablecoin’inin çıkarılması için sunulan tasarı onaylandı. Tasarı aynı zamanda yerel sanatçılara finansal ve kültürel katılımı teşvik etmek amacıyla NFT çıkarma yetkisi veriyor.

Activo Digital San Luis de Ahorro olarak adlandırılan token, 18 yaşın üzerindeki tüm eyalet vatandaşları tarafından kullanılabilecek ve eyaletin likit finansal varlıklarında yüzde 100 teminatlandırılacak.

Tasarı, eyalete yıllık bütçesinin yüzde 2’sine kadar stablecoin çıkarma yetkisi veriyor. Ayrıca, varlıkların taraflar arasında transfer edilebileceğini öngörüyor, ancak işlemler için hangi zincirin kullanılacağını belirtmiyor. Stablecoin’in yanı sıra tasarı, yerel sanatçıların finansal ve kültürel katılımı teşvik etmek amacıyla NFT çıkarmasına izin veriyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner