Yükleniyor...

Arjantin’den Dijital Para Hamlesi

Arjantin'deki Catamarca eyaletinin valisi Raúl Jalil, Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez'e Arjantin’in kendi ulusal dijital para birimini yaratma çağrısının yer aldığı yazılı bir teklif sundu.

arjantinden dijital para hamlesi

Arjantin’deki Catamarca eyaletinin valisi Raúl Jalil, Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez’e Arjantin’in kendi ulusal dijital para birimini yaratma çağrısının yer aldığı yazılı bir teklif sundu.

Jalil’in Arjantin “dijital peso” önerisi, blokzinciri teknolojisinin sağladığı avantajlardan yararlanarak Arjantin’in yıpranmış ekonomisini harekete geçirmeyi amaçlıyor.

Jalil, Arjantin gazetesi El Ancasti’ye verdiği demeçte, “Yeni bir finansal hizmetler modeli düşünmek gerekiyor. Teknoloji sadece işletmeler arasındaki sınırları yıkmakla kalmıyor, aynı zamanda ülkeler arasındaki dengeyi de değiştiriyor” şeklinde konuştu. Valinin önerisi ayrıca, madencilik telif ücretlerini yerel düzeyde tokenize etme ve bu ödemeleri yönetmek için dijital cüzdanlar ve blokzinciri ağlarının kullanılması olasılığını da içeriyor.

Vali Jalil’in Başkan Fernandez’e gönderdiği resmi mektup, Arjantin’in dijital peso hakkında atması gereken birçok bürokratik adımdan sadece ilki. Fernandez, teklifi doğrudan reddetme veya onun onayıyla hem ülkenin merkez bankasına hem de Kongre’ye iletme yetkisine sahip. Ardından, Arjantinli milletvekilleri arasındaki tartışma ciddi anlamda başlayacak.

Arjantin’in ekonomisini yeniden canlandırmak için bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) yaratmak istenmesi gibi görünen hedef, boşuna değil. Birkaç yıldır ülke, dünyanın en kötü ekonomileri arasında olma özelliğini komşusu Venezuela ile paylaştı.

Bununla birlikte, Arjantin’in dijital para birimleriyle ilişkisi yeni değil. ABD doları gibi yabancı paralara erişimi zorlaştıran para kontrolleriyle eşleştirilen mali kriz, Arjantinliler arasında Bitcoin’e olan ilginin artmasına neden oldu. “Dolar Bitcoin” terimi yerel sözlüğe bir borsa referansı olarak girdi ve neredeyse dolar mavisi, dolar turisti ve dolar perakendecisi gibi diğer dolar “mezhepleri” kadar yaygın hale geldi.

Arjantin aynı zamanda çok aktif bir eşler arası Bitcoin alım satım piyasasına sahip. 2019’un bir döneminde, siyasi kargaşanın ortasında yaşanan finansal paniğin ardından Bitcoin, diğer birçok piyasaya kıyasla önemli ölçüde işlem görüyordu. Bazı milletvekilleri, pesoların uçuşunu önlemenin bir yolu olarak Bitcoin alım satımını kısıtlamaya çalışırken, kripto para birimine olan ilgi (Google Trends tarafından ölçüldüğü üzere) hiç olmadığı kadar yüksek seviyelere çıktı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner