Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) Neden Düştü? İşte 3.000 Dolarlık Sert Düşüşün 3 Nedeni

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), Pazar günü sert bir düzeltme yaşamaya başladı.

bitcoin btc neden dustu iste 3 000 dolarlik sert dususun 3 nedeni

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), Pazar günü sert bir düzeltme yaşamaya başladı.  Bitcoin, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 49.000 dolardan, Pazartesi günü sabahın erken saatlerinde 46.000 dolara kadar geriledi. Bitcoin’in %6’lık kaybına rağmen, altcoin piyasasında çift haneleri önemli kayıplar yaşandı. İşte bu düşüşün üç nedeni:

1. Finansman Stresi

Stack Funds’un COO’su ve kurucu ortağı Matthew Dibb düşüş ile ilgili şunları söylüyor:

“Bitcoin ve diğer kripto para birimleri genel olarak aşırı ısınmış görünüyordu ve Asya seansındaki düşüş muhtemelen 50.000 doları aşacak bir hareket için gerekli bir ‘fon sıfırlaması’ idi.”

Sürekli vadeli işlem piyasasında long pozisyon tutmanın maliyeti, fonlama oranı olarak da bilinen funding rate, Pazar günü 12 ayın en yüksek seviyesi olan %0.109’a yükseldi. Bu da piyasadaki aşırı yükselmiş kaldıraç oranını veya aşırı ısınmayı işaret ediyor.

bitcoin btc neden dustu iste 3 000 dolarlik sert dususun 3 nedeni 1
Kaynak: CoinDesk

Fonlama oranı ortalaması, Ocak ayının sonunda yükselmeye başladı ve Tesla’nın geçtiğimiz Pazartesi günü Bitcoin yatırımlarını açıklamasının ardından, son ayların en yüksek seviyesine ulaştı. Bu, 40.000 doların altındaki son rallinin esas olarak türevlerdeki kaldıraçtan kaynaklandığını gösteriyor. Bu nedenle, her zaman fonların sıfırlanması riski söz konusuydu.

Coinalyze verilerine göre, fiyat düşüşü şu ana kadar 300 milyon dolarlık long Bitcoin pozisyonunu tasfiye etti.

bitcoin btc neden dustu iste 3 000 dolarlik sert dususun 3 nedeni 2

XRP, XLM, LINK, ADA ve bazı merkeziyetsiz finans bağlantılı kripto para birimleri, Asya seansında çift haneli fiyat düşüşlerine maruz kalarak, Bitcoin’in %6’lık düşüşünü gölgede bıraktı.

Piyasa analisti Josh Rager’ın bir tweet’ine göre, altcoin rallisi geçen hafta “öforik” hale geldi. Bu da bir düzeltmenin geciktiği anlamına geliyor.

2. Kurumsal Talebin Zayıflaması

Analitik firması CryptoQuant’ın Coinbase premium göstergesi, büyük yatırımcılardan gelen zayıf talebin işareti olarak Pazar günü negatife döndü.

Gösterge, Coinbase Pro’nun BTC/USD paritesi ile Binance’in BTC/USDT paritesi arasındaki farkı ölçer. Coinbase Pro, yüksek net değerli bireyler ve kurumsal yatırımcılar ile özdeşleştiğinden, gösterge trader’lar tarafından yaygın olarak takip ediliyor. Pozitif bir görüntü, güçlü kurumsal girişler anlamına gelir ve negatif bir görüntü ise bunun tam tersi.

bitcoin btc neden dustu iste 3 000 dolarlik sert dususun 3 nedeni 3

CryptoQuant CEO’su Ki-Young Ju, “Pazar günü Avrupa günün ilk saatlerini yaşarken gösterge neredeyse -80 dolara düştü ve fiyat 48.000 dolar ile 49.000 dolar arasında değişirken büyük ölçüde nötr kaldı” dedi. “Zayıf girişler, düzeltmeye işaret etti.”

Bitcoin’in Ekim ayı başından itibaren 10.000 dolarlık düşük bir seviyeden, 50.000 dolara yakın bir seviyeye ulaşmasına büyük ölçüde yüksek net değerli bireyler ve kurumlardan gelen artan talep neden oldu. Kripto para birimi, dört aylık boğa piyasası boyunca sürekli olarak yaklaşık 100 dolarlık bir gösterge ile işlem gördü ve birkaç negatif gösterge, fiyatın geri çekilmesinin önünü açtı.

Piyasa analisti Joseph Young, pazar günü yaşanan düşüşü bu Coinbase göstergesi ve Grayscale’e girişlerdeki düşüş ile ilişkilendirirken, aşılması gereken seviye olarak 48.000 doları işaret etti.

bitcoin btc neden dustu iste 3 000 dolarlik sert dususun 3 nedeni 4

Glassnode verilerine göre, Grayscale girişlerinin yedi günlük ortalaması Ocak ayının ortasında zirve yaptı ve o zamandan beri güneye doğru ilerledi. Perakende yatırımcılar, spot piyasada alım satım yaparken, birçok kurumsal yatırımcı, düzenlemelere tabi bir kurum olan Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) aracılığıyla Bitcoin satın alıyor.

3. Grafiğe Dayalı Faktörler

30.000 dolardan 49.000 dolara yükseliş, Coinbase gibi önemli borsalarda işlem hacmi ile desteklenmedi.

bitcoin btc neden dustu iste 3 000 dolarlik sert dususun 3 nedeni 5

Günlük hacmin 10 günlük hareketli ortalaması, Şubat başından bu yana düşüyor. Düşük hacimli bir fiyat artışı, genellikle kısa ömürlüdür ve bugün erken saatlerde görülenlere benzer şekilde ani geri çekilmelere eğilimlidir. Bitcoin’in son fiyat düşüşü, önceki boğa piyasalarında gözlemlenen geri çekilmelerin tipik bir örneğidir.

BlockTower Capital CIO’su Ari Paul, “Muhtemelen şu anda kısa ve küçük bir düzeltmeye giriyoruz (sanırım), ancak yine de yakında daha şiddetli olacak şiddetli bir boğa koşusunun ortasındayız” şeklinde tweet’ledi.

Analistlere göre, yakında daha fazla kurum Tesla’nın nakit varlıklarını Bitcoin’e çevirme hareketini takip edebilir ve bu da 50.000 doların üzerinde ikna edici bir harekete yol açabilir.

Yayın saati itibariyle, fonlama oranı %0.05 ile normal bir seviyeye ulaştı ve Coinbase’in göstergesi ise 50 dolara yükseldi. Bitcoin, kazanımlarını geri alarak 47.000 dolar seviyesinin üzerinde işlem görmeye başladı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner