Yükleniyor...

Sansürler Arka Arkaya Gelmeye Başladı! Sırada Kripto Para Sektörü Olabilir mi?

ABD'nin sansasyonel Başkanı Donald Trump'ın birçok sosyal medyada hesabının askıya alınması ve sansürlenmesinden sonra Apple Store da Parler isimli uygulamaya erişimi engelledi.

arka arkaya sansur gelmeye basladi sirada kripto para birimleri olabilir mi

ABD’nin sansasyonel Başkanı Donald Trump’ın birçok sosyal medyada hesabının askıya alınması ve sansürlenmesinden sonra Apple Store da Parler isimli uygulamaya erişimi engelledi.

Son birkaç gün içinde Parler, Google ve Apple’ın uygulama mağazalarından kaldırıldı ve Amazon tarafından da web barındırma hizmetinin Pazar günü askıya alınacağı söylendi. Kendisini “tarafsız bir sosyal medya ağı” olarak biçimlendiren Parler üzerindeki baskı, Trump’çıların bu ağı seçmesiyle birlikte oluştu.

Çok az insan Parler’in yasını tutuyor ama asıl olarak Silikon Vadisi’nin en büyük şirketlerinin kontrol edilmeyen gücünden endişe duyuyor. Bazıları da şunu soruyor: “Sıradaki hedef dolandırıcılar, kara para aklamak ve terörü finanse etmek isteyenler tarafından kullanıldığı bilinen kripto para birimleriyle ilişkili uygulamalar olabilir mi?”

Engellemeler Yaşanabilir mi?

Bitcoin, son aylarda ünlü yatırımcılar ve Wall Street devleri tarafından benimsendi ancak insanların çoğu için hala “bilinmez” olmaya devam ediyor. Kripto para birimleri suçlular tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır ve IRS, insanların vergilerden kaçmak için Bitcoin ve kripto para birimini nasıl kullanabileceğiyle giderek daha fazla ilgilenmektedir.

Örneğin tüm bu endişelerin ışığında Eylül ayında Coinbase CEO’su Brian Armstrong, şirketin toplumsal meseleler hakkında yorum yapmayacağını, siyasi amaçları veya adayları savunmayacağını veya asgari miktarda kâr amacı gütmeyen işi üstlenmeyeceğini söyleyerek tartışmalara neden oldu ve çalışanlardan politikalarını kapıda bırakmalarını istedi.

Merkeziyetsizlik özelliği olan Bitcoin’in giderek yaygınlaşması (bu teknolojinin keşfi) merkezi bir teknolojiden kaynaklanan sansürü daha sorunlu hale getirecek. Kripto odaklı risk sermayesi şirketi Castle Island Ventures’ın ortağı Nic Carter, Twitter aracılığıyla yaptığı açıklamada, “İnternetin her yönü umutsuzca siyasallaştırılmıştır” diyerek, Bitcoin gibi merkeziyetsiz teknolojilerin yaygınlaşması devlet ve devlet gibi merkezi yapıların istedikleri gibi hareket etmelerinini engelleyeceğini söylüyor:

“Yanlış düşünceyi ifade ederseniz, hizmet reddi saldırısı, barındırma işleminizin iptal edilmesi veya ödeme işleminizin engellenmesi riskini alırsınız. Bitcoin bulmacanın küçük bir parçasını çözer, ancak önemli bir tanesidir. Bankaların yargısız politika araçları olma yeteneklerini ortadan kaldırır.”

Carter için, Parler’in uygulama mağazalarından kaldırılması “kripto para endüstrisinde tüm zamanım boyunca gördüğüm web3 sistemleri için en güçlü hızlandırıcıdır.” Web3, merkeziyetsiz üçüncü neslin, kullanıcıların verilerini daha tam olarak kontrol etmelerine ve şeffaf para kazanmalarına izin vereceği fikridir.

Inventing Bitcoin yazarı ve Bitcoin satın alma uygulaması Swan Bitcoin’in kurucu ortağı Yan Pritzker, Telegram aracılığıyla yaptığı açıklamada, “İnternet doğası gereği merkezden dağıtılmıştır. Ancak büyük şirketlerin gücü birleştirmelerine ve hakikatin hakemleri olmalarına izin verdik” ifadelerini kullanıyor. Twitter baskıları ona göre Bitcoin ağ tabanlı Sphinx Chat’i alternatif olarak gündeme getirebilir.

Sansür Riskini Düşünmeyenler de Var

Bununla birlikte, Bitcoin ve kripto para birimi topluluğunda endişe duymana kişiler de bulunuyor. Londra merkezli Bitcoin ve kripto para borsası Luno’nun CEO’su Marcus Swanepoel, WhatsApp aracılığıyla yaptığı açıklamada, “Benim açımdan entelektüel olarak tamamen farklı bir şeyle uğraşıyoruz” dedi ve kripto paranın “toplum için pozitif bir değer” olduğunu savunuyor:

“Her halükarda, pratik olarak yolun başındayız. Uygulama mağazaları, finansal düzenleyiciler tarafından düzenlenen şeyleri kaldırmayacak ve burada şimdiden dünya çapında birçok olumlu hareket gördük.”

Swanepoel, Bitcoin ve kripto para hizmetleri üzerindeki Google reklam yasağının kaldırılmasına işaret ederek, 2017 Bitcoin fiyatlarındaki patlama ve ardından yaşanan çöküşün ardından bunu “emsal” olarak nitelendirdi. Swanepoel, şu ifadeleri kullandı:

“Yeni teknolojilerden bekleneceği üzere, kripto parada hala çok fazla risk var, ancak Bitcoin ve kripto paralarla ilişkili uygulamaların yasaklanmasını bunlardan biri olarak görmüyorum.”

Bu arada, hükümetin aşırı erişiminin kar hanesini nasıl etkileyebileceği konusunda temkinli davranan yatırımcılar, web3 uygulamalarını ve şirketlerini inceliyor.

Uber, DeepMind, SpaceX’te erken bir yatırımcı olan melek yatırımcı ve girişimci Cyan Banister Twitter aracılığıyla “Bu alana yatırım yapmaya hevesliyim ve önemli buluyorum” diyor.

“Uzun vadeli sonuçların farkına varmadan kısa vadeli kararlar alıyoruz ve merkezi olmayan para birimlerinin önemli olduğuna inanıyorum.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner