Yükleniyor...

Artichoke (tCHOKE) nedir ve geçici kaybı nasıl önler?

Artichoke, Arbitrum One blokzinciri üzerinde yer alan, kullanıcıların tek taraflı likidite dağıtmasını ve takas ücreti kazanmasını sağlayan bir protokoldür.

Artichoke

Artichoke, Arbitrum One blokzinciri üzerinde yer alan, kullanıcıların tek taraflı likidite dağıtmasını ve takas ücreti kazanmasını sağlayan bir protokoldür.

DeFi, her yerden herkesin tam ve sınırsız erişimine izin verir. Ancak bu, belirli yapısal kısıtlamaları zorunlu kılar. Bunun en iyi örneği, aşırı teminatlı kredilerin yaygınlığıdır. Herhangi bir doğrulama veya inceleme süreci olmaksızın (izinsiz) herkes kredilere erişebilir. Bu nedenle, önceden garanti edilmeleri gerekir.

Merkezi üçüncü tarafların olmaması, yatırımcıların ücret kazanması için fırsatlar yaratır ve tartışmasız en belirgin örnek likidite sağlanmasıdır. Kullanıcılar LP tokenları yaratır ve piyasa yapıcı olarak hareket ederek tüm alım satım faaliyetlerinden ücret kazanır. Ancak DeFi’nin en kötü saklanan sırlarından biri, likidite sağlayıcıların çoğunun para kaybetmesidir.

Artichoke nedir?

Artichoke, Arbitrum One blokzincirinde yer alan bir likidite sağlama protokolüdür. Tek taraflı likiditenin herhangi bir tokena eklenmesini sağlayan altyapı araçları aracılığıyla kullanıcıların tek taraflı likidite sağlamasına olanak tanıyarak zincir içi sermaye verimliliğini artırmayı amaçlamaktadır. Artichoke, sağlam likidite havuzları geliştirmek için token teşviklerine olan ihtiyacı azaltarak ve LP’ler (Likidite Sağlayıcıları) için geçici kayıpları hafifleterek protokollere ve yatırımcılara fayda sağlar.

LP sağlayıcıları için kalıcı olmayan kayıpların azaltılmasını sağlarken, daha küçük protokoller için yerel tokenlerini teşvik etmek ve şişirmek zorunda kalmadan daha derin likidite havuzları sağlar. Artichoke’un Omnipool modeli AMM’den bağımsızdır ve herhangi bir standart V3 AMM modelinin üzerine yerleştirilebilir, Omnipool ve kuyruk yapısı aracılığıyla likiditenin yoğunlaşmasına izin verir.

Artichoke 1

LP’ler neden hala likidite sağlıyor?

Uniswap tek başına 3,3 milyar dolardan fazla likiditeye sahiptir ve merkeziyetsiz borsalar toplu olarak 12 milyar doları aşan bir TVL’ye sahiptir. Son aylarda dikkat çeken bir eğilim, borç verme protokollerinin toplam TVL’sinin DEX’lerinkini geçmesidir.

Bu davranışın neden devam ettiğine dair varsayımlarda bulunulabilir ve en belirgin öneriler insan psikolojisine işaret eder. Kripto yatırımcıları getiriyi sever ve alım satım ücreti vaadi, varlıkları elde tutma fikrinden çok daha caziptir. Protokoller de benzer şekilde erken enflasyonist token teşvikleri yoluyla bu davranışı teşvik etmiştir. Ve birçok yatırımcı 2020/2021 yıllarındaki getiri çiftçiliğinin görkemli günlerini hala hatırlıyor olabilir.

Bu faaliyetin bir diğer olası açıklaması, farm edilen tokenın algılanan yukarı yönlü etkisi olabilir. Söz konusu LP’ler, elde edilen getirinin eninde sonunda daha değerli olacağına inanarak, LP çiftlerinin bugün maruz kaldığı kayıpları iskonto etmektedir. AMM modelinde, başta Uniswap V3 ve Trader Joe’nun Likidite Defteri modeli olmak üzere birkaç önemli yükseltme yapılmıştır. Yine de, bu konsantre likidite aralıkları daha fazla PVP’yi teşvik eder ve daha sıkı fiyat bandı kısıtlamaları göz önüne alındığında, daha yaygın olmasa da, geçici kayıplar da aynı derecede yaygındır. Kısacası, likidite sağlamanın tek karlı yolu benzer davranışlara sahip (istikrarlı-stabil) bir çift seçmektir.

tCHOKE nedir?

tCHOKE, Artichoke protokolünün yerel kripto para birimidir. Bu token, öncelikle USDC tarafından desteklenen bağlantılar için sentetik bir likidite karşılığıdır. Bir kullanıcı tek bir varlık yatırdığında, Artichoke daha fazla takas verimliliği sağlamak için bunu tCHOKE ile eşleştirir.

tCHOKE, bir nevi tüm protokolü bir araya getiren matematiksel yapıştırıcıdır. Eşleştirme sürecini kolaylaştırarak bu daha yüksek sermaye verimliliği seviyesini mümkün kılar. Her bir varlığın ayrı bir likidite çifti olması yerine, Omnipool modeli içinde hepsi tCHOKE ile eşleştirilir. Teknik açıdan daha fazla hareketli parça olmasına rağmen, takas süreci söz konusu olduğunda daha az parça vardır. Ve daha az parça daha fazla verimlilik anlamına gelir. tCHOKE her şeyi likit tutar ve istikrarlı bir varlık olan USDC tarafından desteklenmenin faydasını görür.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner