Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) neden 26.000 doların altına düştü?

Bitcoin (BTC), geçtiğimiz gün yaşadığı yüzde 3'e yakın yükselişi kısa sürede silerek kripto piyasasını karamsarlığa itti.

Bitcoin ayı

Bitcoin (BTC), geçtiğimiz gün yaşadığı yüzde 3’e yakın yükselişi kısa sürede silerek kripto piyasasını karamsarlığa itti.

7 Eylül’ü 8 Eylül’e bağlayan gece Bitcoin tarafında yükseliş senaryosu gerçekleşti. 7 Eylül 23:00’da başlayan yükseliş dalgası, 8 Eylül 03:00’da tavan yaptı. BTC fiyatı, kısa sürede 26.431 dolara geldi ve boğaları iştahlandırdı. Ancak oldukça kısa bir sürede BTC tekrar 26.000 doların altına geriledi.

Cointelegraph, düşüşün sebepleri arasında, kâr alma arzusunun olduğunu, direnç noktasının ayılar tarafından sağlam bir şekilde savunulduğunu ve piyasa belirsizliğini öne sürdü.

Bitcoin (BTC) fiyatı ‘düzeltmeye’ işaret ediyor

Bitcoin (BTC) fiyatı, eylül ayı başladığından beri yön bulmakta zorlanıyor. Uzun süredir sabit fiyat aralığında hareket eden BTC, volatilite kazanamadı. BTC tarafında hacimsizliğin ve para girişi olmamasının etkisi oldukça fazla.

BTC yatırımcılarının kararsızlığı, ayı ve boğaları tereddüte düşürüyor. Yine de BTC boğaları, 26.000 doları aştıran bir alım iştahında bulundu. Geçtiğimiz günlerde yaşanan yükseliş, boğaların 26.000 doları aştığını düşündürttü. Fakat işler beklenildiği gibi gitmedi ve ayılar 26.000 direncini savunmayı başardı.

Bitcoin BTC grafiği

BTC fiyatı, küçük dalgalanmalar aracılığıyla likidite eksikliğini ortaya çıkardı. Küçük kazançlar ve kayıplar arasında gidip gelen BTC, geçtiğimiz gün yaşadığı savrulmayla tedirgin etti.

BTC analistleri ikiye bölünmüş durumda, birçoğu BTC’nin 23.000 dolar seviyesine kadar geri çekilme yaşayacağını ve kripto piyasasının olumlu sinyal vermediğini ileri sürüyor. Ancak yükseliş senaryosunun tekrar gündeme geleceğini düşünen analistlerin sayısı da oldukça fazla.

İkilemde bırakan hareketsiz BTC fiyatı, 7 Eylül ile 8 Eylül arasında yeni bir volatilite yaşadı. Yüzde 2,5’lük düşüşle sonuçlanan bu hareketlilikte, yatırımcıların merak ettiği konu “BTC neden düşüyor?” oldu.

Cointelegraph, BTC fiyat hareketliliğinde yaşanan süreci, destek noktasından yapılan alımların direnç noktasına gelindiğinde kâr satışı yapılmasına bağladı. Ayrıca, bir diğer neden olarak, direnç noktasının henüz kırılacak kadar zayıf olmadığı ileri sürüldü.

8 Eylül’de gerçekleşen düşüş, yükseliş yönlü işlem açanların tasfiyesiyle sonuçlandı. Özellikle spot BTC tarafındaki düşüş, 8,69 milyon dolarlık yükseliş yönlü işlemleri tasfiye etti. Cointelegraph, bu durumu, trader’ların ödünç aldığı kripto paraları ödemek için BTC satmasına bağladı.

Bitcoin tasfiyeleri

Bundan sonraki süreçte neler olabileceğini, Bitcoin fiyatının nereye gideceğini ve altcoin’leri bekleyen hareketliliği öğrenmek için şu haberimize göz atabilirsiniz; Altcoin fiyat analizleri: Düşüş yaşanabilir!

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner