Yükleniyor...

Avrupa Bankacılık Otoritesi, Bitcoin’in Avantajlarını ve Risklerini Raporladı

Avrupa Bankacılık Otoritesi (The European Banking Authority - EBA), hazırladığı raporda sanal para birimlerinin kullanıcılar ve finansal kurumlar açısından avantajlarını ve risklerini değerlendirdi.

Avrupa Bankacılık Otoritesi (The European Banking Authority – EBA), hazırladığı raporda sanal para birimlerinin kullanıcılar ve finansal kurumlar açısından avantajlarını ve risklerini değerlendirdi.

Raporda, Bitcoin hakkında herkesin şüphe ettiği ve risk olarak gördüğü olasılıklar, açıklayıcı bir şekilde anlatılmış. EBA’nın kullanıcılar için gördüğü riskler: piyasadaki anlık Bitcoin değer kayıpları, Bitcoin borsalarının hacklenebilme olasılığı, dijital cüzdan hırsızlığı, piyasadaki manipülasyonlardüzenlemedeki belirsizlikler vb. şeklinde belirtilmiş. Daha bir çok risk kategorisi raporda belirtilmiş olsa da, genel olarak endişe edilen riskler özet olarak bu şekilde.

Sanal para birimleri ile ilgili avantajları da, raporda şu şekildeki başlıklarla açıklanmış,

Ekonomik Avantajlar:

  • işlem ücretleri,
  • işlem zamanları,
  • ödemelerin ulaşması ile ilgili kesinlik,
  • uluslararası aktarım

Bireysel Avantajlar:

  • Kişisel veri koruması,
  • Otoriteler tarafından limitli erişim

EBA’nın Raporu

Bu raporu, Avrupa Bankacılık Otoritesi’nin Bitcoin ve sanal paralar hakkındaki görüşlerini öğrenmek açısından herkesin okumasını tavsiye ediyoruz. Avantajların ve risk faktörlerinin açıkladığı bu rapora aşağıdan erişebilirsiniz.

EBA Opinion on ‘virtual currencies’

Öne çıkarılan görsel, businessweek’ten alınmıştır.

Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x