Yükleniyor...

Avrupa Bankacılık Otoritesi’nden Bir Yetkili, AB’nin Kripto Politikasının Sıkıntılarını Ele Aldı

Avrupa Bankacılık Otoritesi yetkilisi, AB milletvekillerini kripto konusunda tekrar düşünmeye çağırdı.

ab 3

Avrupa Bankacılık Otoritesi yetkilisi, AB milletvekillerini kripto konusunda tekrar düşünmeye çağırdı.

Düzenleyici yetkilisi, AB’nin unhosted cüzdanlarla kripto izlemeye yönelik yeni önerilerinin, uluslararası kara para aklama düzenleyicileri tarafından belirlenen risk temelli yaklaşımı ihlal edebileceğini vurguladı.

Avrupa Komisyonu’ndaki politikacılar, kripto transferi yapanları belirlemek için 1.000 avroluk sınırı kaldırma kararının somut bulgularla desteklenmesi gerektiği konusunda da uyardı.

Avrupa Parlamentosu, 31 Mart’ta herhangi bir düzenlenmiş borsa tarafından unhosted cüzdanlarla ilgili yapılan işlemler de dahil olmak üzere, kripto ödemelerindeki katılımcıları belirlemek için tartışmalı hükümler aracılığıyla oy kullandı. Endüstrinin önde gelen isimleri bunun yeniliği engelleyebileceği ve mahremiyeti azaltabileceği hususunda uyarılarda bulundu.

Avrupa Bankacılık Otoritesi’nden Joana Neto, Brüksel’de düzenlenen Avrupa Parlamentosu’nun bir etkinliğinde özellikle unhosted cüzdanlarla yapılan büyük işlemlerin yetkililere otomatik olarak bildirilmesinin zorunlu tutulmasının çok zor olabileceğini dile getirdi.

Kara para aklama karşıtı bir veri uzmanı olan Neto, çok fazla iş yükü olacağını ve bununla kimin ilgileneceği merak ettiğini söyledi. Eksik verileri yetkililere bildirme zorunluluğunun teoride harika olduğunu dile getirse de pratikte sıkıntı olabileceğini söyledi.

Milletvekilleri ayrıca, geleneksel banka transferleri için halihazırda geçerli olan 1000 avroluk eşiğin kaldırılması için hükümetleri destekledirler. Bu, kripto ödemelerinin küçük bir değere sahip olsa bile katılımcıların tanımlanması gerektiği manasına gelir.

Konuya ilişkin olarak bazı hukukçular, bu tür bir yaklaşımın mahremiyet endişeleri nedeniyle yasal zorluk çıkarabileceğini söyledi. Bu sebeple yetkililer, yaklaşımın milletvekilleri ve hükümetler tarafından gerekçelendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner