Yükleniyor...

Balancer (BAL) Nedir? Yorum ve Geleceği

Balancer, kullanıcıların farklı token'lar ile likidite havuzları oluşturmasını sağlayan bir AMM'dir.

Balancer

Balancer, kullanıcıların farklı token’lar ile likidite havuzları oluşturmasını sağlayan bir AMM’dir. Bu protokol likidite madenciliği yapılarak kazanılan BAL coin tarafından yönetilmektedir.

Balancer Nedir?

Balancer, kullanıcıların herhangi bir oranda sekiz adede kadar farklı tokenle likidite havuzları oluşturmasına olanak tanıyan otomatik bir piyasa yapıcıdır (AMM). Dengeleyici havuzları, otomatik olarak yeniden dengelenen portföyler olarak düşünülebilir, burada herkes merkezi olmayan bir endeks fonu oluşturabilir veya bunlara katılabilir ve ücretler aracı fon yöneticileri yerine likidite sağlayıcılarına gider. Protokol, Balancer’ın likidite havuzlarına kripto para yatırarak likidite madenciliği yoluyla kazanılabilen Balancer (BAL) tokeni tarafından yönetilir. BAL algoritmaları, varlıkları yeniden dengelemek ve kullanıcılar için avantajlı fiyatlar bulmak için likidite sağlayıcıları, likidite havuzları ve tüccarlar arasındaki etkileşimleri yönetir.


BAL Coin Kaç TL?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 BAL Coin 124.74 TL TL’den işlem görüyor. BAL Coin fiyatı son 24 saat içerisinde -1.91% değişim gösterdi. BAL Coin’in son 24 saatteki işlem hBALi ise 6,852,549 $ dolar, toplam piyasa değeri ise 215,120,750 $ dolar seviyesinde.

BAL Coin Kaç Dolar?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 BAL Coin 3.83 $ dolardan işlem görüyor. Kripto varlıklarının fiyatları, kripto para borsaları üzerinde işlem gördüğü için borsalarda meydana gelen arz-talep dengesine göre değişebilir. Borsalarda işlem gören bir kripto para biriminin fiyatı, o borsanın işlem hacmi, likidite seviyesi, borsadaki diğer kripto varlıkların fiyatı ve yatırımcıların işlem stratejileri gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir.

Balancer (BAL) Coin Nedir?

Balancer kripto protokolü, geleneksel finanstaki ağırlıklı endeks fonu ile karşılaştırılabilir. Endeks fonları, farklı varlıkların belirli bakiyelerini tutmaya odaklanan yatırım stratejileridir. Örneğin, S&P 500, borsadaki en büyük 500 şirketi izleyen bir endekstir. Bir S&P 500 endeks fonunun hissesine sahip olmak, hissenizin değerinin tüm endeksin yapısını yansıttığı anlamına gelir. S&P 500’e bir hisse senedi eklendiğinde veya çıkarıldığında, endeks fonunuz değişime uyacak şekilde yeniden dengelenir. Endeks fonları, riski yönetmeye yardımcı olmak için artırılmış çeşitlendirme ile varlıklara geniş bir şekilde maruz kalma sağlar, ancak aynı zamanda, sürekli değişen endeksi yeniden dengelemek ve yansıtmak için hisse senetlerinin sürekli alım satımı için fon yöneticisine ücret ödemenizi de gerektirir.

Balancer kripto havuzları, DeFi ekosistemi için ağırlıklı endeks fonları olarak işlev görür ve sekiz adede kadar farklı ERC-20 token’ından oluşan portföyleri koruyabilir. Protokol, geleneksel bir endeks fonu gibi likidite havuzlarını manuel olarak yeniden dengelemek yerine, sabit ortalama piyasa yapıcı denklemini kullanarak havuzlardaki varlıkları algoritma aracılığıyla her işlem yapıldığında – günde binlerce kez otomatik olarak yeniden dengelemek için kullanır. Aslında, bu sürekli yeniden dengeleme durumu, hem likidite sağlayıcılarına hem de traderlara fayda sağlayan alım satım fırsatlarıyla aktif bir piyasa sağlamaya yardımcı olur. Bir endeks gibi bir fon yöneticisine ücret ödemek yerine, bu protokolün kripto borsası alım satım ücretleri doğrudan haftalık olarak çok amaçlı BAL tokenları  alan likidite sağlayıcılarına ödenir. Bu tokenlar, platformdaki bir mülkiyet payını ve topluluk yönetişim kararlarında oy haklarını etkin bir şekilde temsil eder.

Platform, teşvikleri yeniden düzenleyerek ve aracıları yukarıdan aşağıya kaldırarak, geleneksel finansın temel taşını (endeks fonları) aldı ve konsepti, paydaşları için dikkate değer bir değer yaratan tamamen yeni bir aygıta otomatikleştirdi, demokratikleştirdi ve merkezsizleştirdi. Bu şekilde Balancer, hem teoride hem de pratikte mükemmel bir DeFi örneğidir.

Balancer Nasıl Çalışır?

Balancer kripto protokolünün en temel özelliği, likidite sağlayıcıları, likidite havuzları ve traderlar arasındaki etkileşimleri iki amaca göre yöneten ve teşvik eden algoritmalar dizisidir: havuzları yeniden dengelemek ve havuzlar arasında en iyi fiyatı bulmak.

Protokolde yeniden dengelemenin nasıl çalıştığına bir örnek: Diyelim ki bir Balancer kripto havuzu, değerinin yüzde 80’ini wETH’de ve değerinin yüzde 20’sini wBTC’de koruyacak şekilde ayarlandı. Kayma meydana gelirse protokol, 80/20 oranını korumak için token fiyatlarını ayarlayacaktır. Balancer DEX üzerinde, bir trader wETH için wBTC satın almak istediğinde, protokol en iyi fiyat için likidite havuzlarını algoritmik olarak tarar. Tasarım gereği, wETH fiyatlarına göre en iyi wBTC’ye sahip havuzlar, aynı zamanda en çok yeniden dengelenmesi gereken havuzlar olacaktır. Likidite havuzu ve ticaret platformu, Balancer’ın diğer tüm yönlerini mümkün kılan sürekli bir algoritmik denge dansında kilitlenir.

Likidite Sağlayıcılar

Herhangi bir yatırımcı gibi, likidite sağlayıcıları (LP’ler), AMM’lere para yatırdıklarında varlıklarından en iyi getiriyi isterler. Bu protokol ise yalnızca sıkı bir şekilde kontrol edilen varlık çiftlerine izin vermek yerine, likidite sağlayıcılarının kendi ağlarındaki oranları dengelese bile kendi stratejilerini yürütmelerine izin verir.

Örneğin, yüzde 80 ether (ETH) ile yüzde 20 Bitcoin (BTC) oranının optimal olduğuna inanıyorsanız, Balancer tercih ettiğiniz stratejiyle bir likidite havuzuna girmenize olanak tanır. Protokolde mevcut bir 80/20 ETH/BTC havuzuna katılmak isteyen bir likidite sağlayıcısıysanız ve harcayacak 10 BTC’niz varsa, adımlar kabaca aşağıdaki gibi olacaktır:

  • Havuza 10 BTC sağlıyorsunuz
  • 2 BTC havuza yatırılır
  • 8 BTC, ETH’deki eşdeğer değere dönüştürülür
  • Protokol, bu değişimi gerçekleştirmek için en iyi fiyatı ETH ve BTC içeren tüm havuzlarda arar
  • Havuza 8 BTC değerinde ETH yatırıldı
  • Havuzdaki payınızı temsil eden Balancer havuz tokenları alırsınız
  • Bu Balancer tokenları her zaman yüzde 80 ETH ve yüzde 20 BTC karşılığında kullanılabilir olacaktır.
  • Balancer, havuza girmeden öncekine kıyasla artık ETH’den daha fazla BTC’ye sahip
  • 80/20 değer oranını korumak için BTC’nin fiyatı ETH’ye göre düşüyor

BTC ve ETH içeren bir havuza yalnızca BTC sağlayarak, ETH’ye göre BTC miktarını artırmış olursunuz. BTC’nin nispi miktarını artırarak, Balancer’ın likidite havuzlarının sabit değer oranını korumak için BTC’nin nispi fiyatı düşmelidir.

Likidite Havuzları

İki ana Balancer havuzu türü vardır: yerel ve akıllı havuzlar. Bununla birlikte, yerel havuzların kendileri iki biçimde gelir: kontrollü veya ‘özel’ bir form, yani havuz sahibi, havuzun parametrelerini yönetebilen ve likidite ekleyebilen veya kaldırabilen tek aktördür. Ağırlıkların, oranların, ücretlerin ve hatta tokenların kendilerinin havuz yaratıcısı tarafından değiştirilebildiği merkezi, özel havuzlar dinamiktir. Özel havuzlar, iyi kararlar almaya devam etmek için yaratıcıya güvenmeniz gereken, aktif olarak yönetilen endeks fonları gibidir.

Bununla birlikte, bir çekirdek havuz sonlandırılabilir veya ‘kamuya açık’ veya ‘paylaşılabilir’ hale getirilebilir, yani parametreleri kesindir, ancak herkes likidite ve ticaret ekleyebilir. Yüzde 80 ETH, yüzde 20 BTC ve yüzde 0,1 ücrete sahip nihai bir Balancer çekirdek havuzu, Ethereum ağındaki kalıcı olarak sabit bir akıllı sözleşme koduyla sağlanan her zaman bu şekilde kalacaktır. Halka açık havuzlar, belirleyip unutabileceğiniz pasif yatırım stratejileri olarak daha uygundur ve herkes her an stratejiye katılabilir.

Akıllı havuzlar, herkesin likidite sağlaması için bir ağ geçidi işlevi gören otomatik akıllı sözleşmelerle kontrol edilen özel havuzlardır. Bu nedenle akıllı havuzlar, her iki dünyanın en iyilerinin bir kombinasyonu olan özel ve ortak havuzların bir karışımı olarak görülebilir. Akıllı havuzlar, dinamik ücretler, likidite sınırları, LP beyaz listeye alma, alım satım duraklamaları vb. gibi özellikleri yürütebilir.

Balancer .

Traderlar

Balancer kripto platformunun iki yüzü vardır: Traderlar için bir borsa ve likidite sağlayıcıları için bir yatırım fonu. Likidite sağlayıcıları, bir Balancer kripto havuzunun hissesine sahip olmak isterler çünkü havuzda varlık bulundurmanın ağırlıklı bakiyesi ve ücretlerinin, varlıklarını Balancer dışında tutmaktan daha karlı olacağına inanırlar. Traderlar, token alışverişi yapmak için en iyi fiyatları arıyorlar.

Çoğu trader- ister bireyler ister önceden programlanmış stratejilere sahip botlar – mümkün olan en iyi oranda bir token’ı bir başkasıyla takas etmek istiyor. Niyetleri ne olursa olsun, Balancer’da daha düşük fiyatlı BTC bulan traderlar, büyük olasılıkla havuza girecek ve ETH’yi Balancer’a satarak BTC satın alacak. Balancer, farklı oranlarda farklı tokenlarla sahip binlerce likidite havuzundan oluştuğundan, bazı likidite havuzları diğerlerinden daha fazla fiyat tutarsızlığına sahip olacaktır. Örneğin, 80/20 ETH/BTC havuzumuz BTC için değerinin yüzde 70’i ETH, değerinin yüzde 15’i BTC ve değerinin yüzde 15’i DAI olan başka bir havuzdan farklı bir fiyata sahip olabilir.

Balancer, ETH başına en iyi BTC fiyatı için platformdaki tüm farklı likidite havuzlarına bakar. Balancer’daki diğer likidite havuzlarına göre fiyat ve token dağılımında en büyük tutarsızlıklara sahip likidite havuzları, işlemlerin ilk gerçekleştiği yerdir. Bir trader BTC satın almak ve Balancer’da ETH satmak istediğinde, protokol otomatik olarak o ticaret için en iyi fiyata sahip havuzu seçecektir. Balancer gibi AMM’lerde fiyatlandırma sabit bir ticaret formülü tarafından belirlendiğinden, en düşük fiyatlı BTC’ye sahip havuz aynı zamanda ETH’ye göre en fazla BTC miktarına sahip havuz olacaktır.

İşlemler yapıldığında, fiyatları en farklı olan likidite havuzları Balancer’daki diğer havuzların fiyatlarına yaklaştırılır. Trader Balancer’da en iyi fiyatlı BTC’yi almaktan yararlandığından ve likidite sağlayıcıları havuzlarının yeniden dengelenmesinden yararlandığından bu, otomasyon yoluyla elde edilen uyumlu teşviklere bir örnektir – bunların tümü Balancer kripto protokolü tarafından otomatik olarak yapılır.

Balancer (BAL) Tokenları ve Yönetişim

Birçok DeFi projesi gibi, Balancer kripto protokolü de yerel Balancer (BAL) token’ına yönetim mekanizmalarını entegre etti. Balancer topluluğu protokolü yönetir ve güncellemeler veya değişiklikler önermekten sorumludur. Balancer token sahipleri, daha sonra Balancer tokenlarıyla oy vererek teklifleri onaylayabilir veya reddedebilir. Kararlar BAL sahipleri tarafından verildiğinden, Balancer tokenı esasen Balancer’ın sahipliğini temsil eder. Yönetişim sürecinin gelecekteki olası bir sonucu, BAL sahiplerinin Balancer üzerinde, Balancer tokenına geri değer tahakkuk ettirebilecek protokol düzeyinde bir ticaret ücreti uygulamak için oy kullanmalarıdır.

Açık piyasa borsalarında satın alınabilmesine ek olarak, Balancer tokenları haftalık olarak likidite sağlayıcılarına dağıtılır. Bir Balancer havuzuna ne kadar fazla likidite, token ve değer sağlarsanız, o kadar fazla Balancer token kazanırsınız. Birçok DeFi yönetişim tokeni gibi, BAL’ın maddi değeri de nominalin çok üzerinde.

DeFi’deki merkezi olmayan uygulamalar (dApp’ler), topluluk paydaşlarına karşı sorumlu olan yönetişim, yönetim, kâr ve sahiplik modellerine yöneliyor. Likidite sağlayıcılarına Balancer (BAL) tokenları vermek, Balancer’ın sahipliğini protokol kullanıcılarına dağıtır ve varlığının başlarında önemli bir pazar büyümesi görürken merkezi olmayan bir yönetim topluluğu yaratır.

Balancer gibi DeFi projeleri, otomatikleştirilmiş piyasalar ve geleneksel endeks fonlarının yeteneklerini genişleten kolektifleştirilmiş mülkiyet modelleri aracılığıyla, finansı yeniden tasavvur etmek için tepeden tırnağa ademi merkeziyetçilik fikirlerini platformlarına dahil ediyor. Şimdiye kadarki sonuç, henüz olgunlaşmamış DeFi alanında bir büyüme ve yenilik patlaması oldu ve Balancer, teşviklerin, algoritmaların ve ademi merkeziyetçiliğin uyumunu geliştirerek adını kazandı.

BAL Coin Yorum: Balancer (BAL) İyi Bir Yatırım mı?

Balancer’ın (BAL) yatırım olarak değeri sorusunu cevaplamak için dikkate almamız gereken birkaç şey var.

İlk şey, token’ın değeri ve belirli bir zaman dilimi boyunca nasıl dalgalandığıdır.

Tüm bunların nasıl çalıştığına dair size biraz daha fikir vermek için, hadi BAL token’ın mevcut değerine bakalım.

2.19 milyar doların üzerinde kilitli değeri ile kesinlikle kaçırılması gereken bir proje değil.

Bu aslında, bir noktada BAL’ın 70 doların üzerinde olduğu ve şu anda 21 dolar civarında olduğu anlamına geliyor. Bu, dikkate alınması gereken ikinci faktörün tamamlandığını varsayarsak, büyüme için çok fazla alan sağlar.

BAL’ın değerli bir yatırım olup olmadığına karar verirken bakmamız gereken ikinci faktör, gelecekteki gelişimidir.

Bu, ağda daha fazla güncelleme meydana geldikçe, yatırımcılardan gelen yatırımları takip edeceğinden, BAL tokeninin gelecekte nasıl performans göstereceğini belirleyecek ve bu da BAL tokeninin değerini artıracaktır.

Token yatırımcısı olarak, ideal olarak değerleri nispeten düşük olduğunda BAL tokenlerinin satın almak ve bunları, tokeninin değeri değerini yükselttiğinde daha sonraki bir zamanda satmak istersiniz.

Balancer’ın son gelişmelerini ve gelişimine ilişkin gelecek planlarını gözden geçirelim, böylece BAL kripto para birimindeki potansiyel yatırımınız hakkında bilinçli bir karar verebilirsiniz.


Balancer’ın Geleceği

15 Kasım 2021’de Balancer Labs, Twitter’da TrueUSD’nin Balancer Protocol üzerinde Polygon ile TUSD stabilpool’u başlattığını duyurdu.

20 Kasım 2021’de en son Balancer Raporunu da gördük. Şimdi, son rapor ile bu rapor arasındaki zaman aralığında birçok şey oldu. Bununla birlikte, öne çıkan önemli faktörler arasında The Fei Hazinesinin yürütülmesi ve Gauntlet tarafından gönderilen ücret güncellemeleri yer alıyor.

Ek olarak, yeni yönetim sürecini onaylamak ve BeethovenX’i Balancer’ın fantom üzerindeki dostça çatalı olarak tanımak için oylama canlı olarak yayınlandı.

Genel olarak Balancer (BAL), topluluğu tarafından çok sayıda gelişme, güncelleme ve sürekli oy alan sağlıklı bir projedir. Topluluktan bahsetmişken, Balancer’ın Twitter’da 109.2K Takipçisi ve Discord kanalında 17.805 üyesi var, bu da topluluğunun büyük resmin bir parçası olmaya ne kadar bağlı ve ilgili olduğunu gösteriyor.

Editör Notu
Balancer (BAL) projesiyle ilgili tüm yönleri gözden geçirdikten sonra, bunun yatırımcıların atıl dijital varlıklarından para kazanmalarına ve tüccarların bilgi birikimine ihtiyaç duymadan varlıkları fiilen takas etmelerine olanak tanıyan bir AMM olduğu açıktır.
Ancak bunun iyi bir yatırım olup olmadığı büyük ölçüde yatırımcının risk iştahına bağlı olacaktır. Projenin likiditesi sürekli olarak gelişiyor ve bu, ucuz işlemler ve yüksek düzeyde esneklik sağlamaya devam ettiği anlamına geliyor.
Balancer (BAL), portföylerini çeşitlendirmek, likidite sağlamak ve aksi takdirde hiçbir şey yapmadan kripto para cüzdanlarında oturacak tokenları kullanarak pasif gelir elde etmek isteyen yatırımcılar için dikkate değer sağlam bir projedir.
Yatırımınızdan sorumlu olmayı unutmayın ve asla kaybetmeyi göze alabileceğinizden daha fazla yatırım yapmayın. Kripto para piyasası heyecan verici olsa da, aynı zamanda oldukça değişkendir ve yakın gelecekte bir tokenin değerinin artıp azalacağının hiçbir garantisi yoktur.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner