Ana Sayfa Kripto Paralar Ethereum (ETH) Ethereum Nedir? Yeni Başlayanlar için Adım Adım Ethereum

Ethereum Nedir? Yeni Başlayanlar için Adım Adım Ethereum

Ethereum’un ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve ne için kullanılabileceğini bilmek istiyorsanız, teknik detaylara girmeden hazırladığımız bu kılavuza göz atabilirsiniz.

Ethereum Nedir?

Genel olarak Bitcoin ile ilişkili olsa da, Blockchain teknolojisinin dijital para birimlerinin ötesine geçen birçok başka uygulaması bulunmaktadır. Aslında Bitcoin, bugün Blockchain teknolojisini kullanan birkaç yüz uygulamadan sadece biridir. Nispeten yakın zamana kadar, blok zinciri uygulamaları kodlama, kriptografi, matematik ve önemli kaynaklarda karmaşık bir arka plan gerektirmiştir. Ama zaman değişti.

Elektronik oylamadan ve dijital olarak kaydedilmiş emlak varlıklarına ve ticarete kadar, daha önce hiç kullanılmamış uygulamalar şu anda aktif olarak geliştirilmekte ve kullanılmaktadır.

Geliştiricilere merkezi olmayan uygulamalar oluşturma araçları sağlayan Ethereum, tüm bunları mümkün kılmaktadır.

Yeni Başlayanlar için Ethereum Nedir?

Ethereum

En basit haliyle Ethereum, geliştiricilerin merkezi olmayan uygulamaları oluşturmasını ve dağıtmasını sağlayan, Blockchain teknolojisine dayanan açık kaynak kodlu bir yazılım platformudur.

Bitcoin gibi, Ethereum da halka açık bir ağdır. İkisi arasında bazı önemli teknik farklılıklar olsa da, not edilmesi gereken en önemli ayrım, Bitcoin ve Ethereum’un amaç ve kabiliyette önemli ölçüde farklı olduklarıdır. Bitcoin, online Bitcoin ödemelerine olanak sağlayan eşdüzeyli elektronik nakit sistemine özel bir Blockchain teknolojisi uygulaması sunar. Bitcoin, Blockchain teknolojisini dijital paranın (Bitcoin) sahipliğini izlemek için kullanılırken, Ethereum, Blockchain teknolojisini herhangi bir merkezi olmayan uygulamanın programlama kodunu çalıştırmaya odaklanır.

Ethereum blok zincirinde, Bitcoin için madencilik yapmak yerine, madenciler ağı besleyen bir kripto parası olan Ether’i kazanmaya çalışırlar. Kullanışlı bir kripto para biriminin ötesinde Ether, uygulama geliştiricileri tarafından, Ethereum ağında işlem ücretleri ve hizmetler için ödeme yapmak için de kullanılır.

Madencilerin ücretlerini ödemek için kullanılan blokların ikinci bir türü vardır ve buna gaz denir. Her akıllı sözleşme uygulaması, madencileri blok zincirine yerleştirmek için ikna etmek üzere belirli bir miktar gazın gönderilmesini gerektirir.

Akıllı Sözleşme Nedir?

Akıllı sözleşme, para, içerik, mülk, hisse veya herhangi bir değerin değişimini kolaylaştıracak bilgisayar kodunu tanımlamak için kullanılan bir ifadedir.

Blockchain üzerinde çalışan akıllı bir sözleşme, belirli koşullar karşılandığında otomatik olarak kendi kendine çalışan bir bilgisayar programı gibi olur. Akıllı sözleşmeler blok zincirinde çalıştığı için sansür, aksama, sahtecilik veya üçüncü taraf müdahaleleri olmaksızın tam olarak programlanmış olarak çalışırlar.

Tüm blok zincirleri kod işleme yeteneğine sahipken, çoğu ciddi şekilde sınırlıdır. Ethereum ise farklıdır. Bir dizi sınırlı işlemin yapılmasını sağlamak yerine, Ethereum geliştiricilerin istedikleri işlemleri yapabilmelerini sağlar. Bu, geliştiricilerin daha önce gördüğümüz herhangi bir şeyin ötesine geçen binlerce farklı uygulama oluşturabilecekleri anlamına gelir.

Ethereum Sanal Makinesi

Ethereum’un oluşturulmasından önce, bir dizi işlem yapmak için çok sınırlı Blockchain uygulamaları tasarlandı. Örneğin, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, yalnızca eşler arası dijital para birimleri olarak çalışmak üzere geliştirilmiştir.

Geliştiriciler bir sorunla karşı karşıya kaldı. Geliştiriciler, Bitcoin ve çok karmaşık, zaman alıcı olan diğer uygulama türleri tarafından sunulan fonksiyon setini genişletmek ya da yeni bir Blockchain uygulaması ve tamamen yeni bir platform oluşturmak zorundaydılar. Ethereum’un yaratıcısı Vitalik Buterin bunu kabul ederek yeni bir yaklaşım geliştirdi.

Ethereum’un temel inovasyonu olan Ethereum Virtual Machine (EVM), Ethereum ağında çalışan bir Turing yazılımıdır. Yeterli zaman ve verilen programlama diline bakılmaksızın herhangi bir programın çalıştırılmasını sağlar.

Ethereum Virtual Machine, Blockchain uygulamaları oluşturma sürecini hiç olmadığı kadar kolay ve verimli hale getiriyor. Ethereum, her yeni uygulama için tamamen orijinal bir Blockchain inşa etmek yerine, binlerce farklı uygulamanın hepsinin tek bir platformda geliştirilmesini sağlıyor.

Ethereum Ne için Kullanılabilir?

Ethereum, geliştiricilerin merkezi olmayan uygulamaları oluşturmasına ve dağıtmasına olanak tanır. Merkezi olmayan bir uygulama (veya Dapp), kullanıcıları için belirli bir amaca hizmet eder. Örneğin, Bitcoin, kullanıcılarına çevrimiçi Bitcoin ödemelerini sağlayan eşler arası elektronik nakit sistemi sağlayan bir Dapp’dır. Merkezi olmayan uygulamalar, bir Blockchain ağı üzerinde çalışan koddan oluştuğu için herhangi bir birey veya merkezi varlık tarafından kontrol edilemezler.

Merkezi hale getirilen hizmetler, Ethereum kullanılarak dağıtılabilir. Yüzlerce farklı endüstride var olan tüm aracı hizmetleri düşünün. Mesela bankalar tarafından aracılık hizmetlerine verilen krediler gibi bariz hizmetler, oylama sistemleri gibi.

Ethereum ayrıca Merkezi Olmayan Özerk Organizasyonlar (DAO) oluşturmak için de kullanılabilir. DAO, tek bir lidere bağlı olmayan tamamen özerk, merkezi olmayan bir kuruluştur. DAO’lar, Ethereum Blockchain’de yazılmış akıllı sözleşmelerin bir koleksiyonunda programlama koduyla çalıştırılır. Bu kod, geleneksel bir organizasyonun kurallarını ve yapısını değiştirmek, insanlar ve merkezi kontrol ihtiyacını ortadan kaldırmak için tasarlanmıştır.

Bir DAO, kripto para satın alan herkes tarafından sahip olunan, ancak hisse senetleri ve sahipliklerine eşit olan her bir belirteç yerine, kripto para sahiplerine oy hakkı tanıyan katkılar olarak hareket eder.

Ethereum ayrıca, diğer kripto para birimlerini başlatmak için bir platform olarak kullanılabiliyor. Ethereum Vakfı tarafından tanımlanan ERC20 standardı sayesinde, diğer geliştiriciler bu para birimi standartını kullanarak kendi kripto paralarını oluşturabilir ve ilk para teklifi (ICO) ile para toplayabilirler.

Bu fon yaratma stratejisinde, kripto para birimi kurucuları yükseltmek istedikleri bir miktar belirleyerek bir topluluğa teklifte bulunurlar. İşin sonunda ise topluluk değişim karşılığında Ethereum alır. Son iki yılda ICO’lar tarafından Ethereum platformu üzerinde milyarlarca dolar yatırıldı ve dünyadaki en değerli kripto paralardan biri olan EOS, bir ERC20 standartıdır.

Ethereum, kısa süre önce benzersiz dijital varlıkları izlemek için ERC721 jetonu adı verilen yeni bir standart oluşturdu. Şu anda bu tür jetonlar için en büyük kullanım durumlarından biri dijital kıtlıklardır; çünkü altyapı, kıt dijital ürünlerin sahipliğini kanıtlamalarına izin vermektedir. Dijital kedileri toplayabileceğiniz ve ürettiğiniz bir oyun olan CryptoKitties gibi bir çok oyun şu anda bu teknoloji kullanılarak üretiliyor.

Merkezi Olmayan Ethereum Platformu’nun Faydaları Nelerdir?

Merkezi olmayan uygulamalar blok zinciri üzerinde çalıştıklarından, blok zincirinin tüm özelliklerinden yararlanırlar.

  • Değişmezlik: Üçüncü bir taraf, verilerde herhangi bir değişiklik yapamaz.
  • Rüşvet ve Rüşvet Kanıtı: Uygulamalar, sansür ilkesi etrafında oluşturulmuş bir ağa dayanır, sansür imkansız hale getirir.
  • Güvenlik: Merkezi bir arıza noktası olmaksızın ve kriptografi kullanılarak güvence altına alındığında, uygulamalar saldırı saldırılarına ve sahtekarlık faaliyetlerine karşı iyi korunur.
  • Sıfır Aksaklık: Uygulamalar asla kullanılamaz hale gelmezler ve asla kapatılamaz.

Merkezi Olmayan Ethereum Platformu’nun Olumsuz Tarafı Nedir?

Birçok fayda sağlamasına rağmen merkezi olmayan uygulamalar kusursuz değildir. Akıllı sözleşme kodu insanlar tarafından yazıldığından, akıllı sözleşmeler sadece onları yazan insanlar kadar iyidir.

Kod hataları veya gözetimi istenmeyen olumsuz davranışlara yol açabilir. Koddaki bir hatadan yararlanılırsa, bir ağ konsensüsünün elde edilmesi ve altta yatan kodun yeniden yazılması dışında bir saldırının veya sömürünün durdurulabileceği etkili bir yol yoktur.

Bu, değişmez olması amaçlanan blok zincirinin doğasına karşıdır. Ayrıca, merkezi bir tarafın yaptığı herhangi bir eylem, bir uygulamanın merkezi olmayan niteliği hakkında ciddi sorular doğurabilir.

Bir Uygulama Geliştirmek İstiyorum, Ethereum Ağına Nasıl Erişirim?

Ethereum ağına bağlanmanın birçok yolu vardır ve en kolay yollarından biri de native Mist tarayıcısını kullanmaktır.

Mist, kullanıcılara Ethereum ticaretini yapmanın yanı sıra akıllı kontratları yazma, yönetme, dağıtma ve kullanma konularında kullanıcı dostu bir arayüz ve dijital cüzdan sağlar. Web tarayıcılarına erişime izin verir ve insanların internette gezinmesine yardımcı olur. Mist merkezi olmayan blok zinciri uygulamaları dünyasına bir portal sağlar.

Google Chrome’u bir Ethereum tarayıcısına dönüştüren MetaMask tarayıcı uzantısı da var. MetaMask, herkesin kendi tarayıcılarından merkezi olmayan uygulamaları kolayca çalıştırmasına veya geliştirmesine izin verir. Başlangıçta bir Chrome eklentisi olarak tasarlanmış olmasına rağmen MetaMask, Firefox ve Brave Browser’ı da desteklemektedir.

Henüz erken olsa da Mist, MetaMask ve diğer çeşitli tarayıcılar, Blockchain tabanlı uygulamaları daha önce hiç olmadığı kadar çok insana ulaştırmak için tasarlandı.. Teknik bilgisi olmayan insanlar bile artık potansiyel olarak Blockchain uygulamaları oluşturabilir. Bu, merkezi olmayan uygulamaları ana uygulamaya sokabilecek blok zinciri teknolojisi için devrim niteliğinde bir adım olarak görülmektedir.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için bizi Twitter’da ve Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram grubumuza katılın!

Ömer Erginhttps://www.coinkolik.com
Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapan, paranın geleceği (kripto paralar) hakkında konuşmayı ve yazmayı seven, araştırmacı, teknoloji aşığı Mekatronik Mühendisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Haftanın Öne Çıkan Başlıkları

Piyasa Özeti