Yükleniyor...

DAO Nedir? DAO’lar Nasıl Çalışırlar?

Birbirinizi tanımadan ve kendi kurallarınızı oluşturmadan dünyanın dört bir yanındaki insanlarla örgütlenmenin ve tamamı bir Blockchain üzerinde kodlanmış özerk bir şekilde kendi kararlarınızı vermenin bir yolunu hayal edebiliyor musunuz?

dao

Birbirinizi tanımadan ve kendi kurallarınızı oluşturmadan dünyanın dört bir yanındaki insanlarla örgütlenmenin ve tamamı bir Blockchain üzerinde kodlanmış özerk bir şekilde kendi kararlarınızı vermenin bir yolunu hayal edebiliyor musunuz? DAO’lar bunu gerçeğe dönüştürüyor.

Wikipedia, DAO’yu (Merkezi Olmayan Otonom Kuruluş) şeffaf bir bilgisayar programı olarak kodlanmış kurallarla temsil edilen, kuruluş üyeleri tarafından kontrol edilen ve merkezi bir hükümetten etkilenmeyen bir kuruluş olarak tanımlar. Kurallar kodun içine yerleştirildiğinden, herhangi bir yöneticiye ihtiyaç duyulmaz, böylece herhangi bir bürokrasi veya hiyerarşi engeli ortadan kalkar. 

Bugünün internet kullanıcılarının bir kısmı ve gelecek nesiller, sosyal organizasyonlar kurmayı dört gözle bekliyor ve şu soruya cevap arıyor: Güvenilir bir ortamda nasıl değer alışverişi yapabiliriz? Blockchain, otomatikleştirilmiş güvenilir işlemlere ve değer alışverişine olanak tanır, ancak buna rağmen, dünyanın dört bir yanındaki internet kullanıcıları, Ethereum’a göre, “Dünya çapında benzer düşünen insanlarla çalışmak için güvenli ve etkili bir şekilde” kendilerini organize etmek isterler. 

Kuralları programladığı, özerk olarak çalıştığı ve rızaya dayalı bir protokol aracılığıyla koordine edildiği için Bitcoin genellikle ilk tam işlevsel DAO olarak kabul edilir. Elbette her DAO, Bitcoin kadar başarılı olmadı. Mayıs 2016’da Alman startup slock.it, Airbnb’nin merkezi olmayan versiyonunu desteklemek için yaratıcı bir şekilde adlandırılan “DAO”yu piyasaya sürdü. O zamanlar, 150 milyon doların üzerinde Ethereum toplayan bir kitle fonlaması kampanyasıyla büyük bir başarıydı. 

Ne yazık ki, DAO’da kullandıkları kodun bazı sorunları vardı. Bu nedenle, kaçınılmaz olarak Haziran 2016’da bilgisayar korsanları, durdurulmadan önce DAO’dan 50 milyon dolar değerinde Ethereum çekmeyi başardılar. Hata slock.it kodunda ve altta yatan teknolojide olmasına rağmen, saldırı bazı insanların hem Ethereum parasına hem de genel olarak DAO’lara olan güvenini sarstı. 

Ancak bugün, 2020 yılında merkezsiz finansın (DeFi) büyük bir patlama yaşaması nedeniyle, DAO’lara olan ilginin yeniden artmasına neden oldu. Artık DAO’ların ne olduğu hakkında daha iyi bir fikre sahip olduğunuza göre, geleneksel örgütlenme biçimlerini tersine çeviren şeyin bütün resmini takdir etmek için arka planlarını ve özelliklerini daha fazla anlamak önemlidir.

DAO’ları Farklı Kılan Nedir?

Bir DAO’nun finansal işlemleri ve kuralları bir blok zincirine kaydedilir. Bu, üçüncü bir tarafı finansal bir işleme dahil etme ihtiyacını ortadan kaldırarak bu işlemleri akıllı sözleşmeler yoluyla basitleştirir. Bir DAO’nun sağlamlığı akıllı bir sözleşmedir. Akıllı sözleşme, kuruluşun kurallarını temsil eder ve Kuruluşun deposunu tutar. DAO’lar şeffaf ve herkese açık olduğundan, kimse fark etmeden kuralları düzenleyemez. Bugüne kadar yasal statüye sahip şirketlere alışkınız, bir DAO, genel bir ortaklık olarak yapılandırılabileceğinden, onsuz mükemmel bir şekilde çalışabilir.

Geleneksel şirketlerle karşılaştırıldığında, DAO’lar demokratikleşmiş bir organizasyona sahiptir. Bir DAO’nun tüm üyelerinin, tek bir parti tarafından uygulanan değişiklikler yerine (şirketin yapısına bağlı olarak) uygulanacak herhangi bir değişiklik için oy kullanması gerekir. DAO’ların finansmanı, temel olarak token ihraç eden kitle fonlamasına dayanmaktadır. DAO’ların yönetimi topluluğa dayanırken, geleneksel şirketlerin yönetimi çoğunlukla yöneticilere, Yönetim Kurulu’na, aktivist yatırımcılara dayanmaktadır. vb. DAO’ların operasyonları tamamen şeffaf ve küreseldir, bu arada geleneksel şirketlerin operasyonları özeldir, neler olduğunu yalnızca kuruluş bilir ve her zaman küresel değildir.

Tamamen İşlevsel DAO’lar

DAO’ların tam olarak işlevsel olması için aşağıdaki unsurlara ihtiyacı vardır: Çalışacak bir dizi kural, kuruluşun belirli faaliyetleri üyelerine ödüllendirmek için harcayabileceği tokenler gibi bir finansman ve ayrıca operasyon kurallarını oluşturmak için oy hakları sağlamak. Ayrıca ve en önemlisi, her yatırımcının kuruluşu yapılandırmasına izin veren iyi ve güvenli bir yapıdır.  

Oylama sistemiyle ilgili olası bir sorun, ilk kodunda bir güvenlik açığı tespit edilse bile, çoğunluk oy verene kadar düzeltilememesidir. Oylama işlemi gerçekleşirken, bilgisayar korsanları kodun deliğindeki bir hatayı kullanabilir. 

DAO’lar Günümüzde Nasıl Kullanılıyor?

Şimdiye kadar DAO’lar yatırım, hayır kurumu, bağış toplama, borçlanma veya NFT satın alma gibi pek çok amaç için aracısız olarak kullanılmaktadır. Böylece daha iyi bir fikriniz olabilir, örneğin, bir DAO dünyanın her yerinden bağış kabul edebilir ve üyeler bağışların nasıl harcanacağına karar verebilir.

İnternet tabanlı bir kuruluşta sadece kripto para kullanarak bir sanatçının şarkısının ortak sahibi olmayı hayal edebiliyor musunuz? Mayıs 2021’de Jenny DAO, Steve Aoki ve 3LAU’nun orijinal bir şarkısı olan ilk NFT’sini satın aldı. Bu DAO, NFT’lerin kısmi sahipliğini sağlayan bir metaverse kuruluşudur. Üyeleri, NFT’lerin satın alınmasını denetleyebilecek ve Unicly protokolünün akıllı sözleşmeleri, bu NFT’lerin ekleneceği kasayı kontrol edebilecek. 

Metaverse Bildiğimiz Gibi İşi Değiştiriyor

DAO’lar, üyeleri tarafından sahip olunan ve yönetilen ve hepsinin söz sahibi olduğu kolektif bir organizasyon tasavvur eder. Pek çok analist ve sektör içinden kişiler, bu tür bir organizasyonun ön plana çıktığını, hatta potansiyel olarak bazı geleneksel şirketlerin yerini aldığını teyit ediyor.

İşletmeler ve markalar, tüketicilerle nasıl etkileşime girdiklerini ve tüketicilerin onlarla nasıl etkileşime girdiğini etkileyebilecek mevcut trendlerden haberdar olmalıdır. DAO’lar henüz her yerde bulunmamakla birlikte, birçok yaratıcının ilgisini çekiyor gibi görünüyor.

dao1

Bir DAO Nasıl Çalışır?

DAO’nun kuralları, akıllı sözleşmeler kullanılarak topluluk üyelerinden oluşan çekirdek bir ekip tarafından belirlenir. Bu akıllı sözleşmeler, DAO’nun çalışacağı temel çerçeveyi ortaya koymaktadır. Son derece görünür, doğrulanabilir ve genel olarak denetlenebilir, böylece herhangi bir potansiyel üye, protokolün her adımda nasıl çalışacağını tam olarak anlayabilir.

Bu kurallar blok zincirine resmi olarak yazıldıktan sonra, bir sonraki adım finansmanla ilgilidir: DAO’nun nasıl fon alınacağını ve yönetişimin nasıl sağlanacağını bulması gerekir.

Bu, tipik olarak, protokolün fon toplamak ve DAO hazinesini doldurmak için jeton sattığı token ihracı yoluyla elde edilir.

Fiatları karşılığında, token sahiplerine, genellikle sahip oldukları miktarla orantılı olarak belirli oy hakları verilir. Finansman tamamlandığında, DAO dağıtım için hazırdır.

Bu noktada, kod üretime girdikten sonra, üye oylamasıyla varılan fikir birliği dışında başka bir yolla değiştirilemez. Yani, hiçbir özel yetkili DAO’nun kurallarını değiştiremez; karar vermek tamamen token sahipleri topluluğuna bağlıdır.

Nasıl Katılırım

İlgilendiğiniz bir proje bulduğunuzda, doğrudan dahil olmanın birkaç farklı yolu vardır. Tüm DAO’ların aynı amaçla çalışmadığını belirtmenin önemli olduğunu düşünüyorum, bu nedenle ilk adım her DAO’nun temel işlevini bulmaktır.

Teknik yönetişime odaklanan DAO’lar için, token sahiplerine ne tür oy haklarının verildiğini ve ne tür tekliflerin tehlikede olduğunu anlamak önemlidir.

Uniswap gibi bazı durumlarda, token sahipleri, protokolün kendi aralarında topladığı ücretlerin bir kısmını dağıtmak için oy kullanabilirler. Bileşik gibi diğer protokollerde, token sahipleri bu protokol ücretlerini hata düzeltmelerine ve sistem yükseltmelerine dağıtmak için oy kullanabilirler.

Bu yaklaşım aynı zamanda serbest çalışanların ve genel olarak projeyle ilgilenenlerin geçici olarak katılabilmelerini ve DAO hibe fonlu projeler yoluyla çalışmaları için tazminat alabilmelerini sağlar (DAO’lar düzenli olarak bu tür geçici projeleri Discord sunucularında yayınlar).

Diğer DAO’lar için odak noktası, protokolün teknik yönleri üzerindeki yönetişim hakkında daha az, ancak daha çok hazine havuzu ve tahsisi üzerindedir.

Örneğin SharkDAO, normalde sıradan bir kişi için çok pahalı olacak olan nadir NFT’leri edinmenin bir aracı olarak bireysel token sahiplerinin fonlarının bir havuzda toplanmasını kolaylaştırmak için vardır (bu durumda amaç , 250.000 doların üzerinde). Bu yaklaşım, bireylere kolektif bir varlık havuzunun gücünden yararlanmaları için yeni fırsatlar sunar.

Buradaki en önemli çıkarımlardan biri, bir DAO içindeki şeffaflıktır. Her bir teklifin ayrıntıları hazırdır, oylama geçmişi sürekli olarak kaydedilir ve hatta belirli token sahiplerinin oylama kayıtları bile gözlemlenebilir.

DAO’lar genellikle topluluğu hibe ile finanse edilen projeler aracılığıyla ilginç fikirler oluşturmaya çağırır ve girişimci bir zihniyete sahip bireyler, bir protokolün gelecekteki gelişimine öncülük etmeye yardımcı olacak teklifleri özgürce sunabilirler.

DAO katılımının seviyeleri değişir. Yönetim tokenlerine geçmeyi seçebilir ve Anlık Görüntü oylarına dikkat edebilirsiniz; DAO’nun Discord’una katılabilir ve katkınızın karşılığını aldığınız gerçek projeleri üstlenebilirsiniz; Hatta konferanslarda ağ oluşturarak ilgilendiğiniz DAO’lara yatırım yapabilirsiniz. Ne kadar dahil olmak istediğinizi siz seçersiniz. 

da

Dikkate Değer Bazı DAO Projeleri

DAOhaus: DAOhaus, DAO’ları başlatmak ve çalıştırmak için kodsuz bir platformdur. Topluluğun mülkiyetindedir ve topluluk tarafından işletilmektedir. Kendi DAO’nuzu başlatmak veya canlı manzarayı keşfetmekle ilgileniyorsanız, başka yere bakmayın.

MakerDAO: Dünyanın ilk tarafsız sabit parası olan DAI’yi tanıtan protokole katkıda bulunmak isterseniz, Maker protokolünde yapılan değişiklikleri oylayarak yönetişime katılabilirsiniz. 

RaidGuild: Bu hizmet tabanlı DAO, MetaCartel ağından kaynaklanmaktadır ve Web3 dünyasına derinden yerleşmiştir. Geliştirici, pazarlama veya tasarım becerilerinizi loncaya sunmak istiyorsanız, ürün şeytanlarını öldürmeye devam etmek için kaliteli yetenekler arıyorlar.

Proof Of Humanity: Sybil’e dayanıklı bu insan kaydı, zincirdeki doğrulanmış insanlara Evrensel Temel Gelir (UBI) tokenlerini dağıtmak için sosyal doğrulamayı ve Kleros mahkemelerini kullanır. 

Opolis: Üyeye ait bu dijital istihdam kooperatifi, bağımsız çalışan için faydalar ve ortak hizmetler sunar. 

BanklessDAO: Web3 kelimesini yaymak ve içerik aracılığıyla kitleleri eğitmekle ilgileniyor musunuz? Bu medya merkezli DAO ilginizi çekebilir. 

MolochDAO: Bu OG DAO, Ethereum ekosistemini ilerletmek için hibeler veriyor. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner