Yükleniyor...

Blockchain Nedir, Nasıl Kullanılır?

Blockchain, en basit şekilde, bir dijital varlığın kaynağını kaydeden merkezi olmayan, dağıtılmış bir defter olarak tanımlanır.

Blockchain

Blockchain, en basit şekilde, bir dijital varlığın kaynağını kaydeden merkezi olmayan, dağıtılmış bir defter olarak tanımlanır. Peki, Blockchain nedir?

Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimleri, blok zinciri adı verilen bir teknoloji ile desteklenmektedir. Temel olarak blok zinciri, herkesin görüntüleyebileceği ve doğrulayabileceği bir işlem listesidir. Örneğin Bitcoin blok zinciri, birilerinin bitcoin gönderdiği veya aldığı her sefer için bir kayıt içerir. Kripto para birimleri ve onları oluşturan blok zinciri teknolojisi, banka veya kredi kartı şirketi gibi aracılara ihtiyaç duymadan çevrimiçi değer aktarmayı mümkün kılar.

Blockchain Nedir?

Bazen Dağıtılmış Defter Teknolojisi (DLT) olarak adlandırılan Blockchain, ademi merkeziyetçilik ve kriptografik karma kullanımı yoluyla herhangi bir dijital varlığın tarihini değiştirilemez ve şeffaf hale getirir.  

Blok zinciri teknolojisini anlamak için basit bir benzetme yaparsak bir Google Dokümanı gibidir. Bir belge oluşturup bir grup insanla paylaştığımızda, belge kopyalanmak veya aktarılmak yerine dağıtılır. Bu, herkesin belgeye aynı anda erişmesini sağlayan merkezi olmayan bir dağıtım zinciri oluşturur. Dokümanda ise yapılan tüm değişiklikler gerçek zamanlı olarak kaydedilerek değişiklikleri tamamen şeffaf hale getirirken, hiç kimse başka bir taraftan değişiklik beklerken kilitli kalmaz.

Tabii ki, blockchain bir Google Dokümanından daha karmaşıktır, ancak analoji uygundur çünkü teknolojinin üç kritik fikrini gösterir:

Blockchain özellikle umut verici ve devrim niteliğinde bir teknoloji çünkü riski azaltmaya yardımcı oluyor, dolandırıcılığı ortadan kaldırıyor ve sayısız kullanım için ölçeklenebilir bir şekilde şeffaflık getiriyor. 

Blockchain Nasıl Çalışır?

Blok zincirinin amacı, dijital bilgilerin kaydedilmesine ve dağıtılmasına izin vermektir, ancak düzenlenemez. Bu şekilde, bir blok zinciri, değişmez defterlerin veya değiştirilemeyen, silinemeyen veya yok edilemeyen işlem kayıtlarının temelidir. Bu nedenle blok zincirler, dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) olarak da bilinir.

İlk olarak 1991’de bir araştırma projesi olarak önerilen blok zinciri kavramı, kullanımdaki ilk yaygın uygulamasından önce geldi. O zamandan beri, blok zincirlerinin kullanımı çeşitli kripto para birimleri, merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamalarının yaratılmasıyla patladı, takas edilemeyen jetonlar (NFT’ler) ve akıllı sözleşmelerle bu süreç devam ediyor.

Blok Zinciri Yerelleştirme

Bir şirketin, müşterisinin tüm hesap bilgilerini içeren bir veritabanını sürdürmek için kullanılan 10.000 bilgisayardan oluşan bir sunucu grubuna sahip olduğunu hayal edin. Bu şirket, tüm bu bilgisayarları tek bir çatı altında toplayan bir depo binasına sahiptir ve bu bilgisayarların her biri ve içerdiği tüm bilgiler üzerinde tam kontrole sahiptir. Ancak bu, tek bir başarısızlık noktası sağlar. O yerdeki elektrikler giderse ne olur? İnternet bağlantısı kesilirse ne olur? Ya kötü bir oyuncu tek bir tuşa basarak her şeyi silerse? Her durumda, veriler kaybolur veya bozulur.

Bir blok zincirinin yaptığı, bu veritabanında tutulan verilerin çeşitli konumlardaki birkaç ağ düğümü arasında yayılmasına izin vermektir. Bu sadece fazlalık yaratmakla kalmaz, aynı zamanda orada depolanan verilerin aslına uygunluğunu da korur – eğer biri veritabanının bir örneğindeki bir kaydı değiştirmeye çalışırsa, diğer düğümler değiştirilmez ve böylece kötü bir aktörün bunu yapmasını engeller. Bir kullanıcı Bitcoin’in işlem kaydını kurcalarsa, diğer tüm düğümler birbirine çapraz referans verir ve düğümü yanlış bilgilerle kolayca tespit eder. Bu sistem, olayların kesin ve şeffaf bir sırasını oluşturmaya yardımcı olur. Bu şekilde, ağ içindeki hiçbir düğüm, içinde tutulan bilgileri değiştiremez.

Bu nedenle, bilgi ve geçmiş (bir kripto para biriminin işlemleri gibi) geri döndürülemez. Böyle bir kayıt, işlemlerin bir listesi olabilir (bir kripto para birimi gibi), ancak bir blok zincirinin yasal sözleşmeler, devlet kimlikleri veya bir şirketin ürün envanteri gibi çeşitli diğer bilgileri tutması da mümkündür.

Bir bloğa yeni girişleri veya kayıtları doğrulamak için, merkezi olmayan ağın bilgi işlem gücünün çoğunluğunun bunu kabul etmesi gerekir. Kötü aktörlerin kötü işlemleri veya çift harcamaları doğrulamasını önlemek için blok zincirleri, PoW veya PoS gibi bir konsensüs mekanizması ile güvence altına alınır. Bu mekanizmalar, tek bir düğüm sorumlu olmadığında bile anlaşmaya izin verir.

Şeffaflık

Bitcoin’in blok zincirinin merkezi olmayan yapısı nedeniyle, tüm işlemler, kişisel bir düğüme sahip olarak veya herkesin gerçekleşen işlemleri canlı olarak görmesine izin veren blok zinciri kaşifleri kullanılarak şeffaf bir şekilde görüntülenebilir. Her düğümün, yeni bloklar onaylanıp eklendikçe güncellenen zincirin kendi kopyası vardır. Bu, eğer isterseniz Bitcoin’i nereye giderse gitsin takip edebileceğiniz anlamına gelir. 

Örneğin, geçmişte borsalar hacklendi, Bitcoin’i borsada tutanlar her şeylerini kaybettiler. Bilgisayar korsanı tamamen anonim olsa da, çıkardıkları Bitcoin’ler kolayca izlenebilir. 

Tabii ki, Bitcoin blok zincirinde (ve diğerlerinin çoğunda) saklanan kayıtlar şifrelenir. Bu, yalnızca bir kaydın sahibinin kimliğini açığa çıkarmak için (özel anahtar çifti kullanarak) şifresini çözebileceği anlamına gelir. Sonuç olarak, blockchain kullanıcıları şeffaflığı korurken anonim kalabilir.

Blockchain Güvenli mi?

Blockchain teknolojisi, merkezi olmayan güvenlik ve güveni çeşitli şekillerde sağlar. Başlangıç ​​olarak, yeni bloklar her zaman doğrusal ve kronolojik olarak depolanır. Yani, her zaman blok zincirinin “sonuna” eklenirler. Blok zincirinin sonuna bir blok eklendikten sonra, ağın çoğunluğu bunu yapmak için bir fikir birliğine varmadıkça, geri dönüp bloğun içeriğini değiştirmek son derece zordur. Bunun nedeni, her bloğun kendinden önceki bloğun hash’i ile birlikte kendi hash’ini ve daha önce bahsedilen zaman damgasını içermesidir. Hash kodları, dijital bilgileri bir sayı ve harf dizisine dönüştüren matematiksel bir işlev tarafından oluşturulur. Bu bilgi herhangi bir şekilde düzenlenirse, hash kodu da değişir.

Diyelim ki bir blok zinciri ağında bir düğüm işleten bir bilgisayar korsanı, bir blok zincirini değiştirmek ve herkesten kripto para birimi çalmak istiyor. Kendi tek kopyalarını değiştirirlerse, artık herkesin kopyasıyla aynı hizaya gelmez. Herkes kendi kopyalarını birbirine karşı referans gösterdiğinde, bu kopyanın öne çıktığını görecekler ve zincirin hacker’ın versiyonunun gayri meşru olarak reddedileceğini göreceklerdi. 

Böyle bir saldırıyı başarmak, bilgisayar korsanının blok zincirinin kopyalarının %51’ini veya daha fazlasını aynı anda kontrol etmesini ve değiştirmesini gerektirir, böylece yeni kopyaları çoğunluk kopyası ve dolayısıyla üzerinde anlaşmaya varılan zincir olur. Artık farklı zaman damgaları ve hash kodlarına sahip olacakları için tüm blokları yeniden yapmaları gerekeceğinden, böyle bir saldırı muazzam miktarda para ve kaynak gerektirecektir. 

Birçok kripto para ağının boyutu ve ne kadar hızlı büyüdükleri nedeniyle, böyle bir başarıyı elde etmenin maliyeti muhtemelen aşılmaz olacaktır. Bu sadece son derece pahalı olmakla kalmayacak, aynı zamanda muhtemelen sonuçsuz olacaktır. Ağ üyeleri blok zincirinde bu kadar büyük değişiklikler göreceğinden, böyle bir şey yapmak fark edilmeyecektir. Ağ üyeleri daha sonra, etkilenmemiş zincirin yeni bir versiyonuna zorlanır. Bu, tokenin saldırıya uğrayan versiyonunun değerinin düşmesine neden olur ve kötü aktör değersiz bir varlığın kontrolüne sahip olduğu için saldırıyı nihayetinde anlamsız hale getirir. Aynı şey, kötü oyuncu Bitcoin’in yeni çatalına saldıracak olsaydı da gerçekleşecekti. Bu şekilde inşa edilmiştir, böylece ağda yer almak, ona saldırmaktan çok daha ekonomik olarak teşvik edilir.

Bitcoin ve Blockchain

Blok zinciri teknolojisi ilk olarak 1991 yılında, belge zaman damgalarının değiştirilemeyeceği bir sistem uygulamak isteyen iki araştırmacı Stuart Haber ve W. Scott Stornetta tarafından ana hatlarıyla açıklandı. Ancak neredeyse yirmi yıl sonra, Ocak 2009’da Bitcoin’in piyasaya sürülmesiyle, blok zincirinin ilk gerçek dünya uygulamasına sahip olması değildi. 

Bitcoin protokolü bir blok zinciri üzerine inşa edilmiştir. Dijital para birimini tanıtan bir araştırma makalesinde, Bitcoin’in takma adlı yaratıcısı Satoshi Nakamoto, bundan “güvenilir bir üçüncü taraf olmadan tamamen eşler arası yeni bir elektronik nakit sistemi” olarak bahsetti

Burada anlaşılması gereken en önemli şey, Bitcoin’in yalnızca bir ödeme defterini şeffaf bir şekilde kaydetmek için bir araç olarak blok zinciri kullanmasıdır, ancak blok zinciri teoride herhangi bir sayıda veri noktasını değişmez bir şekilde kaydetmek için kullanılabilir. Yukarıda tartışıldığı gibi, bu işlemler, bir seçimdeki oylar, ürün envanterleri, devlet kimlikleri, ev tapuları ve çok daha fazlası şeklinde olabilir. 

Şu anda on binlerce proje, blok zincirlerini yalnızca işlemleri kaydetmekten başka, örneğin demokratik seçimlerde güvenli bir şekilde oy kullanmanın bir yolu olarak, topluma yardımcı olmak için çeşitli şekillerde uygulamak istiyor. Blok zincirinin değişmezliğinin doğası, hileli oylamanın gerçekleşmesinin çok daha zor olacağı anlamına gelir. Örneğin, bir oylama sistemi, bir ülkenin her vatandaşına tek bir kripto para birimi veya jeton verilecek şekilde çalışabilir. Daha sonra her adaya belirli bir cüzdan adresi verilecek ve seçmenler jetonlarını veya kriptolarını oy kullanmak istedikleri adayın adresine gönderecekler. Blok zincirinin şeffaf ve izlenebilir doğası, hem insan oy sayımı ihtiyacını hem de kötü aktörlerin fiziksel oy pusulalarını kurcalama yeteneğini ortadan kaldıracaktır.

Blockchain ve Bankalar

Blok zincirlerin finans sektörü ve özellikle ödemeler ve bankacılık işlevleri için yıkıcı bir güç olduğu müjdelendi. Bununla birlikte, bankalar ve merkezi olmayan blok zincirleri çok farklıdır.

Blok Zincirleri Nasıl Kullanılır?

Artık bildiğimiz gibi, Bitcoin’in blok zincirindeki bloklar, parasal işlemlerle ilgili verileri depolar. Bugün, blockchain üzerinde çalışan 10.000’den fazla kripto para birimi sistemi var. Ancak, blockchain’in aslında diğer işlem türleri hakkında da veri depolamanın güvenilir bir yolu olduğu ortaya çıktı.

Halihazırda blok zincirine dahil olan bazı şirketler arasında Walmart, Pfizer, AIG, Siemens, Unilever ve diğer birçok şirket bulunmaktadır. Örneğin IBM, gıda ürünlerinin konumlarına ulaşmak için yaptıkları yolculuğu izlemek için Food Trust blok zincirini oluşturdu. 

Bunu neden yapıyorsun? Gıda endüstrisi sayısız salmonella ve listeria salgınının yanı sıra yanlışlıkla gıdalara bulaşan tehlikeli maddelere tanık oldu. Geçmişte, insanların yediklerinden bu salgınların kaynağını veya hastalığın nedenini bulmak haftalar aldı. Blockchain kullanmak, markalara bir gıda ürününün rotasını çıkış noktasından, yaptığı her duraktan ve son olarak teslimattan itibaren takip etme yeteneği verir. Bir gıdanın kontamine olduğu tespit edilirse, her duraktan kaynağına kadar izlenebilir. Sadece bu değil, aynı zamanda bu şirketler artık temas etmiş olabilecekleri diğer her şeyi de görerek, sorunun çok daha erken tanımlanmasına ve potansiyel olarak hayat kurtarmasına olanak tanıyor. Bu, pratikte blok zincirinin bir örneğidir, ancak başka birçok blok zinciri uygulama biçimi vardır.

Bankacılık ve Finans

Belki de hiçbir sektör, blok zincirini ticari operasyonlarına bankacılıktan daha fazla entegre etmekten fayda sağlayamaz. Finansal kurumlar, genellikle haftanın beş günü olmak üzere yalnızca mesai saatlerinde çalışır. Bu, Cuma günü akşam 6’da bir çek yatırmaya çalışırsanız, paranın hesabınıza geçtiğini görmek için muhtemelen Pazartesi sabahına kadar beklemeniz gerekeceği anlamına gelir. Para yatırma işleminizi mesai saatleri içinde yapsanız bile, bankaların tamamlaması gereken çok sayıda işlem nedeniyle işlemin doğrulanması bir ila üç gün sürebilir. Blockchain ise asla uyumaz.

Tüketiciler blok zincirini bankalara entegre ederek işlemlerinin 10 dakika gibi kısa bir sürede, yani tatil günleri veya günün veya haftanın saatinden bağımsız olarak temelde blok zincirine bir blok eklemek için gereken süre kadar kısa bir sürede işlendiğini görebilirler. Blok zinciri ile bankalar ayrıca kurumlar arasında daha hızlı ve güvenli bir şekilde para alışverişi yapma fırsatına sahiptir. Örneğin hisse senedi alım satım işinde, uzlaşma ve takas süreci üç güne kadar (veya uluslararası ticaret yapıyorsa daha uzun) sürebilir, yani para ve hisseler bu süre boyunca dondurulur.

İlgili meblağların büyüklüğü göz önüne alındığında, paranın yolda olduğu birkaç gün bile bankalar için önemli maliyetler ve riskler taşıyabilir.

Para Birimi

Blockchain, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin temelini oluşturur. ABD doları Federal Rezerv tarafından kontrol edilir. Bu merkezi otorite sistemi altında, bir kullanıcının verileri ve para birimi teknik olarak bankalarının veya hükümetlerinin kaprisine bağlıdır. Bir kullanıcının bankası hacklenirse, müşterinin özel bilgileri risk altındadır. Müşterinin bankası batarsa ​​veya müşteri istikrarsız bir hükümete sahip bir ülkede yaşıyorsa, para birimlerinin değeri risk altında olabilir. 2008’de, kısmen vergi mükelleflerinin parası kullanılarak birkaç başarısız banka kurtarıldı. Bunlar, Bitcoin’in ilk ortaya çıktığı ve geliştirildiği endişelerdir.

Blok zinciri, operasyonlarını bir bilgisayar ağına yayarak, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymadan çalışmasına izin verir. Bu sadece riski azaltmakla kalmaz, aynı zamanda işlem ve işlem ücretlerinin çoğunu da ortadan kaldırır. Ayrıca, istikrarsız para birimlerine veya finansal altyapılara sahip ülkelerdekilere, daha fazla uygulama ve hem yurtiçinde hem de uluslararası alanda iş yapabilecekleri daha geniş bir kişi ve kurum ağıyla daha istikrarlı bir para birimi sağlayabilir.

Tasarruf hesapları için veya bir ödeme aracı olarak kripto para cüzdanlarını kullanmak , özellikle devlet kimliğine sahip olmayanlar için çok önemlidir. Bazı ülkeler savaştan zarar görmüş olabilir veya kimlik sağlamak için gerçek bir altyapıya sahip olmayan hükümetlere sahip olabilir. Bu tür ülkelerin vatandaşlarının tasarruf veya aracılık hesaplarına erişimi olmayabilir ve bu nedenle serveti güvenli bir şekilde saklamanın bir yolu yoktur.

Sağlık Hizmeti

Sağlık hizmeti sağlayıcıları, hastalarının tıbbi kayıtlarını güvenli bir şekilde saklamak için blok zincirinden yararlanabilir. Bir tıbbi kayıt oluşturulduğunda ve imzalandığında, hastalara kaydın değiştirilemeyeceğine dair kanıt ve güven sağlayan blok zincirine yazılabilir. Bu kişisel sağlık kayıtları, blok zincirinde özel bir anahtarla kodlanıp saklanabilir, böylece yalnızca belirli kişiler tarafından erişilebilir ve böylece mahremiyet sağlanır.

Mülk Kayıtları

Bugün, yerel kayıt ofisinde bir devlet çalışanına fiziksel bir tapu teslim edilmesi gerekiyor ve burada ilçenin merkezi veri tabanına ve kamu endeksine manuel olarak giriliyor. Bir mülkiyet anlaşmazlığı durumunda, mülkiyete ilişkin talepler, kamu endeksi ile uzlaştırılmalıdır.

Bu süreç yalnızca maliyetli ve zaman alıcı olmakla kalmaz, aynı zamanda her bir yanlışlığın mülk sahipliğini izlemeyi daha az verimli hale getirdiği insan hatasına da yatkındır. Blockchain, yerel bir kayıt ofisinde belgeleri tarama ve fiziksel dosyaları izleme ihtiyacını ortadan kaldırma potansiyeline sahiptir. Mülk sahipliği blok zincirinde saklanır ve doğrulanırsa, mal sahipleri tapularının doğru ve kalıcı olarak kaydedildiğine güvenebilirler.

Savaştan zarar görmüş ülkelerde veya çok az hükümet veya finansal altyapıya sahip olan veya hiç olmayan bölgelerde, bir mülkün sahipliğini kanıtlamak neredeyse imkansız olabilir. Böyle bir bölgede yaşayan bir grup insan blok zincirinden yararlanabiliyorsa, o zaman şeffaf ve net mülk sahipliği zaman çizelgeleri oluşturulabilir.

Akıllı Sözleşmeler

Akıllı sözleşme, bir sözleşme anlaşmasını kolaylaştırmak, doğrulamak veya müzakere etmek için blok zincirine yerleştirilebilen bir bilgisayar kodudur. Akıllı sözleşmeler, kullanıcıların kabul ettiği bir dizi koşul altında çalışır. Bu koşullar yerine getirildiğinde, sözleşmenin koşulları otomatik olarak yürütülür.

Örneğin, potansiyel bir kiracının akıllı bir sözleşme kullanarak bir daire kiralamak istediğini varsayalım. Ev sahibi, kiracı depozitoyu ödediği anda dairenin kapı kodunu kiracıya vermeyi kabul eder. Hem kiracı hem de ev sahibi, anlaşmanın ilgili kısımlarını akıllı sözleşmeye gönderecek ve bu, kiralamanın başladığı tarihte güvenlik depozitosu için kapı kodunu tutacak ve otomatik olarak değiştirecektir. Ev sahibi, kiralama tarihine kadar kapı kodunu sağlamazsa, akıllı sözleşme depozitoyu iade eder. Bu, genellikle noter, üçüncü taraf arabulucu veya avukat kullanımıyla ilişkili ücretleri ve süreçleri ortadan kaldıracaktır.

Tedarik zinciri

IBM Food Trust örneğinde olduğu gibi, tedarikçiler satın aldıkları malzemelerin menşeini kaydetmek için blok zinciri kullanabilir. Bu, şirketlerin yalnızca ürünlerinin değil, aynı zamanda “Organik“, “Yerel” ve “Adil Ticaret” gibi yaygın etiketlerin de orijinalliğini doğrulamasını sağlayacaktır.

Forbes tarafından bildirildiği üzere, gıda endüstrisi, çiftlikten kullanıcıya yolculuk boyunca gıdanın yolunu ve güvenliğini izlemek için giderek artan bir şekilde blockchain kullanımını benimsiyor. 

Oylama

Yukarıda bahsedildiği gibi, blockchain modern bir oylama sistemini kolaylaştırmak için kullanılabilir. Blockchain ile oy kullanmak, Batı Virginia’daki Kasım 2018 ara seçimlerinde test edildiği gibi, seçim sahtekarlığını ortadan kaldırma ve seçmen katılımını artırma potansiyeli taşıyor.  Blockchain’i bu şekilde kullanmak, oyları kurcalamayı neredeyse imkansız hale getirir. Blok zinciri protokolü ayrıca seçim sürecinde şeffaflığı sürdürecek, bir seçim yapmak için gereken personeli azaltacak ve yetkililere neredeyse anında sonuçlar sağlayacak. Bu, yeniden sayım ihtiyacını veya sahtekarlığın seçimi tehdit edebileceğine dair gerçek endişeleri ortadan kaldıracaktır.

Blockchain’in Artıları ve Eksileri

Tüm karmaşıklığına rağmen, blok zincirin merkezi olmayan bir kayıt tutma biçimi olarak potansiyeli neredeyse sınırsızdır. Daha fazla kullanıcı gizliliği ve yüksek güvenlikten daha düşük işlem ücretlerine ve daha az hataya kadar, blok zinciri teknolojisi, yukarıda belirtilenlerin ötesinde uygulamaları çok iyi görebilir. Ama aynı zamanda bazı dezavantajlar da var.

Artıları

 • Doğrulamada insan katılımını ortadan kaldırarak geliştirilmiş doğruluk
 • Üçüncü taraf doğrulamasını ortadan kaldırarak maliyet düşürme
 • Ademi merkeziyetçilik kurcalamayı zorlaştırıyor
 • İşlemler güvenli, özel ve verimlidir
 • Şeffaf teknoloji
 • İstikrarsız veya az gelişmiş hükümetlere sahip ülkelerin vatandaşları için bir bankacılık alternatifi ve kişisel bilgileri güvence altına almanın bir yolunu sunar.

Eksileri

 • Bitcoin madenciliği ile ilişkili önemli teknoloji maliyeti
 • Saniyede düşük işlem
 • Dark web gibi yasa dışı faaliyetlerde kullanım geçmişi
 • Düzenleme yargı yetkisine göre değişir ve belirsizliğini korur
 • Veri depolama sınırlamaları

Blok Zincirlerinin Faydaları

Zincirin Doğruluğu

Blok zinciri ağındaki işlemler, binlerce bilgisayardan oluşan bir ağ tarafından onaylanır. Bu, doğrulama sürecine neredeyse tüm insan katılımını ortadan kaldırarak daha az insan hatası ve doğru bir bilgi kaydı ile sonuçlanır. Ağdaki bir bilgisayar hesaplama hatası yapsa bile, hata blok zincirinin yalnızca bir kopyasında yapılacaktı. Bu hatanın blok zincirinin geri kalanına yayılması için, ağdaki bilgisayarların en az %51’i tarafından yapılması gerekir; bu, Bitcoin boyutunda büyük ve büyüyen bir ağ için neredeyse imkansız. 

Maliyet Düşüşleri

Tipik olarak, tüketiciler bir işlemi doğrulamak için bir bankaya, bir belgeyi imzalamak için bir notere veya bir evlilik gerçekleştirmek için bir bakana ödeme yapar. Blockchain, üçüncü taraf doğrulama ihtiyacını ve bununla birlikte ilgili maliyetlerini ortadan kaldırır. Örneğin, bankaların ve ödeme işleme şirketlerinin bu işlemleri işlemesi gerektiğinden, işletme sahipleri kredi kartı kullanarak ödeme kabul ettiklerinde küçük bir ücret alırlar. Bitcoin ise merkezi bir otoriteye sahip değildir ve işlem ücretleri sınırlıdır.

Ademi Merkeziyetçilik

Blockchain, bilgilerinin hiçbirini merkezi bir yerde saklamaz. Bunun yerine blok zinciri kopyalanır ve bir bilgisayar ağına yayılır. Blok zincirine yeni bir blok eklendiğinde, ağdaki her bilgisayar değişikliği yansıtmak için blok zincirini günceller. Bu bilgiyi bir merkezi veritabanında depolamak yerine bir ağa yayarak, blok zincirinin kurcalanması daha zor hale gelir. Blok zincirinin bir kopyası bir bilgisayar korsanının eline geçerse, tüm ağ yerine bilginin yalnızca tek bir kopyası tehlikeye girer.

Verimli İşlemler

Merkezi bir otorite aracılığıyla yapılan işlemlerin sonuçlandırılması birkaç gün sürebilir. Örneğin, Cuma akşamı bir çek yatırmaya çalışırsanız, Pazartesi sabahına kadar hesabınızda para göremeyebilirsiniz. Finansal kurumlar genellikle haftada beş gün olmak üzere mesai saatlerinde faaliyet gösterirken, blockchain günde 24 saat, haftada yedi gün ve yılda 365 gün çalışıyor. İşlemler 10 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilir ve sadece birkaç saat sonra güvenli kabul edilebilir. Bu, özellikle zaman dilimi sorunları ve tüm tarafların ödeme işlemini onaylaması gerektiği gerçeği nedeniyle genellikle çok daha uzun süren sınır ötesi işlemler için kullanışlıdır.

Özel İşlemler

Birçok blok zinciri ağı, genel veritabanları olarak çalışır, yani İnternet bağlantısı olan herkes ağın işlem geçmişinin bir listesini görüntüleyebilir. Kullanıcılar, işlemlerle ilgili ayrıntılara erişebilse de, bu işlemleri yapan kullanıcılarla ilgili tanımlayıcı bilgilere erişemezler. Bitcoin gibi blok zinciri ağlarının anonim olduğu, aslında sadece gizli oldukları yaygın bir yanlış algıdır.

Bir kullanıcı halka açık bir işlem yaptığında, daha önce bahsedildiği gibi ortak anahtar olarak adlandırılan benzersiz kodu blok zincirine kaydedilir. Kişisel bilgileri öyle değil. Bir kişi kimlik gerektiren bir borsada Bitcoin satın aldıysa, kişinin kimliği yine de blok zinciri adresiyle bağlantılıdır – ancak bir işlem, bir kişinin adına bağlı olsa bile, herhangi bir kişisel bilgiyi ifşa etmez.

Güvenli İşlemler

Bir işlem kaydedildikten sonra, gerçekliği blockchain ağı tarafından doğrulanmalıdır. Blok zincirindeki binlerce bilgisayar, satın alma ayrıntılarının doğru olduğunu onaylamak için acele ediyor. Bir bilgisayar işlemi doğruladıktan sonra blok zinciri bloğuna eklenir. Blok zincirindeki her blok, önündeki bloğun benzersiz hash’i ile birlikte kendi benzersiz hash’ini içerir. Bir blok üzerindeki bilgi herhangi bir şekilde düzenlendiğinde, o bloğun hash kodu değişir, ancak bloktan sonraki hash kodu değişmez. Bu tutarsızlık, blok zincirindeki bilgilerin önceden haber verilmeksizin değiştirilmesini son derece zorlaştırıyor.

Şeffaflık

Çoğu blok zinciri tamamen açık kaynaklı yazılımdır. Bu, herkesin ve herkesin kodunu görebileceği anlamına gelir. Bu, denetçilere güvenlik için Bitcoin gibi kripto para birimlerini inceleme yeteneği verir. Bu aynı zamanda Bitcoin’in kodunu kimin kontrol ettiği veya nasıl düzenlendiği konusunda gerçek bir otorite olmadığı anlamına gelir. Bu nedenle, herkes sistemde değişiklik veya yükseltme önerebilir. Ağ kullanıcılarının çoğunluğu, kodun yükseltme ile yeni sürümünün sağlam ve değerli olduğunu kabul ederse, Bitcoin güncellenebilir.

Bankasız Bankacılık

Blockchain ve Bitcoin’in belki de en derin yönü, etnik köken, cinsiyet veya kültürel geçmişe bakılmaksızın herkesin onu kullanma yeteneğidir. Dünya Bankası’na göre, tahminen 1,7 milyar yetişkinin banka hesabı veya paralarını veya servetlerini saklamak için herhangi bir yolu yok.  Bu bireylerin neredeyse tamamı, ekonominin emekleme döneminde olduğu ve tamamen nakde bağımlı olduğu gelişmekte olan ülkelerde yaşıyor. 

Bu insanlar genellikle fiziksel nakit olarak ödenen biraz para kazanırlar. Daha sonra bu fiziksel parayı evlerinde veya diğer yaşam yerlerinde gizli yerlerde saklanır. Bir bitcoin cüzdanının anahtarları bir kağıt parçasında, ucuz bir cep telefonunda saklanabilir ve hatta gerekirse ezberlenebilir. Çoğu insan için, bu seçeneklerin bir yatağın altındaki küçük bir para yığınından daha kolay gizlenmesi muhtemeldir. 

Geleceğin blok zincirleri, yalnızca servet depolama için bir hesap birimi olmakla kalmayıp, aynı zamanda tıbbi kayıtları, mülkiyet haklarını ve çeşitli diğer yasal sözleşmeleri depolamak için de çözümler arıyor.

Blok Zincirlerinin Dezavantajları

Teknoloji Maliyeti

Blockchain, kullanıcıların işlem ücretlerinden tasarruf etmesine rağmen, teknoloji ücretsiz olmaktan çok uzak. Örneğin, bitcoin ağının işlemleri doğrulamak için kullandığı PoW sistemi, büyük miktarda hesaplama gücü tüketir. Gerçek dünyada, bitcoin ağındaki milyonlarca bilgisayarın gücü, Danimarka’nın yıllık tükettiğine yakındır. 

Bitcoin madenciliğinin maliyetlerine rağmen, kullanıcılar blok zincirindeki işlemleri doğrulamak için elektrik faturalarını artırmaya devam ediyor. Bunun nedeni, madencilerin bitcoin blok zincirine bir blok eklediğinde, zamanlarını ve enerjilerini değerli kılmak için yeterli bitcoin ile ödüllendirilmeleridir. Bununla birlikte, kripto para kullanmayan blok zincirleri söz konusu olduğunda, madencilere ödeme yapılması veya işlemleri doğrulamak için başka bir şekilde teşvik edilmesi gerekecektir.

Bu sorunlara bazı çözümler ortaya çıkmaya başlıyor. Örneğin, bitcoin madenciliği çiftlikleri güneş enerjisi, fracking alanlarından gelen aşırı doğal gaz veya rüzgar çiftliklerinden gelen gücü kullanmak için kurulmuştur.

Hız ve Veri Verimsizliği

Bitcoin, blok zincirinin olası verimsizlikleri için mükemmel bir vaka çalışmasıdır. Bitcoin’in PoW sisteminin blok zincirine yeni bir blok eklemesi yaklaşık 10 dakika sürer.  Bu oranda, blok zinciri ağının saniyede yalnızca yaklaşık yedi işlemi (TPS) yönetebileceği tahmin ediliyor. Ethereum gibi diğer kripto para birimleri bitcoinden daha iyi performans gösterse de, yine de blok zinciri ile sınırlıdırlar. Eski marka Visa, bağlam için 24.000 TPS işleyebilir. 

Bu sorunun çözümleri yıllardır geliştirilmektedir. Şu anda 30.000 TPS’den fazla övünen blok zincirleri var. 

Diğer sorun ise, her bloğun yalnızca bu kadar veri tutabilmesidir. Blok boyutu tartışma olmuştur ve ileriye gidiş blockchains ölçeklenirliğine en basarak konulardan biri olmaya devam etmiştir.

Yasadışı Faaliyet

Blok zinciri ağındaki gizlilik, kullanıcıları saldırılara karşı korur ve mahremiyeti korurken, blok zinciri ağındaki yasa dışı ticaret ve faaliyetlere de izin verir. Yasadışı işlemler için kullanılan blok zincirinin en çok alıntılanan örneği, muhtemelen Şubat 2011’den FBI tarafından kapatıldığı Ekim 2013’e kadar faaliyet gösteren çevrimiçi bir karanlık ağ yasadışı uyuşturucu ve kara para aklama pazarı olan Silk Road’dur. 

Dark web, kullanıcıların Tor Tarayıcı kullanarak izlenmeden yasa dışı mal alıp satmasına ve Bitcoin veya diğer kripto para birimlerinde yasa dışı alışverişler yapmasına olanak tanır. Mevcut ABD düzenlemeleri, finansal hizmet sağlayıcılarının bir hesap açtıklarında müşterileri hakkında bilgi edinmelerini, her bir müşterinin kimliğini doğrulamasını ve müşterilerin herhangi bir bilinen veya şüphelenilen terör örgütü listesinde görünmediğini doğrulamasını gerektirmektedir. Bu sistem hem profesyonel hem de olumsuz olarak görülebilir. Herkese finansal hesaplara erişim sağlar, ancak aynı zamanda suçluların daha kolay işlem yapmasına izin verir. Birçoğu, bankasız dünyayı bankacılık gibi kriptonun iyi kullanımlarının, özellikle çoğu yasa dışı faaliyetin hala izlenemez nakit yoluyla gerçekleştirildiği durumlarda, kripto para biriminin kötü kullanımlarından daha ağır bastığını savundu.

Bitcoin bu tür amaçlar için erkenden kullanılmış olsa da, şeffaf doğası ve finansal bir varlık olarak vadesi, yasadışı faaliyetlerin Monero ve Dash gibi diğer kripto para birimlerine göç ettiğini gördü.  Bugün, yasadışı faaliyetler, tüm Bitcoin işlemlerinin yalnızca çok küçük bir kısmını oluşturuyor. 

Düzenleme

Kripto alanındaki pek çok kişi, kripto para birimleri üzerindeki hükümet düzenlemeleriyle ilgili endişelerini dile getirdi. Merkezi olmayan ağı büyüdükçe Bitcoin gibi bir şeyi sonlandırmak giderek daha zor ve neredeyse imkansız hale gelirken, hükümetler teorik olarak kripto para birimlerine sahip olmayı veya ağlarına katılmayı yasa dışı hale getirebilir. 

PayPal gibi büyük şirketler, platformunda kripto para birimlerinin mülkiyetine ve kullanımına izin vermeye başladıkça, bu endişe zamanla daha da azaldı.

Blockchain Platformu Nedir?

Bir blok zinciri platformu, kullanıcıların ve geliştiricilerin mevcut bir blok zinciri altyapısının yeni kullanımlarını oluşturmalarına olanak tanır. Bir örnek, ether (ETH) olarak bilinen yerel bir kripto para birimine sahip olan Ethereum’dur. Ancak Ethereum blok zinciri, akıllı sözleşmelerin ve ilk madeni para tekliflerinde (ICO’lar) kullanılan programlanabilir jetonların ve değiştirilemez jetonların ( NFT’ler) oluşturulmasına da izin verir. Bunların hepsi Ethereum altyapısı etrafında oluşturulur ve Ethereum ağındaki düğümler tarafından güvence altına alınır.

Kaç Blok Zinciri Var?

Canlı blok zincirlerinin sayısı her geçen gün hızla artıyor. 2022 itibariyle, birkaç yüz daha kripto para birimi olmayan blok zinciri ile birlikte blok zincirine dayalı 10.000’den fazla aktif kripto para birimi vardır. 

Özel Blok Zinciri ile Genel Blok Zinciri Arasındaki Fark Nedir?

Açık veya izinsiz blok zinciri olarak da bilinen halka açık bir blok zinciri, herkesin ağa özgürce katılabileceği ve bir düğüm oluşturabileceği bir blok zinciridir. Açık doğası nedeniyle, bu blok zincirler kriptografi ve iş kanıtı (PoW) gibi bir fikir birliği sistemi ile güvence altına alınmalıdır.

Özel veya izinli bir blok zinciri ise, katılmadan önce her bir düğümün onaylanmasını gerektirir. Düğümler güvenilir olarak kabul edildiğinden, güvenlik katmanlarının o kadar sağlam olması gerekmez.

Blockchain’i Kim İcat Etti?

Blok zinciri teknolojisi ilk olarak 1991 yılında, belge zaman damgalarının değiştirilemeyeceği bir sistem uygulamak isteyen iki matematikçi olan Stuart Haber ve W. Scott Stornetta tarafından özetlendi. 1990’ların sonlarında, cypherpunk Nick Szabo, bit altın olarak bilinen (hiç uygulanmayan) bir dijital ödeme sistemini güvence altına almak için bir blok zinciri kullanmayı önerdi .

Blockchain İçin Sırada Ne Var?

Halihazırda uygulanmakta ve keşfedilmekte olan teknoloji için birçok pratik uygulama ile, blockchain nihayet bitcoin ve kripto para birimi nedeniyle küçük bir parçası olmayan bir isim yapıyor. Ülkedeki her yatırımcının dilinde bir moda kelime olarak blockchain, daha az aracı ile iş ve hükümet operasyonlarını daha doğru, verimli, güvenli ve ucuz hale getirmeyi amaçlar.

Blockchain’in üçüncü on yılına girmeye hazırlanırken, artık mesele eski şirketlerin teknolojiyi yakalayıp yakalayamayacağı değil, ne zaman olacağı meselesi. Bugün, NFT’lerin çoğalmasını ve varlıkların tokenleştirilmesini görüyoruz. Önümüzdeki on yıllar, blockchain için önemli bir büyüme dönemi olacak.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner