Yükleniyor...

Avrupa Birliği Parlamentosu, İlk Kripto Yönetmeliğini Onayladı!

Avrupa Birliği Parlamentosu, kripto yasa tasarısı olan MiCA’yı onayladı, MiCA’nın yasalaşmasına yönelik bilgiler paylaşıldı.

Avrupa Birligi MiCA Oylamasini Erteledi

Avrupa Birliği Parlamentosu, kripto yasa tasarısı olan MiCA’yı onayladı, MiCA’nın yasalaşmasına yönelik bilgiler paylaşıldı.

Avrupa Birliği Parlementosu, kripto endüstrsi için uzun süredir merakla beklenen duyuruyu sonunda yayınladı. Kripto yasa tasarısı olan MiCa’yı onayan AB Parlementosu, Mayıs ayında Avrupa Konseyi’nin de onayı gerektiğini belirtti. Gelen düzenlemeler ile birlikte yatırımcıları korumayı ve piyasa bütünlüğünü ön planda tutmayı hedefleyen AB Parlementosu, sektör için ilgiyle beklenen açıklamayı neticeye kavuşturmuş oldu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Yatırımcıları korumayı ve piyasa bütünlüğüne odaklanan Avrupa Parlamentosu‘nda dünyanın ilk detaylı kurallar listesine sahip olan Kripto Varlık Piyasaları Yönetmeliği (MiCA) onay aldı. Gerçekleşen oylamada MiCA için 517 kabul oyu çıktı. 

Avrupa Parlamentosu MiCA’yı Netliğe Kavuşturdu

Avrupa Birliği‘nde kripto düzenlemeleriyle ilgili ilk kurallar, karara bağlanmış oldu. Düzenlenen parlamentoda 517 onay oyu alan MiCA, önümüzdeki 2 sene içersinde yürürlüğe girecek. 

Geçtiğimiz senenin yaz aylarında ön onay alan MiCA, üç senedir geliştiriliyor. Bir yandan da eleştiriler gelmeye devam ediyor. Eleştiriler genellikle, yasanın yürürlüğe girmeden önce modasının geçmiş olacağını ifade ediyor. Eleştirmenlerin iddialarına göre yasa, son zamanlardaki çöküşleri engellemek için çok da geçerli maddelere sahip değil. Bunlara örnek olarak kripto kredileri ve DeFi aslında MiCA’nın kapsamı dışında olması belirtilebilir. Yaşanan olay zinciri deAvrupa Merkez Bankası şefi Christine Lagarde gibi bir çok önemli ismin bir MiCA2’nin beklentisine zemin hazırlıyor.

Kripto Tarafındaki Gelişmeler Sürüyor

Piyasanının yukarı yönlü evrilmesiyle birlikte pek çok düzenleyici kurumdan, sektöre yönelik hamleler gelmişti. Gelen bu hamlelerden en çok dikkat çeken ise SEC gerginlikleri oldu. Kripto tarihinde bir çok davaya dahil olan SEC, bu yönlü eylemlerini hala devam ettiriyor. Ayrıca SEC’in başkanı Gary Gensler, geçtiğimiz saatlerde yaptığı basın toplantısında, kripto dünyasına yönelik çarpıcı açıklamalarda bulunmuştu.

Bugün itibariyle de Avrupa Birliği Parlamentosu’nun ilk kripto yönetmeliği olan MiCA’yı onaylaması, yalnızca kripto alanında değil, küresel anlamda da dikkatleri topladı. Bir süredir yükseliş seyrinde devam eden kripto endüstrisinden çarpıcı haberler gelmeye devam ediyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x