Yükleniyor...

Avrupa Merkez Bankası Faiz Artırdı

Avrupa Merkez Bankası, politika faizini 75 baz puan artırdı.

avrupa merkez bankasi

Avrupa Merkez Bankası, politika faizini 75 baz puan artırdı.

Avrupa merkez bankası böylelikle 24 yıl içindeki en yüksek faiz artırımı olan 75 baz puan artışa gitmiş oldu.

Avrupa Merkez Bankası’ndan Faiz Kararı

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) bugün gerçekleşen toplantısının ardından faiz kararı açıklandı. ECB, yaptığı toplantı sonrası aldığı karar ile faizlerde 75 baz puan artışa gitti. ECB, bu kararıyla 24 yılın en yüksek faiz artışını gerçekleştirdi. Kararın sonucu olarak Euro Bölgesi politika faizleri 1,25’e çıktı. Bankanın karar metninde faizlerin daha da yükselmesinin beklendiği belirtildi.

ECB yaptığı açıklamalarda, 2022 enflasyonu yüzde 8,1, 2023 yılı ortalama enflasyonunu 5,5 beklendiğini açıkladı. Ayrıca ECB Yönetim Konseyi, itfası gelen tahvillerin ana paralarını yeniden yatırıma yönlendirmeye devam etme niyetinde olduğunu belirtti.

Önümüzdeki birkaç toplantıda talebi düşürmek için faizlerin artırımına devam edilebileceği söylendi. Ek olarak enflasyondaki tırmanış riskine karşı bir önlem alınması gerektiği ECB’nin karar metni arasındaydı.

Öte yandan karar öncesi Euro/Dolar paritesi 0,98 seviyesi ile 20 yılın en düşük seviyesine gelmişti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner