Yükleniyor...
AL / SAT
StormGain
Anasayfa Ekonomi Avrupa Merkez Bankası Faiz Kararlarını Açıkladı

Avrupa Merkez Bankası Faiz Kararlarını Açıkladı

ABONE OL:google-news

Avrupa Merkez Bankası (ECB), güçlü avroya rağmen faiz oranlarını ve teşvik programını değiştirmedi. Avrupa Merkez Bankası bugün (Perşembe) yaptığı açıklamada, avronun politika yapıcılar üzerinde daha güçlü bir baskı oluşturmasına rağmen faiz oranlarını ve koronavirüs teşvik programını değiştirmediğini açıkladı. Yapılan açıklamaya göre politika faizi sıfır, mevduat faizi %-0,50 ve marjinal fonlama faizi de %0.25’te sabit bırakıldı.

Merkez bankasının yakından takip ettiği avro, Temmuz ayının başından bu yana dolar karşısında %5’in üzerinde yükseldi ve kararın hemen ardından 1.1846 dolar civarında işlem gördü. Daha güçlü bir para birimi ithalatı daha ucuz hale getirir, avro bölgesi ihracatçılarını vurur ve daha geniş ekonomi için mali koşulları sıkılaştırır.

ECB Şimdilik Bir Adım Atmayacak

Geçtiğimiz ay yaşananlar Avrupa Merkez Bankası’nın avro ekonomisini yenilemek için daha fazla şey yapması gerekip gerekmeyeceği konusunda soruları gündeme getirdi. ECB şimdilik büyük bir adım atmamaya karar verdi. ECB’nin ana refinansman operasyonları, marjinal kredilendirme tesisi ve mevduat kredisi faiz oranı sırasıyla % 0,00, % 0,25 ve -% 0,50’de değişmeden kaldı. Bankanın Pandemik Acil Durum Satın Alma Programı da toplam 1,35 trilyon Euro (1,6 trilyon $) seviyesinde kaldı.

ECB yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

“Bu satın alımlar, genel para politikası duruşunun gevşemesine katkıda bulunuyor ve böylece pandeminin öngörülen enflasyon yolu üzerindeki aşağı yönlü etkisini dengelemeye yardımcı oluyor.”

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde de, toplantı sonrasında bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Başkan Lagarde,Temmuz’dan bu yana gelen verilerin toparlanmayı işaret ettiğini dile getirdi.

Yatırımcılar Ne Bekliyordu?

Analistler ve yatırımcılar toplantıdan olumsuz bir sonuç çıkması durumunda bunun altın ve Bitcoin’e (BTC) yarayacağını ve borsaların düşeceğini öngörüyordu. Bunun dışında genel olarak piyasalarda, karar öncesi mevduat faizinde değişiklik yapılmayacağı beklentisi vardı.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Her gün, gelen kutunuza en güncel kripto para içeriklerini almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Neşe Yavuz
Neşe Yavuz
Neşe, 1989 yılında İzmir’de doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu olan Neşe, mezun olduğundan beri medya sektöründe çalışmalar yürütüyor. Özellikle son yıllarda kripto paralara olan ilgisi nedeniyle, bu alanda çalışmalar gerçekleştiriyor. Neşe, Coinkolik.com'da editör olarak kripto ile ilgili yazıları paylaşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Başlıklar