Yükleniyor...

Avrupa Merkez Bankası Yetkilisi, Küçük Miktardaki Dijital Avro Ödemelerinin Anonim Olarak Yapılabileceğini Söyledi

Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkilisi, potansiyel bir dijital avronun, kara para aklamayı önleme (AML) normlarına rağmen, küçük ödemeler için isimsiz işlemlere izin vereceğini ifade etti.

fp

Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkilisi, potansiyel bir dijital avronun, kara para aklamayı önleme (AML) normlarına rağmen, küçük ödemeler için isimsiz işlemlere izin vereceğini ifade etti.

ECB İcra Kurulu üyesi Fabio Panetta’nın CBDC’lere özel bir muamele yapılması önerisi, milletvekillerinin en düşük düzeyde bile gizliliği yasaklama planını tartıştığı Bitcoin gibi özel kriptolar için önerilen kurallar ile çelişiyor.

Normalde finansal işlemler “müşterini tanı” (KYC) isimli kontrollere tabidir. Bu kurallar, finans kuruluşlarının, fonların aklanmadığından ve suç faaliyetlerini finanse etmek için kullanılmadığından emin olmak için ilgili kişilerin kimliğini kontrol etmesi gerektiği anlamına gelir.

Panetta, bugün yaptığı açıklamada en azından küçük ödemeler söz konusu olduğunda, ECB tarafından piyasaya sürülen bir dijital para birimi kullanan kişiler için kuralların yumuşatılmaya hazır olduğunu ifade etti.

Panetta, Avrupa Parlamentosu’nun Ekonomik ve Parasal İşler Komitesi’nde milletvekillerine vermiş olduğu demeçte, dijital avro kullanılarak yapılan “Düşük değerli çevrimiçi ve çevrimdışı ödemeler için daha fazla gizlilik düşünülebilir” dedi. Ek olarak Avrupa Birliği’nin kara para aklama ve terör finansmanına karşı ortaya koyulan kurallara atıfta bulunarak “Bu ödemeler basitleştirilmiş AML/CFT kontrollerine tabi olabilir” ifadelerini kullandı.

AB’nin kişisel verilerin korunması konusunda katı kuralları söz konusu. ECB’nin 2021 anketine gizlilik korumaları Avrupalıların dijital avroda istediği bir numaralı özellik konumunda.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner