Yükleniyor...

Avrupa Merkez Bankası’ndan (ECB) Dijital Euro Açıklaması: Bitcoin’den (BTC) Daha Çevre Dostu Olacak

Avrupa Merkez Bankası (ECB), dijital Euro’yla ilgili büyük bir adım attı ve sanal para biriminin uygulanmasını sağlayacak bir “çalışma aşamasını” onayladı.

ECB

Avrupa Merkez Bankası (ECB), dijital Euro’yla ilgili büyük bir adım attı ve sanal para biriminin uygulanmasını sağlayacak bir “çalışma aşamasını” onayladı. ECB konuyla alakalı olarak yaptığı açıklamada, bir sonraki aşamanın 24 ay süreceğini, tasarım ve dağıtımla ilgili kilit konuları da ele almayı hedeflediklerini belirtti.

Ayrıca, kararın “daha sonra gelecek olan olası bir dijital Euro ihracına ilişkin gelecekteki herhangi bir karara ön yargılı olmayacağı” da ifade edildi. Bununla beraber ayrıca dijital Euro’nun nakit paranın yerini alamayacağı onu tamamlayacağı vurgulandı.

ECB sonunda dijital bir para birimini benimserse, muhtemelen birkaç şehirde denemelerin başladığı Çin’i takip edecektir. ABD ve İngiltere de, ekonomileri için dijital para konusundaki olasılıkları araştırıyor.

Dijital Euro’nun özelliklerinin hızlı, kullanımı kolay ve güvenli bir ödeme sistemi olduğunu gösteren araştırmalar ve resmi açıklamalarla belirgin hale geliyor. Lagarde için önemli olan yanı ise Bitcoin ve benzerlerine bir alternatif sunacak olması. Konuyla ilgili konuşan Başkan Christine Lagarde, “Dijital Euro hakkındaki raporumuzu yayınladığımızdan bu yana dokuz ay geçti. O zaman, daha fazla analiz gerçekleştirdik, vatandaşlardan ve profesyonellerden girdi aradık ve cesaret verici sonuçlarla bazı deneyler yaptık. Bütün bunlar bizi vitesi yükseltmeye ve dijital Euro projesini başlatma kararı vermeye yöneltti” dedi.

ECB, şimdiye kadar yapılan deneylere göre Bitcoin gibi kripto varlıklara kıyasla daha düşük bir güç kullanarak, dijital para biriminin çevre dostu olacağını söyledi. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner