Yükleniyor...

Avukat: Celsius’un 750 Milyon Dolarlık Sigortası Bir Aldatmaca

Celsius hesapları olan müvekkilleri temsil eden avukat Jonathan Levy, Celsius sigorta iddialarını kayıt dışı bir menkul kıymet teklifine yardım eden bir dolandırıcılık vakası olarak nitelendiriyor.

Avukat Celsius'un 750 Milyon Dolarlık Sigortası Bir Adatmaca

Celsius hesapları olan müvekkilleri temsil eden avukat Jonathan Levy, Celsius sigorta iddialarını kayıt dışı bir menkul kıymet teklifine yardım eden bir dolandırıcılık vakası olarak nitelendiriyor.

Diğer kripto varlık şirketlerinin de benzer iddiaları olduğundan Levy Celsius’un tek suçlu olmadığını belirtti. Diğer şirketler “henüz” başarısız olmadığından yatırımcıları varlıklarının sigortalı olma ihtimallerinin düşük olduğu konusunda uyardı.

“Celsius Sigortası Bir Aldatmaca”

Celsius Network‘ün çökmesi ve ardından gelen kullanıcıların toplamda milyonlarca dolarlık varlığı belirli tarihler arası çekememesinin ardından firma bir açıklamada varlıkları için 750 milyon dolarlık sigorta bulunduğunu iddia etti.

Celsius, 13 Temmuz 2022’de iflasını ilan etti ve iflasın ardından GK8 ve Fireblocks aracılığıyla talep edilen 750 milyon dolarlık sigortadan bir daha söz edilmedi.

Celsius, Fireblocks aracılığıyla sigortası olduğunu iddia ederken, uyum görevlisi, firmanın sigorta veya saklama hizmeti vermediğini, müşterilerine yazılım sağladığını ve herhangi bir sigortanın Fireblocks’un veri ihlalleri için lehtar olduğu bir politika aracılığıyla yapıldığını söyleyerek öne çıktı.

Avukat: Celsius'un 750 Milyon Dolarlık Sigortası Bir Aldatmaca

Jonathan Levy, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Sigorta yok. Celsius’un kendi kullanım şartlarında da sigorta bulunmuyordu. Buna rağmen Celsius ve GK8’in ısrarla sigorta talep ettiğini görüyoruz. Milyar dolarlık bir menkul kıymet arzına yardım etmek kasıtlı bir aldatmacadır”

Celsius‘un bir yan kuruluşu olan GK8‘e gelince, firma, İngiltere’deki sigorta şirketi AON aracılığıyla 500 milyon dolarlık sigorta talep ediyor. Buna karşın Celsius CEO’su Alex Mashinsky’e göre, hiçbir zaman Celsius operasyonlara entegre edilmedi. Dr. Jonathan Levy, soruşturma altında olan AON aracılığıyla sağlanan 500 milyon dolarlık sigortanın büyük olasılıkla gün ışığına çıkmayacağına inanıyor.

Avukat Levy, bunu “sahte” olarak nitelendirerek, kripto endüstrisine, poliçe sınırlarının ve kapsamının çok ötesinde birden fazla müşteri ve varlık için kapsamı genişletmek için bir emanetçi veya hizmet sağlayıcı lehine tek bir veri ihlali politikası kullanmanın aldatıcı olduğunu ve hatta Celsius’ta olabileceği gibi, menkul kıymet dolandırıcılığı için daha fazla sorumluluğa neden olacağını söyledi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner