Yükleniyor...

Bitcoin Madencileri Yüzde 27 Daha Az BTC Tutuyor

Bitcoin madencileri kötü piyasa koşulları sebebiyle Bitcoin (BTC) satışı yapmak zorunda kalmışlardı ancak bu durum şu dönemde tersine dönmüş duruyor.

Bitcoin Madencileri Yuzde 27 Daha Az BTC Tutuyor

Bitcoin madencileri kötü piyasa koşulları sebebiyle Bitcoin (BTC) satışı yapmak zorunda kalmışlardı ancak bu durum şu dönemde tersine dönmüş duruyor.

Bu ay Bitcoin’in 25.000 dolara yaptığı yolculuk, 2022 boyunca mücadele eden bir Bitcoin madencilik sektörü üzerindeki baskıyı azalttı. Bir noktada, madencilerin üretim maliyetinin Bitcoin spot fiyatından çok daha yüksek olduğunu ve madencilerin işlerinde kalmaları için ağır satışların gelmesi korkusu arttı. Daha da kötüsü, faaliyetleri artık mali açıdan uygun olmadığı için birçoğu tamamen bırakmak zorunda kalabilir.

Bitcoin Madencilerinin Toparlanabilmesi için BTC Fiyatları Yükselmeli

Mayıs ayından bu yana elde edilen veriler, büyük bir kargaşanın yaşandığını doğruluyor gibiydi. Arcane’nin belirttiği üzere, yalnızca bir kamu madenci Core Scientific Mayıs-Temmuz döneminde yaklaşık 12.000 BTC sattı.

Bu eğilim geçen ay tersine dönüyormuş gibi görünse de, en büyük madencilik operasyonlarının bile yeniden toplanabilmesi için BTC fiyatlarının daha da yükselmesi gerekiyor.

Arcane analisti Jaran Mellerud, konu hakkında şöyle dedi:

“Kamu madencileri Temmuz ayında Haziran ayında olduğu gibi çıkarılan miktarın yarısından daha azını satmış olsalar da, satılan Bitcoin üretiminin yüzdesine bakarsak, varlıklarını boşaltmaya devam ettiklerini görüyoruz”

Üçüncü Aydır Madenciler Çıkardıklarından Fazla Bitcoin Satıyorlar

Kamu madencileri, Temmuz ayında Bitcoin varlıklarının yüzde 158’ini sattı ve bu, üretilenden fazlasını sattıkları üst üste üçüncü ay oldu.

Bağlam olarak, Nisan 2022’de, her ay blok sübvansiyonları yoluyla alınan BTC’nin en az yüzde 60’ının yıllarca tasarruf edilmesi sayesinde madencilerin “hodled” kripto paraları tüm zamanların en yüksek seviyesindeydi.

Ancak satışlardan sonra, bakiyeleri yüzde 30 daha düşük hacme sahip ve yalnızca aylık gider dengesi yeniden kurulana dek satışlarına devam edecekler.

Arcane analisti Jaran Melleurd:

“Bitcoin fiyatına önemli bir şey olmazsa, satış baskısının üretimin yüzde 100 ile yüzde 150’si arasında devam etmesini bekliyorum. Bu, ayda 4.000 ila 6.000 BTC’ye denk geliyor”

Bitcoin (BTC) Haziran ayının en düşük seviyesinden yüzde 36 artmış olabilir ancak madenciler için acı dönem devam edecek.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner