Yükleniyor...

Avustralya, CBDC Pilot Uygulamasını Başlattı

Avustralya Merkez Bankası (RBA), dijital para birimi (CBDC) için bir yıllık deneme programını başlattığını duyurdu.

Avustralya CBDC Pilot Uygulamasini Baslatti

Avustralya Merkez Bankası (RBA), dijital para birimi (CBDC) için bir yıllık deneme programını başlattığını duyurdu.

Kimi ülkeler mevcut kripto para birimlerini benimserken, kimileri kendi dijital para birimlerini piyasaya sürüyor. El Salvador’un Bitcoin’i, İran’ın CBDC’si bu duruma örnek verilebilir. Avustralya Merkez Bankası da dijital para birimi için pilot projesini başlattı.

Avustralya Merkez Bankası, CBDC için Ortaklık Kurdu

Getireceği potansiyel ekonomik faydalara odaklanarak dijital para birimi için bir yıllık araştırma programı başlatan Avustralya, programda devlet destekli bir endüstri grubu olan Dijital Finans Kooperatifi Araştırma Merkezi (DFCRC) ile ortaklık kuruyor.

Proje, bir CBDC verilmesiyle desteklenebilecek yenilikçi kullanım senaryolarını ve iş modellerini belirlemeye ve teknolojik, yasal ve düzenleyici hususların bazılarını daha iyi anlamaya çalışacak.

İlgilenen sektör katılımcıları, bir CBDC’nin hanelere ve işletmelere yenilikçi ve katma değerli ödeme ve uzlaşma hizmetleri sağlamak için nasıl kullanılabileceğini gösteren özel kullanım örnekleri geliştirmeye davet edilecektir.

RBA Başkan Yardımcısı Michele Bullock yaptığı açıklamada şunlara yer verdi:

“Bu proje, CBDC araştırmamızda önemli bir adımdır. Bir CBDC’nin Avustralya’ya getirebileceği potansiyel faydaları daha iyi anlamak için çok çeşitli endüstri katılımcılarıyla etkileşim kurmayı dört gözle bekliyoruz.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner