Yükleniyor...

Avustralya Düzenleyicisinden Bitcoin ve Ethereum ETP’leri Hakkında Umut Vaat Eden Hamle

Avustralya’nın menkul kıymetler düzenleyicisi, Bitcoin ve Ethereum ETP’leri için umut verici görünen bir dizi yeni kılavuz yayımladı.

avustralya duzenleyicisinden bitcoin ve ethereum etpleri hakkinda umut vaat eden hamle 5

Avustralya’nın menkul kıymetler düzenleyicisi, Bitcoin ve Ethereum ETP’leri için umut verici görünen bir dizi yeni kılavuz yayımladı. 

CryptoPotato haberine göre Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırımlar Komisyonu (ASIC), kripto varlıkların performansını izleyen borsada işlem gören ürünler (ETP) ile ilgili yavaş ancak temkinli bir dizi adım attı. Kripto ETP’leri sunmayı bekleyen fonlar için düzenleyici gereklilikleri detaylandıran bu kılavuz, yalnızca yatırımcıların korunmasını sağlamakla kalmayıp aynı zamanda şeffaflığı da artırmayı amaçlıyor. ASIC bu tür ürünler için beş kriter sıraladı:

“1. Yüksek düzeyde kurumsal destek ve kabul ve yatırım amaçlı kullanılması

2. Kripto varlığa yatırım yapan veya kripto varlığa maruz kalmayı teklif eden ETP’leri desteklemeye hazır olduğu kadar saygın ve deneyimli olan saklama şirketleri, fon yöneticileri, piyasa yapıcılar ve endeks sağlayıcılar gibi hizmet sağlayıcıların mevcudiyeti

3. Olgun spot piyasanın mevcudiyeti

4. Kripto varlığına bağlı türevlerin ticareti amacıyla düzenlenmiş vadeli işlem piyasasının varlığı,

5. Fiyat mekanizmaları, işlem günü boyunca varlık için sağlam ve şeffaf olmalı ve bir NAV (net varlık değeri) fiyatına ulaşmalı”

Kurum bu kriterlerin adil, düzenli ve şeffaf bir piyasayı desteklemek amacıyla oluşturulduğunu söylüyor. Kurum ayrıca bu kriterler ile fiyat manipülasyonuna dair endişeleri de azaltmayı umuyor. ASIC, Bitcoin ve Ethereum’un söz konusu faktörlere uygun olduğunu doğruladı. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner