Yükleniyor...

BIS, Stablecoin ve CBDC’lerin Gelişmekte Olan Ülkelerdeki Risklerini Ele Aldı

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) Cuma günü dijital para birimleri hakkında bir rapor yayımladı.

bis stablecoin ve cbdclerin gelismekte olan ulkelerdeki risklerini ele aldi

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) Cuma günü dijital para birimleri hakkında bir rapor yayımladı.

Rapora göre dijital para birimleri, bazı yükselen piyasalar ve gelişmekte olan ekonomilerde göz korkutucu sorunlar yaratabilir ve fintek yeniliklerinin ele aldığı sorunları çözmeyebilir. Raporda şu ifade yer aldı:

“Stablecoin düzenlemeleri, finansal katılımı ve sınır ötesi havaleleri iyileştirmeyi hedefliyor – ancak bu politika hedeflerini karşılamak için ne gerekli ne de yeterli.” 

Raporun yazarları ayrıca stablecoinlerin dijital kimlik, e-para ve mobil bankacılık dahil olmak üzere “hızla gelişen, gelişen dijital ödeme hizmetlerine göre kalıcı rekabet avantajları sunup sunamayacağını” da sorguladı. Onlara göre stablecoinler yönetim, ödeme süreçlerinde verimlilik, tüketicinin korunması ve veri gizliliği gibi konularda yeni riskler oluşturabilir.

Yazarlar, CBDC’ler hakkında endişelerini de dile getirdi:

“Sistematik stres dönemlerinde, hanehalklarının ve diğer acentelerin banka mevduatlarından veya diğer araçlardan CBDC’ye kayması ve benzeri görülmemiş bir hız ve ölçekte dijital bir koşuyu teşvik etme riski var.”

Diğer taraftan raporda, stablecoinlerin “finansal katılım ve sınır ötesi ödemeler ve havale zorlukları karşısında büyük ve çok ihtiyaç duyulan bir boşluğu kapattığının” altı çizildi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner