Yükleniyor...

Avusturya Blockchain Merkezi Kuruyor

Avusturya Araştırma Teşvik Ajansı FFG tarafından yönetilen COMET Merkezleri, geçenlerde yaptıkları açıklamaya göre Viyana'da Blockchain Center kurulmasını onayladı.

avusturya ve blok zinciri faaliyetleri

Avusturya Araştırma Teşvik Ajansı FFG tarafından yönetilen COMET Merkezleri, geçenlerde yaptıkları açıklamaya göre Viyana’da Blockchain Center kurulmasını onayladı. Kurulacak olan bu merkezde; 21 bilimsel kurum, 54 şirket, 17 katılımcı, 16 uluslararası kurum ve şirketin yer alması bekleniyor. Ayrıca burada Nesnelerin İnternet’i (IoT), finans, yenilenebilir enerji, lojistik ve kamu yönetimi gibi uygulamalarda detaylı bir şekilde incelenecek.

Kurulacak olan merkezin direktörü Alfred Taudes ve Viyana Ekonomi ve İşletme Üniversitesi Araştırma Enstitüsü başkanı ortak bir açıklama yaparak, bu kurulacak olan merkezin çok disiplinli ve kapsamlı araştırmalar yapacağını açıkladı.

Merkez beş farklı alanda araştırma ve geliştirme yaparak, kriptografi ve blok zinciri teknolojisini bu alanlarda uygulamaya çalışacak. Bu araştırma ve geliştirme faaliyetleri ile birlikte ülkede faaliyet gösteren şirketlerin yanı sıra uluslararası şirketlere de mevcut işlerini geliştirmeleri amacıyla destek sağlanacak.

Yeni kurulacak olan araştırma merkezi, var olan diğer COMET Merkezleri ve uluslararası blok zinciri kuruluşlarıyla ortak hareket edecek. Bu merkezler ise Avusturya Ulaştırma ve Teknoloji Bakanlığının yanı sıra Dijital ve Ekonomik İşler Bakanlığı tarafından da finanse ediliyor. Bunlara ek olarak Vorarlberg eyaletinden destek alması planlanıyor.

Avusturya hükümeti, blok zinciri girişimleri ve teknolojisinin gelişmesine verdiği desteklerle örnek ülkeler arasında yer alıyor. Eylül ayında Hükümet, Ethereum blok zincirine 1,35 milyar dolarlık bir tahvil teklif etmişti. Avusturya’nın Maliye Bakanı Hartwig Loeger ise bu teknolojiye sıcak bakıyor ve blok zincirinin finans sektörü üzerinde çok etkili olabileceğini düşünüyor.

Ülke, sağlık sektöründe blok zinciri kullanan bir araştırma şirketi olan Lancor Scientific şirketini de destekliyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner