Ana Sayfa Haberler Estonya Yeni Düzenlemeleri Devreye Sokuyor

Estonya Yeni Düzenlemeleri Devreye Sokuyor

Estonya’da düzenleyici bir kurum olan Mali İstihbarat Birimi, dijital varlıklar ile ilgili kuralları güçlendirecek bir dizi teklifte bulundu. Bu kurum aynı zamanda kripto para borsalarını denetliyor ve lisans başvurularını değerlendiriyor. Yerel bir gazete haberine göre Maliye Bakanlığı ülkede Kara para aklama faaliyetlerini önleme ve Terörle etkin mücadele etmek adına birçok değişiklik hazırlığında.

Yapılan bu değişikler ise onay için Bakanlar Kuruluna sunulacak daha sonra da kabul edilmesi için Estonya parlamentosunda oylanacak. Bakanlık, kara para aklama ile ilgili sektörde hizmet veren tüm kripto para şirketlerinin denetlenmesi gerektiğine inanıyor. Faaliyetlerin izlenmesi hem bu şirketlerin daha istikrarlı olmasına hemde itibarlarını daha da korumasına sebep olacak.

Yeni düzenlemeler kabul edilirse, Estonya’da faaliyet gösteren tüm şirketlerin genel merkezlerini ülkeye taşımaları gerekebilir. Yabancı ülkelerde faaliyet gösteren uluslararası borsalar ise Estonya’da yan kuruluş kurmak zorunda kalacak.

Yaklaşan değişiklikler ise yeni Kara Para Aklama ve Terörün Finansmanını Önleme Yasasının yürürlüğe girmesinden bir yıl sonra açıkladı. Estonya Avrupa Birliğine üye olduğu için bu konuda sert tutumlara sahip olması gerekiyor.

Kripto Para Dostu Ülke: Estonya

Estonya, dijital varlıklar için düzenlenmelerin benimsenmesi konusunda Avrupa’da başı çeken ülkeler arasında. Küçük bir Baltık ülkesi olan Estonya, sektörde firmalara lisans sunan ilk ülkeydi. Birçok kripto işletmesi, Avrupa’da faaliyet gösterirken zorluk yaşadığı için Estonya’yı tercih ediyor.

Geçen yıl düzenleyici kanunların devreye girmesinden bu yana İstihbarat Birimi 1000’e yakın ruhsat dağıttı. Regülatör iki farklı lisans veriyor. Bunlar cüzdan ve ticaret platform lisansları. 444 Cüzdan sağlayıcısı ve 526 kripto ticareti yapan platform şuanda ülkede yasal olarak faaliyet gösterebiliyor.

Estonya, gelişmiş e-devlet altyapısı ve hızlı bürokrasi sebebiyle şirketlerinde ilk tercihi. Lisans başvuru süreçleri bile en fazla 2 hafta sürüyor. Kara para aklama önlemlerinin alınması ise lisansın verilmesi için ön şart olarak koşuluyor.

Estonya, İsviçre, Belarus, Malta ve Man Adası ile birlikte kripto para dostu ülkeler arasında yer alıyor.

mm
Doğukan Kozbahttps://www.coinkolik.com
Bilgisayar teknolojilerini yakından takip eden ve kripto paralar hakkında araştırmalar yapan birisiyim. İngilizce İşletme bölümü mezunuyum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Medya Hesaplarımız

597BeğenenlerBeğen
8TakipçilerTakip Et
6,140TakipçilerTakip Et
14AboneAbone Ol

Diğer Haberler

Bloomberg Tether’ı İnceledi: Tether (USDT) Hakkındaki İddialar Gerçek mi?

Bloomberg News tarafından incelenen Tether'ın ABD Doları rezervlerine önemli miktarda ilgi duyduğu ortaya çıktı. Şirketin ABD Doları rezervleri, Kanada, Bahamalar ve Porto Riko dahil...

Spencer Bogart Bitcoin’in Fiyatı için 50.000 Dolarlık Öngörüsünü Koruyor!

Bitcoin, bu yıl kripto para piyasasının hacminde görülen çöküşün ortasında piyasa hacminin %80'ini kaybetti. Ancak Spencer Bogart, dijital paranın şu anki değerini hala %1328'e kadar...

JPMorgan: Bitcoin Ayı Piyasası Kurumsal Yatırımcıları Korkutuyor

Kurumsal yatırımcılar uzun süredir kripto para ayı piyasasından korkuyor. En azından küresel pazar stratejisti Nikolaos Panigirtzoglou da dahil olmak üzere JPMorgan Chase & Co. analistlerinden...

Kripto Para Piyasasında Neler Oluyor? Bitcoin 4.000 Doları Görür mü?

Geçtiğimiz 24 saat içinde kripto para piyasası Kasım ayından bu yanaki en güçlü günlük ralliyi gösterdi. Bitcoin yüzde 11'den fazla değer kazanarak 3.181 dolardan...

Kurumsal Yatırımcılar Ağırlıklı Olarak Tezgah Üstü Piyasalardan Bitcoin (BTC) Alıyor!

Kripto para piyasasının dört gözle beklenenleri şüphesiz kurumsal yatırımcılar. Kurumsal yatırımcıların piyasaya ilgi gösterdikleri ama bir türlü piyasaya giriş yapmadıkları bilinen bir gerçek. Araştırma...