Yükleniyor...

Ayı Piyasasının Kazananları Blockchain Oyunları Oldu

Terra’nın çöküşüyle tetiklenen kripto piyasasındaki düşüşe rağmen yatırımcılar, blockchain oyunlarına ve metaverse projelerine yatırım yapmaya devam ediyor.

Ayi Piyasasinin Kazananlari Blockchain Oyunlari Oldu 1

Terra’nın çöküşüyle tetiklenen kripto piyasasındaki düşüşe rağmen yatırımcılar, blockchain oyunlarına ve metaverse projelerine yatırım yapmaya devam ediyor. Şu an Ayı piyasası hâkim konumda olsa da yatırım miktarı değişmiyor.

Blockchain odaklı veri ve analiz şirketi DappRadar’ın raporuna göre; Ayı piyasası sırasında gerçek kazananlar, ilk çeyrekten bu yana yüzde 10’a yakın büyüyen blockchain tabanlı oyunlar oldu. Piyasadaki yatırım miktarı sabit kalırken, blockchain’deki aktif kullanıcıların sayısı geçen yıla göre yüzde 62 arttı. Ancak, yıl itibariyle yüzde 12 oranında geriledi.

Terra çöküşü sonrası artan kullanıcı güvensizliği ve saldırılar, kayıpları beraberinde getirdi. Tüm blockchain platformları arasında TVL’deki ortalama kayıp yüzde 68 civarında oldu.

Ayi Piyasasinin Kazananlari Blockchain Oyunlari Oldu

Oyunlara, NFT ve Metaverse Projelerine İlgi Yüksek

Ayı piyasasındaki faaliyetlerin sabit kalması ve aktif kullanıcı sayısının yüzde 62 artış göstermesi, piyasa hakkında iyimser bir görünüm ortaya çıkarıyor. Bu olumlu grafiğin ardında bir de blockchain uygulamalarındaki etkileşimin Terra çöküşünden öncekiyle hemen hemen aynı oranda kalması yatıyor.

Metaverse ile ilgili NFT projeleri, ticaret hacminde ve işlem sayısında sırasıyla yüzde 97 ve yüzde 27 artış göstermesiyle bir umut ışığı olarak görülüyor. NFT’lerdeki daha önce bahsedilen gerilemeye rağmen, NFT’lere olan küresel ilgi güçlü olmaya devam ediyor.

Ayı Piyasasının Kazananları Blockchain Oyunları Oldu

Oyunlarla ilgili NFT işlemlerinin oranı ise ilk çeyrekten bu yana yüzde 51 azaldı ve satış hacmi yüzde 82 oranında düştü. Son çeyrekten bu yana NFT’ler için yapılan işlem sayısı yüzde 12’ye yakın azaldı.

Solana geçen yıl yüzde 322 büyürken, Fantom yüzde 455’lik bir gelişme gösterdi. Avalanche, tüm zamanların en yüksek değerinden yüzde 80 düşüş göstermesine rağmen, geçen yıla göre yüzde 1329 oranında ilerledi.

Hacmi ve işlem sayısı ilk çeyrekten bu yana üçte bir oranında düşen oyunlarla ilgili NFT, yüksek ilgisini Kuzey Amerika, Okyanusya ve Avrupa’nın bazı bölgelerinden topluyor. Axie Infinity, 112 ülkede en çok aranan NFT koleksiyonunu oluşturuyor. En çok NFT meraklısı ülke ise 18 bin 717 arama ile Singapur oldu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner