Yükleniyor...

Balina hareketleri: Kripto paralar borsalara kayıyor!

Zincir üstü verilere göre, balinalar kârlı durumdaki kripto paralarını merkezi borsalara taşıyor.

Balina

Zincir üstü verilere göre, balinalar kârlı durumdaki kripto paralarını merkezi borsalara taşıyor.

Kripto piyasası, haftaya oldukça hareketli bir başlangıç yaptı. Bitcoin’in (BTC) 40 bin 400 dolara kadar keskin bir düşüş yaşaması, volatil piyasayı ortaya çıkardı. Altcoin’lerde satış baskısı artarken, çok sayıda trader vadeli işlemlerde tasfiye edildi. 400 milyon dolarlık tasfiye verisinin ortaya çıktığı piyasada, balinaların hareketleri de dikkat çekti.

Boğa koşusundan faydalanan balina cüzdanları, cüzdanlarında bulunan kârlı kripto paraları merkezi borsalara taşımaya başladı. Özellikle ETH tarafında ciddi transfer akışı gözlemlendi.

Balinalar varlıklarını merkezi borsalara taşıyor

Lookonchain ve The Data Nerd gibi zincir üstü araştırmacıların verilerine göre, balina cüzdanları varlıklarını merkezi borsalara taşımaya başladı. Balinalar, ellerinde bulunan kripto paraları kârlı bir şekilde borsalara transfer ediyor. Bu durum, olası bir satış baskısının ortaya çıkabileceği ihtimaliyle değerlendiriliyor.

The Data Nerd’in X platformu üzerinden yapmış olduğu paylaşıma göre, bir balina 935 BTC’yi (39.2 milyon dolar) Binance borsasına aktardı. Transferin gerçekleştiği anda BTC fiyatı 42 bin dolara yakın seviyede işlem gördü. Balina elinde bulunan BTC’lerde 18 milyon dolar kâr elde etti. Transfer, muhtemel bir kar satışı olarak değerlendirildi.

Bir diğer zincir üstü veri araştırma platformu Whale Alert, kısa süre önce 15.789 ETH’nin (35 milyon dolar) bilinmeyen bir cüzdandan Coinbase borsasına aktarıldığını paylaştı.

Balinaların benzer hareketleri 9 Aralık tarihinde de kayıtlara geçmişti. 9 Aralık’ta bir balina, elinde bulunan 3 bin BTC’yi (132 milyon dolar) Binance’e aktardı. Bu cüzdan, elindeki BTC’lerden toplam 61 milyon dolar kazançlı durumdaydı. Balinanın transfer işlemini gerçekleştirdiği sırada BTC 44 bin seviyelerinde işlem gördü.

Balinaların dışında market maker (piyasa yapıcı) cüzdanlar da borsalara varlık transfer etti. 10 Aralık tarihinde Galaxy, OKX borsasına 3 bin ETH gönderdi. Bu şirket, bir haftada toplam 20 binden fazla ETH’yi OKX’e aktardı.

Kripto para piyasasının aylardır yükseliş senaryosunda ilerlemesi, büyük kârlılık oranlarını gün yüzüne çıkardı. Birçok cüzdan, elinde bulunan kripto varlıklarından ciddi kazançlar elde etti. Transferler ve veriler, kazançların realize edildiğini düşündürttü.

Özellikle BTC’nin 40 bin 400 dolara keskin düşüş yaşaması, kâr satışlarının başladığı ihtimalini kuvvetlendirdi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner