Yükleniyor...

Band Protocol (BAND) Nedir?

Band Protocol, dünya çapındaki tüm verileri kripto ekosistemine bağlayan bir projedir.

band protocol

Band Protocol, dünya çapındaki tüm verileri kripto ekosistemine bağlayan bir projedir. Merkeziyetsiz bir çalışma prensibine bağlı olan proje, Cosmos Network bünyesinde faaliyet göstermektedir.

Band Protocol Nedir?

Band Protocol, dünyanın verilerini blokzincir ekosistemine bağlayan merkezi olmayan bir kehanet projesidir. Herhangi bir varlığın uygulama programlama arabirimlerinden (API’ler) veya diğer geleneksel web hizmetlerinden veri talep etmesine izin veren, BandChain olarak adlandırılan halka açık bir blokzinciri kullanır.

Band Protocol’ün kendisinin nasıl çalıştığına dair ayrıntıları tartışmadan önce, onun temel yapısını ve teknolojinin içinde yer aldığı ekosistemi de tanımakta fayda var. Proje, Ethereum da dahil olmak üzere blokzincirlerinde işlev görürken, birbirine bağlı blokzinciri sistemleri oluşturmak için tasarlanmış bir ağ olan Cosmos Network’ün bir parçasıdır. Bant Protokolü, Cosmos SDK üzerine kuruludur , Tendermint’in Bizans Hata Toleranslı (BFT) mutabakat mekanizmasını kullanır ve Cosmos’un Bloklar Arası İletişim Protokolü (IBC) aracılığıyla diğer blok zincirlerine bağlanabilir.

band protocol

Band Protocol Nasıl Çalışır?

Band Protocol’ün ana odak noktaları, hız ve ölçeklenebilirlik, zincirler arası uyumluluk ve veri esnekliğidir. Akıllı sözleşme geliştirme, hızla büyüyen dApp ve DeFi sektörlerinin mihenk taşıdır. Proje, saniye cinsinden ölçülen yanıt süreleriyle çok çeşitli halka açık blokzincirlerine güvenilir veriler sağlamayı amaçlamaktadır. Akıllı sözleşme talep etme veri ihtiyaçlarını yeterince desteklemek için hızlı ve doğru yanıtlara ihtiyaç vardır.

Bireysel blockchain protokollerinin silo halindeki doğasından kaynaklanan ana zorluklardan biri zincirler arası iletişimdir. Cosmos tabanlı bir proje olan Band Protocol, farklı blokzinciri ağları arasında birlikte çalışabilir bir iletişim katmanı olan Cosmos’un IBC’si aracılığıyla verilerini diğer blok zincirlerine gönderme yeteneğine sahiptir. Ayrıca, IBC tarafından desteklenmeyen blokzincirleriyle hızlı veri aktarımı sağlayan özel tek yönlü köprüleri de destekler.

BAND, farklı veri biçimlerini ve onu almanın çeşitli yöntemlerini barındırabilmesi anlamında agnostik kalmaya çalışır. Protokolün alması gereken verilerin bir kısmına herkes erişebilir, ancak diğer verilere izin verilebilir, merkezi varlıklar tarafından korunabilir veya bir ödeme duvarının arkasında bulunabilir. İkincisi doğruysa, veri kaynağına yapılan ödeme zincir üzerinde doğrulanabilir ve verileri talep eden doğrulayıcılar buna göre sağlanabilir. Veri sağlayıcılar, Band Protocol’ün zincir üstü ödeme anlaşmasını kullanarak aracılardan kaçınarak verilerinden para kazanabilir.

BAND Coin Nedir?

Band Protocol ağı, doğrulayıcıları yeni bloklar üretmeye, fikir birliğine katılmaya ve veri taleplerine yanıt vermeye teşvik etmek için yerel kripto para birimi BAND coin’e güvenir. BAND’ın kendisi, hem Ethereum merkezli bir platform olarak protokolün önceki aşamalarının bir kalıntısı olan Ethereum tabanlı bir ERC-20 token yinelemesine hem de daha yeni bir Band Protokolü ana ağ formuna sahip olması bakımından biraz benzersizdir. İkisi 1:1 oranında değiştirilebilir, ancak yalnızca daha yeni ana ağ token’ı stake edilebilir.

En çok BAND hissesine sahip en iyi ağ katılımcıları, BandChain’in doğrulayıcıları olur. Kendileri doğrulayıcı olmak için yeterli stake miktarına sahip olmayanlar, bunun yerine paylarını kendi seçtikleri bir doğrulayıcıya devrederek temsilci olabilirler. Yetki verenler sırayla, doğrulayıcının stake ettiği toplam BAND miktarına göre delege edilen BAND katkısıyla orantılı olarak blok ödülleri alırlar. Blok ödüllerinin yüzde ikisi, topluluk büyümesini ve ekosistem gelişimini desteklemek amacıyla bir topluluk finansman havuzuna yönlendirilir. Proof-of-Stake (PoS) sistemlerinde yaygın olduğu gibi, yanlış davranan veya ağda çok fazla kapalı kalma süresi olan doğrulayıcıların payları kesilebilir. Özellikle Bant Protokolü ile, veri taleplerine yanıt vermedikleri için doğrulayıcılar da kesilebilir.

BAND, kullanıcıları BAND coin’leri basitçe tutmak veya takas etmek yerine ağda stake etmeye teşvik etmek için enflasyonist bir tedarik modeli kullanır. Buradaki fikir, enflasyonist bir arza karşı zaman içinde değer kaybetmemek için kişinin BAND varlıklarının da artması gerektiğidir – bunu yapmanın en etkili yolu, ağ faaliyetlerine katılmak ve ödüller kazanmaktır. BAND’ın yıllık enflasyon oranı, stake edilen toplam coin arzının yüzde 66’sını korumak için yapılan düzenli ayarlamalarla birlikte yüzde 7’den yüzde 20’ye kadar dalgalanıyor.

BAND

BAND Piyasa Verileri

BAND coin arzı 120 milyon adettir, piyasa değeri ise 202 milyon dolardır. BAND en yüksek ATH fiyatı 15 Nisan 2021’de 22,83 dolar olarak kaydedilmiştir. BAND en düşük ATL fiyatı 25 Kasım 2019 tarihinde 0,20 dolardır.

BAND coin, sahiplerinin protokol yönetimine katılmasına da izin verir. Bir ağ katılımcısının oylama gücü, stake ettikleri BAND miktarıyla orantılıdır. Yetki verenler yönetişime katılmaya teşvik edilir ve katılmamayı seçerlerse, oy yetkileri otomatik olarak yetki verdikleri doğrulayıcılara atanır. Tersine, bir yetki veren oy kullanırsa, ilgili doğrulayıcıların atanmış oylarını geçersiz kılarak doğrulayıcılar ve yetki verenler arasında dengeli bir güç dinamiği sağlar.

BAND güncel fiyatı şu şekildedir:

band-protocol

Band Protocol (BAND)

1.75 $

BAND Hangi Borsalarda?

Band Protocol satın almak için öncelikle bu coin’in listelendiği kripto borsalarını bilmeniz gerekir. Ardından bu borsalardan birine kaydolmalısınız. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra Cüzdana bakiye yüklemek için kredi/banka kartı veya banka havalesi yöntemini tercih edebilirsiniz. Bakiye yükleme sonrası istenilen miktarda BAND satın alabilir, soğuk veya sıcak cüzdanlarda muhafaza edebilirsiniz. BAND coin satın alınabilecek kripto para borsalarından bazıları şunlardır:

 • Binance
 • Coinbase Exchange
 • KuCoin
 • Kraken
 • Bitfinex
 • SushiSwap
 • Bittrex
 • OKX
 • Huobi
 • Gate.io
 • Probit Global
 • Poloniex
 • Bitget
 • Binance TR
 • Phemex
 • Paribu
 • Bitrue
 • BitMart
 • XT.COM
 • SuperEx

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner