Yükleniyor...

Elizabeth Stark Kimdir?

Elizabeth Stark, Lightning Labs kurucusudur ve blokzincir girişimcileri arasında önemli bir yere sahiptir.

elizabeth stark

Elizabeth Stark, Lightning Labs kurucusudur ve blokzincir girişimcileri arasında önemli bir yere sahiptir. Önde gelen dijital para birimi politikası kuruluşu olan Coin Center’ın bir üyesi ve çok sayıda kripto para şirketi ve girişiminin danışmanıdır.

Elizabeth Stark Hayatı

Kripto para sektörünün önemli isimleri arasında yer alan Elizabeth Stark bir hukuk bilgini, bilgisayar bilimcisi ve blokzincir girişimcisidir. Politika ve teknolojinin kesişimine odaklandığı Stanford ve Yale’de eşler arası teknoloji, mahremiyet ve ilgili konularda dersler verdi.

2016 yılında Stark, Lightning Network’ün geliştiricisi olan Lightning Labs’ı kurdu. Ağ, saniyede 1 milyona kadar Bitcoin işlemine izin vermeyi amaçlayan bir Katman-2 ölçeklendirme çözümüdür. Stark, şirketin CEO’su olarak hizmet vermeye devam ediyor. Ayrıca, kripto yanlısı kamu politikasını savunan kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Coin Center’da bir arkadaştır.

2022’de Stark, Lightning Network’ün yeni zirvelere ulaştığını gördü. Cash App ve Kraken uygulamaları için para yatırma ve çekme yöntemi olarak kullanılabilir hale geldi. Kısa bir süre sonra Lightning Labs, ağ üzerinden stablecoin’lerin gönderilmesine izin veren bir yazılım olan Taro protokolünü geliştirmek için yatırımcılardan 70 milyon doların üzerinde para topladı. Eylül ayında Taro’nun alfa versiyonu yayınlandı.

elizabeth stark 1

Ağın ödeme kanallarında kilitlenen BTC sayısı (genellikle “kapasite” olarak adlandırılır) Haziran 2022’de 4.000’i geçtiğinde Lightning için bir başka dönüm noktasına ulaşıldı. Ekim ayında da 5.000 BTC sınırına ulaşıldı. Ödeme sağlayıcı Strike, Lightning işlemlerini 2022’de de bazı Shopify mağazalarında kullanılabilir hale getirdi. Aralık ayında Strike, sınır ötesi transferler için Lightning Network’ü kullanan Kenya merkezli bir Bitcoin tasarruf platformu ve havale hizmeti olan Bitnob’u başlattı.

Yıl boyunca, Stark ayrıca kripto kabulü için müjdeleme yapmaya çalıştı. Genç Bitcoin kodlayıcıları Ishaana Misra ve Autumn Domingo’nun da dahil olduğu “En Genç Bitcoin Kodlayıcıları” adlı bir tartışmaya ev sahipliği yaptığı Bitcoin 2022 konferansına katıldı. MIT Bitcoin Expo 2022’de Lightning Network’ün nasıl çalıştığını ve Bitcoin’in ölçeklenmesine nasıl izin verdiğini açıkladığı bir “şömine başı sohbetine” katıldı. Afrika Bitcoin Konferansı’nda YouTuber Sama Time, Bitcoin’in dünyadaki daha geniş rolünü tartışan Stark ile röportaj yaptı.

Stark’ın Lightning Labs’ının 2023’te ilerleme kaydetmeye devam etmesi muhtemel. İş zekası şirketi MicroStrategy, 2023’te ağ üzerinde hizmet olarak yazılım ürünleri sunacağını zaten duyurdu. Ağ, Ocak ayında ilk Bitcoin ATM entegrasyonunu aldı. Gold Coast, Queensland, Avustralya’daki bir konum aracılığıyla.

Ağdaki işlem sayıları için resmi verilere ulaşmak zor, ancak savunucuları Lightning’in hala deneysel bir aşamada olduğu konusunda hemfikir görünüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner