Yükleniyor...

Basel Komitesi, Kripto Hamlesi ile Dikkat Çekti

Basel Bankacılık Denetim Komitesi (BCBS), küresel kripto bankacılığı kurallarının 1 Ocak 2025 tarihine kadar uygulanmasını onayladı.

Basel Komitesi Kripto Hamlesi ile Dikkat Cekti

Basel Bankacılık Denetim Komitesi (BCBS), küresel kripto bankacılığı kurallarının 1 Ocak 2025 tarihine kadar uygulanmasını onayladı.

Kripto para piyasasının korku havasında ilerleyişi, küresel ekonominin aktörlerine geri adım attırmıyor. Birçok ülke ve kurum, kripto paraların gelecekte de var olacağını kabullenmeye başladı. Ancak, yüksek riskli yatırım varlığı olarak değerlendirilen kripto paralar ayı trendinin içerisinde yer alıyor. Düzenleme ve denetleme olmayışı, büyük oyuncuların çöküşü ve birçok kripto şirketinin iflası önemli unsurlar oldu. Basel Bankacılık Denetim Komitesi, kripto endüstrisi ile ilgili önemli bir adım attı.

Basel Komitesi, Kripto Kurallarını Onayladı

Basel Bankacılık Denetim Komitesi (BCBS), bankaların düzenlenmesi için birincil küresel standart belirleyici bir belgeye eşlik etti. Bu belge, bir bankanın belirli bir kripto varlıkları en fazla yüzde 2 oranında tutmasını onayladı. Ancak belgeye göre, bankanın tuttuğu kripto varlıkların genellikle yüzde 1‘i geçmemesi de önerildi.

BCBS bu varlıkları, token‘lar, stablecoin‘ler ve sınıflandırma koşullarını karşılamayan desteklenmemiş kripto varlıklar olmak üzere tokenize edilmiş geleneksel varlıklar olarak tanımladı.

Geçmiş dönemde, sekiz geleneksel finans lobisi tarafından oluşturulan bir grup bu konuyla ilgili görüşlerini iletmişti. Grup, bankalara uygulanan yüzde 1’lik tavanın sınırlayıcı olduğunu savundu. BCBS, şimdi bu konuyla ilgili bir hamle attı ve yüzde 2‘ye onay verdi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner