Anasayfa Bitcoin Haberleri Basit Enflasyon Hesaplamasıyla Bitcoin'in 1 Milyon Dolar Olacağı Yıl

Basit Enflasyon Hesaplamasıyla Bitcoin’in 1 Milyon Dolar Olacağı Yıl

ABONE OL:google-news

Bitcoin’in boğa veya ayı piyasasında olup olmadığı tartışılırken, bazı uzmanlar artık BTC/USD çiftini temel olarak hesaplamalar yapıyor, öngörülerde bulunuyor. Sonuç olarak uzmanlar, hiçbir fiyat artışı olmasa bile sabit enflasyon oranı göz önüne alındığında Bitcoin’in 2250 yılına kadar 1 milyon dolara ulaşması gerektiği sonucuna varmış durumda.

Bu noktada kullanılan argüman son derece basit; Bitcoin durağan bir varlık. Sınırlı ve sabit bir arz miktarı olduğunda Bitcoin’in değerini bir dolardan alıyor. Bu anlamda Bitcoin ekonimi değişikliklerinden bağımsız hareket ediyor. Buna karşın dolar durağan değil ve ekonomi değişikliklerine sürekli cevap veriyor. Federal Reserve (Fed) likidite konusunda kararlar alıyor ve fonları ekonominin içine veya dışına taşıyor.

Şimdi 1 Ocak 2020’de bankaya bir milyon dolar yatırdığınızı düşünelim. Yılda yüzde 2 enflasyon oranının olduğu varsayıldığında paranın gerçek değeri 31 Aralık 2020’ye kadar 980 bin dolar oluyor. Zarar sabit hızda süresiz olarak devam ediyor ve sonunda bankadaki paranızın satın alma gücü düşmüş oluyor.

Bitcoin ise dijital olarak sınırlı arza sahip olduğu için enflasyona tepki vermiyor. Arzda bir artış olmadan BTC/USD oranı sabit bir enflasyon oranında artıyor. Başka bir deyişle, 1 milyon dolar değerindeki Bitcoin aynı dönemde 1 milyon 20 dolara değerine ulaşıyor.

Yani elinizde Bitcoin tuttuğunuzda bir yıl içinde yüzde 2’lik net alım gücü kazanırken, nakit para tuttuğunuzda aynı oranda alım gücü kaybediyorsunuz. Bu durum yıllar boyunca hiçbir Bitcoin artışı olmadan devam etse bile en sonunda Bitcoin fiyatının 2250 yılında 1 milyon dolara çıkması anlamına geliyor.

Ayrıca elinde Bitcoin tutan yatırımcılar büyük olasılıkla ek bir büyüme de sağlama şansına sahipler. Piyasadaki aktivite arttıkça her bir Bitcoin içsel bir değer kazanır. Bu Bitcoin sahiplerine enflasyonun üzerinde üstünlük sağmanın yanı sıra Bitcoin fiyatını da artırır.

En güncel gelişmeleri Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Gizliliğinize saygı duyuyoruz.
Ömer Ergin
Ömer Erginhttps://www.coinkolik.com
Coinkolik.com Yayın Koordinatörü olan Ömer Ergin, 1993 yılında Konya'da doğmuştur. KTO Karatay Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği mezunu olan Ömer, Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapmakta, paranın geleceği (kripto paralar) hakkında konuşmayı ve yazmayı sevmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bizi Takip Edin

916BeğenenlerBeğen
404TakipçilerTakip Et
17,359TakipçilerTakip Et
563AbonelerAbone

Öne Çıkan Başlıklar