Yükleniyor...

Bitcoin Fiyatının Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Çıkmasını Engelleyen 3 Neden

En büyük kripto para birimi Bitcoin, son günlerde aşağı yönlü yaptığı hareketlerle yatırımcılarını endişelendirmeye başladı.

Bitcoin Fiyatının Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Çıkmasını Engelleyen 3 Neden

En büyük kripto para birimi Bitcoin, son günlerde aşağı yönlü yaptığı hareketlerle yatırımcılarını endişelendirmeye başladı. Buna karşın Bitcoin 9.000 doların altında seyrederken birçok kişinin gündeminde halen 2017 sonunda görülen 20.000 dolar seviyesi var.

Peki, Bitcoin’in yeniden tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmamasının nedeni ne? Sizin için Bitcoin’in 20.000 dolara yeniden çıkmasını engelleyen üç önemli maddeyi bir araya getirdik.

Kurumsal Yatırımcı İlgisi

Kurumsal yatırımcı uzun zamandır sektörün gündeminde yer alıyor. Her ne kadar geçmişe kıyasla daha fazla kurumsal yatırımcı sektörde boy göstermeye başlamış olsa da kurumsal yatırımcıların sektöre olan ilgisi pek de iyi bir hızda gerçekleşmiyor. Bunun en somut göstergesi ise Bakkt. Bakkt piyasaya çıkmasına rağmen beklenen hacimleri elde etmekte zorlandı.

Ölçeklenme Sorunları

Ağın yoğun kullanıldığı dönemlerde Bitcoin’in hız ve işlerlik sorunlarıyla karşılaştığı artık bilinen bir gerçek. Bu sorunların çözülmesi için Lightning Network (LN) gibi ikincil katman çözümlerin büyük rol oynayacağı ifade edilse de gelinen noktada bu teknolojilerin en azından şu aşamada pek de büyük bir etki yaratmadığı görülüyor.

LN node’larının Nisan ayından beri hiç artış göstermemesi Bitcoin ağı için çok net bir ölçekleme çözümü olmadığının bir göstergesi. Ağdaki bu tip çözülememiş sorunlar fiyat konusunda elleri kolları bağlıyor.

Genel Piyasa Algısı

Ağın durumu, teknik ve kurumsal durumları bir yana bırakarak kripto para sektörüne geniş bir pencereden bakıldığında görülen temel şeylerden birisi de “hype” eksikliği.

Bitcoin bu yıl içinde 14.000 dolara kadar çıktı ancak o günden beri ciddi bir düşüş içinde ve bu durum ayıların yeniden üstünlük kurması anlamına geliyor. Bazı uzmanlar ve analistler, bu algının kırılmadan Bitcoin’in yeniden 20.000 dolara doğru hareket etmesinin mümkün olmadığını ifade ediyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner