Yükleniyor...

BDDK ve TBB’den Deprem Bölgesi için Yeni Kararlar

Kahramanmaraş'ta gerçekleşen ve civar illerde hissedilen depremlerin ardından, BDKK ve TBB yeni kararlarını duyurdu.

banka kararları

Kahramanmaraş’ta gerçekleşen ve civar illerde hissedilen depremlerin ardından, BDKK ve TBB yeni kararlarını duyurdu.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 10 ilde hissedilen deprem felaketinden sonra birçok sektörden yardımlar gelmeye devam ediyor. Deprem bölgeleri hakkında yeni kararlar alan kurumlara Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Türkiye Bankalar Birliği’de (TBB) eklendi. BDDK ve TBB tarafından alınan kararların ayrıntıları yayınlandı.

TBB, Deprem Bölgeleri için Aldığı Kararları Yayınladı

Kahramanmaraş depreminden sonra birçok sektörden yardım amaçlı kararlar gelmeye devam ediyor TBB, yaptığı açıklamalar ile depremin etkilediği tüm bölgeler hakkında kararlarını yayınladı. 6 Şubat’ta yaptığı toplantı sonucu, deprem bölgesinde yaşanılan sorunların azaltılmasına ve banka hizmetlerinin kesintisiz yapılacağına değindi. Depremzedelere yardım amaçlı yapılan bu planlar ışığında uygulamaya geçilecek kararlar belirlendi.

TBB, yaptığı toplantı sonucunda alınan kararlara göre;

Banka müşterilerinin 6 ay içerisinde vadesi gelecek borçların 6 ay süresinin ertelenmesi. Ortak ATM’lerden yapılacak işlemlerde komisyon alınmaması. Banka müşterilerine yardım amaçlı imkanlar yaratılması. Risk Merkezi Üyeleri’nin ikamet ettiği yada şubede hesabı bulunan müşterilerin kredi ödeme, kredi risk, çek ve senet işlerimleri için Risk Merkezi, tarafından bilgilendirme ve düzenlemelerde bulunulması.

Ayrıca TBB, deprem bölgesine yapılan yardım malzemelerinin 352 adet kamyon/kamyonet ve 48 adet konteynerin bankalar tarafından bölgelere götürüldüğünü belirtti. Gönderilen yardımların gerekli bölgelere ve koordinasyonlara ihtiyaç dahilinde aktarılacağını sözlerine ekledi.

Deprem bölgeleri için yapılan yardımlardan bir diğeri ise bankacılık sektörü için paylaşım ağının kurulması oldu. Kurulan bu ağ sayesinde bankalar kendi arasında gerekli desteği yaratmaya başladı. Bu olaylar ışığında sektör, çalışanların yardım taleplerini yerine getirmeyi sürdürüyor 

BDKK, Deprem Bölgeleri için Aldığı Kararları Yayınladı

Kahramanmaraş merkez üslü ve 10 ili etkileyen depremzedeler için destek amaçlı kararlar alınmaya devam ediliyor. BDKK, deprem bölgelerinde ikâmet eden kişiler için, 25 bin Türk Lirası limitinin dikkate alınmayacağını belirtti. Ayrıca kredi kartlarında asgari tutarın, dönem borcuna oranı yüzde 20 olacak şekilde belirlendi.

BDKK, tarafından alınan kararlar şu şekilde;

Deprem felaketinden etkilenen ve ödeme gücü azalan müşterilerin kredilerinin, anapara ve faiz ödemelerinde asgari 6 ay süreyle ertelenmesi, ötelemenin faiz/kar payı talebinde bulunmadan yapılması durumunda müşteri talebinin aranmaması. 01.03.2023- 31.03.2023 tarihleri arasında kullanılacak kredilerin YMM onayını alarak bankaya tevdi yapılması gerekli belgelerin iletimi tarihinin 30.06.2023 tarihine süre izni tanınması. Asgari ödeme tutarı yapılmamış kredi kartlarının kullanımının deprem bölgelerinde olan insanlar için iptal edilmeyeceği, kart borçlarını erteledikleri süre zarfında asgari tutar da dahil olmak üzere alacaklarını talep etmeden ödemesiz dönemler yapabileceğin. Depremzedeler için belirlenmiş olan 2.000 Türk Lirası yardım sınırının 5.000 Türk Lirası sınırı olarak belirlenmesi. Kredi müşterilerinden alınması zorlu olan ek belgelerin temininin bankalara bırakılması. Bankalar tarafından teminat olarak görülen ticaret ve ikamet amaçı gayrimenkul değerlerinin gözden geçirilmesinin ertelenmesi. Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu doğrultusunda ruhsat almış yeminli mali müşavirler (YMM) tarafından onaylı şekilde bankaya iletilmesi gereken belgelerin 31.03.2023 tarihine kadar uzatılması. Bankalar ve şirketler tarafından kullandırılan tüketici ve taşıt kredilerinin anapara ve faiz ödemelerinin müşterilerin isteği doğrultusunda ertelenmesi halinde erteleme süresinin belirlenen vade sınırlarında dikkate alınmayacağı.

Açıklanan bu kararların Kuruluş Birlikleri için duyurulmasına ve kurumun internet sitesi üzerinden yayınlanmasına karar verilmiştir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner