Yükleniyor...

Beklenen Gün Geldi: Cardano (ADA) Shelley Mainnet Başlatıldı

Geliştirme yıllarından sonra, Cardano Shelley mainnet (ana ağı) nihayet hard fork’un ardından piyasaya sürüldü.

cardano shelly ada

Geliştirme yıllarından sonra, Cardano Shelley mainnet (ana ağı) nihayet hard fork’un ardından piyasaya sürüldü. Nihayetinde, önceki Byron ağından geçiş, Cardano blok zincirinde merkeziyetsizleşme ve stake özelliklerinin başlangıcına işaret ediyor.

Dün, Cardano Vakfı protokolün bir önceki merkezi ağ Byron’dan Shelley’ye geçeceğini duyurdu. Shelly, yıllardır geliştirilmekte olan ve birkaç test ağı yinelemesi yapılan merkezi olmayan bir ağ. Analistlere göre Cardano Shelley ana ağına geçiş, Cardano protokolünde daha fazla değer sağlayacaktır.

En önemlisi, Cardano Shelley ana ağının piyasaya sürülmesi, Cardano blok zincirinde tam merkeziyetsizliği başlatıyor. Cardano Vakfı’nın raporuna göre, Cardano diğer önemli blok zinciri ağlarından yaklaşık 50 ila 100 kat daha merkeziyetsiz. Cardano ile ilgili konsensus ve yönetişim, 1000 stake havuzu arasında dağıtılacak.

Cardano’da Stake Başlıyor

Cardano’daki şu an merkeziyetsiz dönemin yanı sıra, Cardano Shelley ana ağının piyasaya sürülmesi, Ethereum 2.0’da önerilen bir hareket olan blok zincirindeki Proof of Stake (PoS) modelinin de başlangıcını işaret ediyor.

Böylece, Cardano artık stake havuzlarını ve stake ödüllerini destekleyecek. Bu özellik, Cardano’nun yerel dijital para birimi olan ADA sahiplerinin, hisselerini kolayca herhangi bir havuza devredebileceği anlamına gelir ve bu da karşılığında pasif ödüller yaratır.

Cardano Vakfı, ADA sahipleri için şunları söyledi:

“Daedalus cüzdanını kullanırsanız, yayınlandıktan sonra yazılım sürümünüzü güncellemeniz gerekir. Benzer şekilde, Daedalus cüzdanının Shelley testnet, sürüm 1.1.0-STN1 ile uyumlu olan mevcut sürümü gereksiz hale getirilecek ve kullanıcıların Shelley mainnet özellikli bir cüzdanı indirmeleri gerekecek.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner