Yükleniyor...

BEP-721 Nedir?

BEP-721 BNB Chain üzerinde yer alan bir token standardıdır ve NFT oluşturmak için kullanılır.

bep-721

BEP-721 BNB Chain üzerinde yer alan bir token standardıdır ve NFT oluşturmak için kullanılır. Bu standart, Ethereum 721’in bir uzantısı olarak geliştirilmiştir. Benzersiz token’lara sahip olduğu için de BEP-20’den birtakım farkları mevcuttur.

BEP-721 Token Standardı Nedir?

BEP-721, NFT oluşturulmasına olanak tanıyan bir BNB Chain (BSC) token standardıdır. En yaygın kullanılan NFT standartlarından biri olan Ethereum ERC-721’in bir uzantısıdır ve Ethereum Virtual Machine (EVM) ile uyumludur. Bilindiği üzere her NFT benzersizdir ve başka herhangi bir coin’le değiştirilemez.

BEP-721 token’ları, verilere benzersiz bir tanımlayıcı ekler yani her dijital verinin sahibi bellidir ve değiştirilemez. Bu özellik ise token’ı türünün tek örneği yapmakla birlikte, BEP-20 token’larından da farklı kılar. Çünkü bilindiği üzere BEP-20 ile geliştiriciler tek bir akıllı sözleşme içinde birden çok özdeş token oluşturabilirler. Ancak BEP-721 ile her token’a farklı bir kimlik atanır.

Söz konusu benzersiz kimlikler aracılığıyla BEP-721 token’ları tahsil edilebilir ve bir eşi olmayan öğeleri temsil etmek için kullanılabilir. Kullanıcılar bu token’ları nadirlik durumuna veya kullanışlılığına bağlı olan piyasa değerine göre alıp satabilir ve aktarabilir.

BEP-721’in temsil edebileceği token’lar şunlardır:

  • Dijital ve fiziki sanat ürünleri
  • Koleksiyon
  • Oyun içi öğeler
  • Fiziksel mülkiyet ve gayrimenkul
  • Piyango bileti
bep-721

BEP-721 Nasıl Çalışır?

BEP-721, token’ın BNB Chain ile nasıl etkileşime girdiğini yöneten bir işlev listesine sahiptir. Bunlardan bazıları oldukça standarttır ve aynı zamanda BEP-20 standardında da yer alır:

  • İsim: BEP-721 token’ın adını tanımlar ve diğer sözleşmeler de onu temsil eder.
  • Sembol: Tokenin menkul değer sembolü olarak bilinen kısaltılmış adıdır.
  • balanceOF: Belirli bir adresteki token bakiyesini gösterir.
  • TotalSupply: Üretilen toplam token sayısını tanımlar.

Bunun devamında ise opsiyonel olabilen bir dizi temel mülkiyet ve sahiplik odaklı fonksiyonlar vardır. NFT’lere özel olan eşsiz bir özellik ise meta veri fonksiyonu olarak bilinir:

tokenMetadata: Bu fonksiyon, bir sanat eserini veya NFT’nin koleksiyon odaklı başka bir yönünü bağlayabilmek için ilgili tokene eklenen üst verinin dahil edilmesini sağlar.

Örneğin; her bir CryptoPunk, NFT içerisinde özel bir üst veriye sahiptir ve bunlar 10.000 Punk içerisindeki belirli bir sayı ile özellik içerir. Crypto Punk NFT’leri BEP-721 token standardında olmasa da bunların meta veri kullanımı çok benzerdir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner