Yükleniyor...

BEP-95 Nedir?

BEP-95, BNB Chain'e gerçek zamanlı bir yazma mekanizması getiren bir Binance Evolution Önerisidir.

bep-95

BEP-95, BNB Chain’e gerçek zamanlı bir yazma mekanizması getiren bir Binance Evolution Önerisidir. BNB’nin tokenomiklerini dinamik hale getirmek ve ağı daha fazla dağıtmayı amaçlamaktadır.

BEP-95 Protokolü Nedir?

BEP-95 protokolü, BNB yakım sürecini hızlandırmak ve BNB Chain’i daha merkeziyetsiz hale getirmek için ortaya konulmuş bir mekanizmadır. Bu protokol ile birlikte, BNB token ekonomisinin daha dinamik olması hedeflenmiştir. Ayrıca yapılan açıklamalara göre yakım oranları yönetişim yoluyla değiştirilebilecektir.

Öte yandan bu mekanizmanın uygulamaya konulmasının ardından BNB arzının azalacağı dolayısıyla da fiyatın yükselişe geçeceği yönünde teoriler mevcut. Ayrıca stake edilmiş BNB miktarına göre kullanıcıların oy haklarının olacağı da vurgulanmaktadır.

bep-95

BEP-95 Nasıl Çalışır?

BEP-95 ile ağ, doğrulayıcıların topladığı her bloğun gaz ücretinin sabit bir oranını yakacaktır. Kesin oran, blokzincirin yönetişim mekanizmaları aracılığıyla belirlenecektir. Yakma işlemleri, BNB Chain’in 100 milyon BNB’lik hedefine ulaşmasından sonra bile devam edecektir. BNB arzını azaltarak, madeni paranın fiyatı üzerinde yukarı yönlü bir baskı oluşur.

BEP ayrıca alınan BNB delegatörlerinin ve doğrulayıcılarının miktarını azaltabilir. Bununla birlikte, yukarı yönlü fiyat baskısı ile itibari para değeri de artabilir ve madeni paralardaki herhangi bir azalmayı dengeleyebilir. Bunu teknik olarak uygulamak için ağ, her bloğun gas ücretlerini toplar ve iki akıllı sözleşme arasında bölüştürür:

  1. Sistem Ödül Sözleşmesi: Gas ücretlerinin 1/16’sı, maksimum 100 BNB’ye ulaşana kadar Sistem Ödül Sözleşmesi’ne girecektir. Bu paralar zincirler arası paket sübvansiyonları olarak kullanılacaktır.
  2. ValidatorSet Sözleşmesi: Diğer tüm gas ücretleri ValidatorSet Sözleşmesi’ne girecek ve BNB Beacon Chain aracılığıyla yetki verenler ve doğrulayıcılar ile günlük olarak paylaşılacaktır.
    Bir yazma gerçekleştirmek için ValidatorSet Sözleşmesinde bir burnRatio değişkeni vardır. Her bloğun tamamlanmasının ardından bir doğrulayıcı, gaz ücretlerini akıllı sözleşmelere aktaran bir işlem imzalayacaktır. Para yatırma işlevi, basit formülü tetikleyen yazma mantığını içerir.

BSC Doğrulayıcıları, burnRatio miktarını değiştirmek için teklifler aracılığıyla oy kullanabilecektir. Bu yönetişim mekanizması, BNB İşaret Zincirinde gerçekleşir ve herhangi bir topluluk üyesi, minimum 2 bin BNB depozito ile incelenmek üzere bir teklif sunabilir. Bir teklifin arkasında ve oylamada yatırılan tüm BNB bir karar verildikten sonra iade edilir.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x