Yükleniyor...

Kripto Paralarda Rekt Ne Demek?

Kriptoda "Rekt" yatırımcıların yanlış kararlar verip para kaybetmelerini ifade eder.

kriptoda rekt

Kriptoda “Rekt” yatırımcıların yanlış kararlar verip para kaybetmelerini ifade eder. Bir diğer deyişle Rekt, bir yatırımdaki kötü bir zararı tanımlayan jargon sözcüğüdür. “Mahvolmuş” anlamına gelen “wrecked” kelimesinin fonetik şekilde yazımıdır.

Kriptoda Rekt (Wrecked) Nedir?

Kriptoda REKT kelimesinin anlamı belirli bir işlem veya yatırımda finansal olarak çöküş yaşamaktır. Kaybedilen miktar değişse de bu kavram genellikle çok büyük miktarlardaki kayıplar için kullanılır. Rekt kullanımına örnek vermek gerekirse, “LUNA’da long’taydım ve sonra UST, sabit değerini kaybettiğinde ve çöktüğünde REKT oldum.” diyen bir kullanıcı, kaybını dile getirmiş olur.

Kripto para piyasalarıyla birlikte yaygınlaşan kavram, genellikle ciddi düzeyde zarar eden yatırımcılar için kullanılır. Aynı zamanda başarısız bir yatırımı ve sert şekilde düşen piyasayı tanımlamak için de tercih edilebilir. Getting rekt ya da rekt olmak, “tamamen mahvolmak”, “bitmek” anlamlarına gelir.

Ekran Resmi 2023 02 10 16.18.54

Rekt Olmak Ne Demek?

Bazen kripto yatırımcıları kar getireceğini düşündüğü bir yatırımı, kaçırabileceği endişesiyle satın alır. Ancak satın alım sonrası işler yolunda gitmeyebilir ve büyük bir fiyat düşüşü gerçekleşebilir. Bu tip durumlarda beklenmedik bir düşüş ve kayıp olmuş olur. Yüzleşilen maddi kayıp sonrasında yatırım yapan kişinin rekt olduğu yani iflas ettiği ifade edilir.

FOMO denilen “kaçırma endişesi” aslında piyasanın geneli için bir rekt olma sebebi doğurur. Bu olay hem vadeli hem de spot piyasada yaşanabilir. Örneğin spot alım yapan bir yatırımcı, FUD etkisiyle aldığı varlığı dörtte biri fiyatına satarak rekt olabilir.

Rekt Olmamak İçin Yatırım Tavsiyeleri

Özellikle kripto piyasasına yeni adım atmış kullanıcıların rekt olma olasılığı yüksektir. Ancak bazı noktalara dikkat edilirse bu durumdan rahatlıkla kaçınılabilir. Rekt olmamak için aşağıda sıralanan 7 yatırım tavsiyesi dikkate alınabilir:

  1. Piyasanın gidişatını gözlemleyin: Kripto para yatırımı yapmadan önce bu piyasanın mekanizmasını ve işleyişini anlayın. Alım, satım, değiştirme, transfer gibi temel ama son derece kritik işlemlerle ilgili kısa bir araştırma yapın. Bunları anlatan videoları izlemekte büyük fayda bulunuyor.
  2. Sakin olun: Kripto para piyasasında psikoloji çok önemli bir yer tutuyor. Yatırımcıların yaptığı yatırımın veya işlemin başarı şansı o anki karar verme mekanizmalarıyla ve ruh halleriyle son derece doğru orantılı. Yatırım psikolojisi gelişmiş bireylerin daha mantıklı ve daha karlı işlemler gerçekleştirdiği yapılan araştırmalar arasında yer alıyor.
  3. Günlük kazanca değil uzun vadeye odaklanın: Günlük kazançlardan ziyade uzun vadeli yatırımcı olmak daha önemli. Kripto paraların volatil olmasını avantaja çevirmek ve gün içinde birçok işleme girmeyi tercih eden yatırımcı grubu genellikle zarar eden kesim oluyor. Genel konjonktürü iyi takip edip doğru yatırımı uzun vadeli yapan bireyler bu piyasada daha iyi kazanma şansı elde ediyor.
  4. FOMO’ya kapılmayın: Yatırımcıların büyük bir bölümünün en çok yaptığı hata FOMO’ya kapılmak oluyor. FOMO duygusuna kapılan yatırımcılar satın alma dürtüsüne karşı koymakta zorlansalar bile bunu başarabildikleri takdirde kazançlı çıkmaları daha mümkün. Bu konuda endişelenmeyin, fırsatlar her zaman karşınıza tekrar gelecek.
  5. Sepet yapın: Tek bir finansal araca tüm birikimlerinizi bağlamayın. Portföyünüzü mutlaka çeşitlendirin. Çünkü çeşitlendirilmiş bir portföy, uzun süreli kazancın anahtarı. Riski ne kadar aza indirir ve matematiği ne kadar iyi kullanırsanız, rakiplerinizin stratejisinin önüne geçer ve yatırımlarınızın değerini yakalayabilirsiniz.
  6. STOP noktanız olsun: STOP’lu (zarar kes) işlem açmak son derece önemli. Kripto para piyasası için 24 saat oldukça uzun bir zaman ve piyasa ile ilgilenmediğiniz 2 saatte bile çok volatil hareketler gerçekleşebilir. Yükselişin sert olduğu gibi düşüşlerin de oldukça sert olabildiği kripto para piyasasında zararı kes seviyesi kullanmak size katkı sağlayacak.
  7. Kazanmaya değil kaybetmemeye odaklanın: En önemli kural, piyasa denilen şey fiyatların oluştuğu değil, doğru fiyatların itibar gördüğü yerdir. Bu yüzden piyasada yatırım yaparken en önemli şey para kazanmak değil, para kaybetmemektir.

Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x