Anasayfa Altcoinler FUD Nedir? Kripto Para Piyasasında Dillerden Düşmeyen FUD Ne Anlama Geliyor?

FUD Nedir? Kripto Para Piyasasında Dillerden Düşmeyen FUD Ne Anlama Geliyor?

Kripto para piyasasında yer alıp da FUD kavramını duymayan yoktur. Bu yazımızda FUD nedir sorusunun cevabını basit ve anlaşılabilir bir şekilde özetlemeye çalıştık.

Özellikle Bitcoin fiyatının düşüş eğiliminde olduğu ayı piyasasının olduğu dönemlerde FUD sık sık dillendirilir. FUD bir nevi kripto para piyasasının düşmanı olanların elindeki bir kozdur.

FUD = Korku, Kararsızlık ve Şüphe

FUD

FUD (Fear, Uncertainty, Doubt) kısaltmasının açılımının Türkçe karşılığı Korku, Kararsızlık ve Şüphe’dir. Kısaltma hem ekonomide hem de siyasette sık sık kullanılır. Özellikle ana akım medya aracılığıyla kitlelere yayınlan haberlerle manipülasyon yaratılır. Manipülasyon ile  güdüme alınan herhangi bir şeye saldırılar kolaylaşır, itibarı düşürülmeye çalışılır. Manipüle edilmeye çalışılan şey Bitcoin, bir hisse senedi veya bir siyasi aday olabilir.

Kripto para piyasasının geçmişine bakıldığında piyasa için bügüne kadar yapılan gelen en ağır FUD’lardan birisinin Bloomberg’in yaptığı bir haber olduğunu söyleyebiliriz. Bloomberg, eski bir haberi yeniymiş gibi yayınlamıştı. Haber Tether ile ilgiliydi ve haberin başlığı “Tether, ABD Yargısı Tarafından Denetlenecek” şeklindeydi.

İlk olarak Aralık 2017’de ortaya çıkan bu haber Ocak 2018’de yeniymiş gibi yeniden servis edilmiş ve 2018’in başında başlayan düşüş eğilimi Bloomberg tarafından hızlandırıldı. Bu bariz bir FUD örneğiydi.

FUD yalnızca haber kaynakları tarafından yapılmıyor. Her ne kadar haber kaynakları FUD’un başlaması konusunda önü çekseler de kavram sosyal medya platformları ve WhatsApp gibi anlık mesalaşma uygulamalarında da görülebiliyor. Art niyetli veya art niyetsiz, FUD kavramıyla özdeşleşen bir haberi sosyal medya platformlarında veya anlık mesajlaşma uygulamalarında konuşmanız manipülasyona ortak olmanız anlamına geliyor.

FUD ile amaçlanan şey ram olarak kafaları karıştırmak, güvensizlik ortamı oluşturarak satışları artırmak ve mesela Bitcoin’in değerinin düşmesini sağlamaktır. FUD kavramı ile özdeşleştirilebilecek bir haberi gördüğünüzde ilk düşünmeniz gereken şey 1 BTC’nin hala 1 BTC’ye eşit olduğudur. Özellikle insanları buna inandırmak kavramı işe yaramaz hale getirir.

Bu şekilde davranarak insanların ellerindeki Bitcoin’i panikle satmalarını önlemiş olursunuz. FUD’a kapılan bir insan kısa vadede elindeki Bitcoin’leri satarak kar edebileceğini düşünse de aslında uzun vadede zarar edebilir. Bunu insanlara anlatarak ve somut örneklerle göstererek satış baskısı bir nebzede olsa baskılanabilir ve böylece piyasanın eğilimi sert bir şekilde aşağı yönlü olmaz.

Kripto para piyasasında yer alan herkesin ticaretin risklerini öğrenmeleri ve kuralları en zor haliyle tanımaları son derece önemlidir. İnsanların hırsı, duygusallığı, korkuyu, kararsızlığı ve şüpheleri bir kenara bırakıp, ellerindeki en büyük koz olan bilgi ve dayanışmayı büyütmeleri FUD’a karşı önemli bir önlemdir.

Bir haber kaynağı ne kadar güvenilir olursa olsun, okuduğunuz haberin üzerine iki kez düşünmeli, manipülasyonlara ortak olmamalısınız.

En güncel gelişmeleri Telegram grubumuzdan, Twitter hesabımızdan veya Facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Coinkolik'te yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Buradaki yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.

Ömer Erginhttps://www.coinkolik.com
Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapan, paranın geleceği (kripto paralar) hakkında konuşmayı ve yazmayı seven, araştırmacı, teknoloji aşığı Mekatronik Mühendisi.

Yorum Yapın

Haftanın Öne Çıkan Başlıkları