Yükleniyor...

MetaMask’e Moonriver (MOVR) Ağı Nasıl Eklenir?

MetaMask üzerine "Ağ ekle" seçeneği ile Moonriver (MOVR) ekleme yapılabiliyor.

metamask moonriver

MetaMask üzerine “Ağ ekle” seçeneği ile Moonriver (MOVR) ekleme yapılabiliyor. Genellikle yeni kripto para birimi kullanıcıları için ilk bağlantı noktası olan MetaMask, EVM bağlantılı blokzincir ağlarını güvenle kullanıcı hizmetine sunuyor. Cüzdan üzerinde yeni bir ağ oluşturmak için ise zincir kimliği ve birtakım URL bilgilerine sahip olmak gerekiyor. Bazı blokzincir ağlarının internet siteleri üzerinde cüzdan ile entegre edilmiş butonlar bulunuyor. Bu butonlara tıklandığında otomatik olarak cüzdana ağ ekleme yapılabiliyor. Bu seçenek yoksa da manuel şekilde ağ ekleme işlemiş gerçekleştirilebiliyor.

Metamask, kolay kurulumu ve hemen hemen her cihaz ve tarayıcı için kullanılabilir olması dolayısıyla ilgi görmüştür. Kullanıcılar 50’den fazla farklı blockchain ana ağı ve test ağı için destek ekleyebilir. Öte yandan MetaMask yalnızca EVM tabanlı varlıkları destekler. Solana, Terra, Waves veya Near gibi EVM olmayan zincirlerle etkileşim kurmak için ayrı bir yerel cüzdan edinmeniz gerekir.

Not: MetaMask sadece EVM tabanlı varlıkları destekler. Solana, Terra, Waves ya da Near gibi EVM olmayan zincirlerle etkileşim kurmak için ayrı bir yerel cüzdan edinmeniz gerekir.

MetaMask’e Moonriver Ağı Ekleme Nasıl Yapılır?

Metamask cüzdanına Moonriver blokzincir ağı eklendiğinde, bu ağ üzerinde işlem gören token’ları da transfer edebilmek mümkündür. Moonriver ise Metamask’e 3 adımda eklenebilir. Yeni ağ eklemek için aşağıdaki verileri sağlamanız gerekir:

  • Ad: Etkileşim kurmak istediğiniz blok zincirinin adı. (Örneğin ETH Zinciri)
  • RPC URL’si: RPC URL’si, MetaMask’ın hedef blokzinciriyle etkileşim için kullanabileceği protokoller kümesinin adresidir.
  • Zincir Kimliği: Her ağın, onu tanımlamak için kullanılan kendi benzersiz zincir kimliği vardır.
  • Para birimi simgesi: Bu, MetaMask’ın ağın yerel madeni parası, örneğin BNB için bakiyeyi görüntülemek için kullandığı kayan yazıdır.
  • Blok Gezgini URL’si (isteğe bağlı): Ağın blok gezgini için URL.

MetaMask’e manuel olarak yeni bir ağ eklemek için eklentinin sağ üst köşesindeki hesap avatarınıza tıklayarak “Ayarlar”a gidin.

Burada “Ağlar” seçeneğini bulun ve gerekli arayüzü açmak için “Yeni Ağ Ekle” düğmesine tıklayın. Aşağıda, en popüler 20 EVM zinciri için gerekli verileri bulacaksınız. İhtiyacınız olanları girin ve MetaMask’ınıza eklemek için “Kaydet” düğmesine tıklayın.

Eklendikten ve oturum açtıktan sonra MetaMask arayüzünün üst kısmında bulunan açılır menüden yeni ağı seçebilirsiniz.

MetaMask cüzdanına Moonriver ağı ekleme işlemi 3 adımda şu şekilde gerçekleştirilir:

1. Adım: MetaMask’i Kurun

Öncelikle web tarayıcısında MetaMask cüzdan kurulumu yapmalısınız. Uygulamayı indirdikten sonra bir MetaMask uzantısı olarak görünecektir ve Google Chrome’daki “Ayarlar” aracılığıyla kolayca erişilebilir.

metamask 6

2. Adım: Moonriver’ı MetaMask’te Kurun

MetaMask kurulumundan sonra 2. adım cüzdan içerisinde Moonriver ağını kurmaktır. Bunun için öncelikle MetaMask’i yeni bir tarayıcı sekmesinde açmalısınız. (Sağ üst uzantı alanındaki MetaMask logosuna tıklamanız yeterlidir.)

Sağ üstteki üç noktaya tıklayın ve “Görünümü genişlet”i seçin.

metamask1 4

Cüzdanınız bunun gibi yeni bir tarayıcı sekmesinde açılacaktır:

metamask genel gorunum 6

Ardından yeni bir ağ eklemek için sağ üstteki dairesel logoya gidin.

metamask2 2

Sonrasında sırasıyla “Ayarlar”a ve “Ağlar”a gidin.

metamask3 5

Bu ekrana geldiğinizde, “Ağ ekle” seçeneğini seçin.

metamask4 2

Burada Moonriver ağı ile ilgili tüm teknik bilgilerin girilmesi gerekiyor. Teknik bilgilere ise Moonriver’ın resmi web sitesi üzerinden erişilebilir.

movr

Ağ ekleme için aşağıdaki bilgileri eklemeniz gerekiyor:

  • Ağ adı: Moonriver
  • Yeni RPC URL adresi: https://rpc.api.moonriver.moonbeam.network
  • Zincir Kimliği: 1285
  • Para Birimi Sembolü: MOVRE
  • Blok Gezgini URL Adresi: https://moonriver.moonscan.io/

Bilgileri girdikten sonra, basitçe “Kaydet”i seçin. Moonriver ağının eklendiğini göreceğiniz cüzdanınıza yönlendirileceksiniz.

Cüzdan görünümü şu şekilde olacak:

moonriver

Ağ ekleme işlemini manuel olarak bu şekilde gerçekleştirebileceğiniz gibi, Moonriver’ın internet sitesi üzerinde yer alan entegrasyon butonundan da işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için sayfanın en altında yer alan ilgili butona tıklamanız ve sonrasında çıkan ekranı onaylamanız gerekmektedir. Otomatik olarak MetaMask cüzdanına ağ eklemesi yapılacaktır.

metamask moonriver

3. Adım: MOVR Coin’lerini Metamask’e Aktarın

Son adım ise Moonriver ağı üzerinde yer alan MOVR coin’leri MetaMask cüzdanına aktarmak olacak. Bu aktarımı, kullandığınız kripto para borsasına giderek ve coin’leri ekleyerek kolaylıkla yapabilirsiniz.

İstenilen miktarda token satın aldıktan sonra spot cüzdanına gitmeli ve “Kripto Çek” seçeneğine tıklamalısınız.


MetaMask cüzdanınıza diğer ağları eklemek isterseniz:


Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner