Yükleniyor...

MetaMask’e Paribu Net (PRB) Ağı Nasıl Eklenir?

MetaMask üzerinde "Ağ ekle" seçeneği ile Paribu Net ekleme yapılabiliyor.

metamask paribu

MetaMask üzerinde “Ağ ekle” seçeneği ile Paribu Net ekleme yapılabiliyor. Genellikle yeni kripto para birimi kullanıcıları için ilk bağlantı noktası olan MetaMask, EVM bağlantılı blokzincir ağlarını güvenle kullanıcı hizmetine sunuyor. Cüzdan üzerinde yeni bir ağ oluşturmak için ise zincir kimliği ve birtakım URL bilgilerine sahip olmak yeterli oluyor.

MetaMask, kolay kurulumu ve hemen hemen her cihaz ve tarayıcı için kullanılabilir olması dolayısıyla ilgi görmüştür. Kullanıcılar 50’den fazla farklı blockchain ana ağı ve test ağı için destek ekleyebilir. Öte yandan MetaMask yalnızca EVM tabanlı varlıkları destekler. Solana, Terra, Waves veya Near gibi EVM olmayan zincirlerle etkileşim kurmak için ayrı bir yerel cüzdan edinmeniz gerekir.

MetaMask’e Paribu Net Ekleme Nasıl Yapılır?

Metamask cüzdanına Paribu blokzincir ağı eklendiğinde, bu ağ üzerinde işlem gören PRB token transferi yapabilmek mümkündür. PRB coin ise Metamask’e 3 adımda eklenebilir. Yeni ağ eklemek için aşağıdaki verileri sağlamanız gerekir:

  • Ad: Etkileşim kurmak istediğiniz blok zincirinin adı. (Örneğin ETH Zinciri)
  • RPC URL’si: RPC URL’si, MetaMask’ın hedef blokzinciriyle etkileşim için kullanabileceği protokoller kümesinin adresidir.
  • Zincir Kimliği: Her ağın, onu tanımlamak için kullanılan kendi benzersiz zincir kimliği vardır.
  • Para birimi simgesi: Bu, MetaMask’ın ağın yerel madeni parası, örneğin BNB için bakiyeyi görüntülemek için kullandığı kayan yazıdır.
  • Blok Gezgini URL’si (isteğe bağlı): Ağın blok gezgini için URL.

MetaMask’e manuel olarak yeni bir ağ eklemek için eklentinin sağ üst köşesindeki hesap avatarınıza tıklayarak “Ayarlar”a gidin.

Burada “Ağlar” seçeneğini bulun ve gerekli arayüzü açmak için “Yeni Ağ Ekle” düğmesine tıklayın. Aşağıda, en popüler 20 EVM zinciri için gerekli verileri bulacaksınız. İhtiyacınız olanları girin ve MetaMask’ınıza eklemek için “Kaydet” düğmesine tıklayın.

Eklendikten ve oturum açtıktan sonra MetaMask arayüzünün üst kısmında bulunan açılır menüden yeni ağı seçebilirsiniz.

MetaMask cüzdanına Paribu ağı ekleme işlemi 3 adımda şu şekilde gerçekleştirilir:

1. Adım: MetaMask’i Kurun

Öncelikle web tarayıcısında MetaMask cüzdan kurulumu yapmalısınız. Uygulamayı indirdikten sonra bir MetaMask uzantısı olarak görünecektir ve Google Chrome’daki “Ayarlar” aracılığıyla kolayca erişilebilir.

metamask 4

2. Adım: Paribu Net’i MetaMask’te Kurun

MetaMask kurulumundan sonra 2. adım cüzdan içerisinde Paribu Net ağını kurmaktır. Bunun için öncelikle MetaMask’i yeni bir tarayıcı sekmesinde açmalısınız. (Sağ üst uzantı alanındaki MetaMask logosuna tıklamanız yeterlidir.)

Sağ üstteki üç noktaya tıklayın ve “Görünümü genişlet”i seçin.

metamask paribu

Cüzdanınız bunun gibi yeni bir tarayıcı sekmesinde açılacaktır:

metamask paribu

Ardından yeni bir ağ eklemek için sağ üstteki dairesel logoya gidin.

metamask2

Sonrasında sırasıyla “Ayarlar”a ve “Ağlar”a gidin.

metamask3 2

Bu ekrana geldiğinizde, “Ağ ekle” seçeneğini seçin.

PRB

Burada Paribu ağı ile ilgili tüm teknik bilgilerin girilmesi gerekiyor. Teknik bilgilere ise Paribu’nun resmi web sitesi üzerinden erişilebilir.

PRB

Aşağıdaki bilgileri eklemeniz gerekiyor:

  • Ağ adı: Paribu Net
  • Yeni RPC URL adresi: https://rpc.paribu.network
  • Zincir Kimliği: 3400
  • Para Birimi Sembolü: PRB
  • Blok Gezgini URL Adresi: https://explorer.paribu.network

Bilgileri girdikten sonra, basitçe “Kaydet”i seçin. Arbitrum ağının eklendiğini göreceğiniz cüzdanınıza yönlendirileceksiniz.

Cüzdan görünümü şu şekilde olacak:

paribu net

Diğer bir yöntem ise Paribu Net internet sitesinde yer alan, cüzdana otomatik ekleme seçeneğidir. Ana sayfanın ortasındaki ilgili yazıya tıkladıktan sonra MetaMask’e PRB ağı eklemesi yapılacaktır.

Ekran Resmi 2023 02 20 15.37.40

3. Adım: PRB Coin’lerini Metamask’e Aktarın

Son adım ise Paribu ağı üzerinde yer alan PRB coin’leri MetaMask cüzdanına aktarmak olacak. Bu aktarımı, kullandığınız kripto para borsasına giderek ve coin’leri ekleyerek kolaylıkla yapabilirsiniz.

İstenilen miktarda token satın aldıktan sonra spot cüzdanına gitmeli ve “Kripto Çek” seçeneğine tıklamalısınız.


MetaMask cüzdanınıza diğer ağları eklemek isterseniz:

MetaMask’e Moonriver (MOVR) Ağı Nasıl Eklenir?

MetaMask’e Klaytn (KLAY) Ağı Nasıl Eklenir?

MetaMask’e Arbitrum Ağı Nasıl Eklenir?


Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner